Malinowe Factory 2014





Hortus Media Sp. z o.o. (wydawca portalu i współwydawca czasopisma „Jagodnik”) oraz Haygrove Poland Sp. z o.o. podjęły się w tym roku organizacji projektu pod nazwą Malinowe Factory 2014. Celem tego przedsięwzięcia jest przedstawienie modelowego systemu uprawy malin w tunelach. Do nasadzenia, w którym będziemy porównywać wzrost i plonowanie malin wybraliśmy kilka wczesnych odmian maliny. Finał tego przedsięwzięcia planowany jest na przełom maja i czerwca 2014 roku. Dokładana data zostanie podana w późniejszych czasie i będzie uzależniona od przewidywanego terminu rozpoczęcia zbioru owoców.

Pokazowa plantacja malin została już założona w jednym z tuneli, w których uprawia się maliny w gospodarstwie Pana Leszka Jakubiaka koło Czerwińska nad Wisłą. Łączna powierzchnia uprawy malin w tunelach Haygrove w tym gospodarstwie wynosi 2,5 ha. Gospodarstwo to należy obecnie do grona najlepszy polskich producentów malin pod osłonami. Relacja z tego gospodarstwa została opublikowana w czasopiśmie „Jagodnik 4/2013” – można w niej zapoznać się szczegółowo z dotychczas prowadzonymi tam uprawami (zobacz PDF).

W celu informowania szerokiej rzeszy producentów w Polsce i zagranicą, o prowadzonej uprawie uruchomiliśmy również podstronę na portalu (malinowefactory.pl), przez którą na bieżąco będziemy przekazywać informacje o realizowanych działaniach, odmianach i produktach zastosowanych w projekcie.

Do udziału w Malinowym Factory 2014 zaprosiliśmy m.in. firmy szkółkarskie – Agronom Berries, Poland Plants oraz Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz KusibabGospodarstwo Ogrodnicze Aleksandra Kusibab-Wyka i Marcin Wykazajmujące się rozmnażaniem malin i sprzedażą sadzonek. Firmy te do projektu dostarczyły sadzonki wielu odmian maliny, często mało lub wręcz jeszcze nieznanych w uprawie w Polsce.

Wdrożeniowa plantacja malin została już częściowo założona z sadzonek gołokorzeniowych, wiosną w tunelach zostaną posadzone sadzonki long cane kilku kolejnych odmian malin.

 

W projekcie uczestniczyć również firmy oferujące środki do produkcji owoców: nawozy i doradztwo z zakresu nawożenia i fertygacji (Yara Poland), konstrukcje tuneli i folię (Haygrove Poland), systemy nawadniające i sterujące nawożeniem (Poldrip), rozwiązania z zakresu ochrony biologicznej i chemicznej oraz owady zapylające (Bayer CropScience, Syngenta), doniczki, tkaniny i agrowłókniny (Ceres International), preparaty poprawiające żyzność gleby, biostymulatory, doradztwo (Boryna), systemy rusztowania dla roślin, opakowania i rozwiązania do schładzania oraz przygotowania owoców do sprzedaży.

 

Projekt zostanie zakończony otwartym spotkaniem dla wszystkich zainteresowanych jak również wydaniem publikacji – poradnika, poświęconego uprawie deserowych malin pod osłonami.

Informacje związane z projektem oraz wszelkie zalecenia produkcyjne dotyczące realizowanej uprawy, będą publikowane na stronie malinowefactory.pl. Na bieżąco będą podawane również zalecenia związane np. z podlewaniem, aktualnie ustalonym składem pożywki, stosowanymi środkami ochrony, biostymulatorami, aminokwasami.

Więcej informacj o projekcie, rodzajach sadzonek, odmianach, przygotowaniu stanowiska już wkrótce…







Poprzedni artykułAgronom Berries Group – zdobywa europejskie rynki
Następny artykułTruskawka-Przed założeniem plantacji-Choroby odglebowe (m.in. fuzarium, zgnilizna korony oraz skórzasta zgnilizna owoców i werticilioza)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj