Malina ‘Polana’ – uprawa w wąskim szpalerze

Plantacja odmiany Polana w wąskim szpalerze



Trwają nieustannie wdrożenia i badania dotyczące wypracowania optymalnych metod produkcji malin. Choć w większości dotyczą one owoców kierowanych na świeży rynek, to jednak sternicy Malinowych Warsztatów nie zapomnieli o plantatorach dostarczających surowiec do zagospodarowania przez zakłady przemysłowe. Z myślą o nich założono kwaterę, gdzie odmiana ‘Polana’ uprawiana jest w wąskich szpalerach.

Agrotechnika

Zdecydowaliśmy się w tym roku zastosować rozwiązania sprawdzone w uprawie innych odmian w kwaterze z ‘Polaną’. Dzięki prowadzeniu krzewów przy rusztowaniach możliwe jest wjechanie ze sprzętem w międzyrzędzia w dowolnej fazie sezonu w celu wykonania potrzebnych zabiegów. Dzięki temu owoce są duże, dobrze wybarwione i nadają się na świeży rynek, choć odmiana ta ma opinię typowo przemysłowej. Liczba pędów została zredukowana do około 20 sztuk/mb. – informuje dr Paweł Krawiec, właściciel gospodarstwa.

Nawożenie

Jak informuje dr P. Krawiec testowane są także różne programy nawożenia, w tym również pozakorzeniowego. Jeden z nich został opracowany przez firmę Arysta. Z jej oferty zastosowano m.in. takie produkty jak Goemar Calibra i BM Start. Nawożenie posypowe w kwaterze z ‘Polaną’ oparte było o nawozy z gamy Rosafert i RSM z dodatkiem CaTS. Fertygację prowadzono z wykorzystaniem nawozów Rosasol i Ultrasol. Naukowiec zadeklarował, że spostrzeżenia dotyczące rezultatów tych eksperymentów zaprezentuje już 8 września podczas Malinowych Warsztatów.

Ochrona

Obecny sezon stawia też przed plantatorami malin jesiennych wyzwania na polu ochrony. W tym kontekście szczególnie silna była presja rdzy maliny, być może największa od bardzo wielu lat. Problemem była także obecność pryszczarka namalinka łodygowego. Poradziliśmy sobie z tymi zagrożeniami głównie dzięki programowi ochrony jaki wspólnie z firmą Bayer stworzyliśmy podczas projektu Malinowe Factory. Preparaty takie jak Zato 50 WG czy Luna Experience 400 SC skutecznie rozwiązały kwestię rdzy, zaś populację pryszczarka kontrolowaliśmy przy pomocy Calypso 480 SC – wyjaśniał ekspert.

Przypominamy, że trwają zapisy na udział w Malinowych Warsztatach, które już 8 września odbędą się w gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach Pierwszych. Szczegóły na zaproszeniu – kliknij i zobacz.







Poprzedni artykułTargi „Zieleń to Życie” 5-6-7 września 2019. Rośliny w międzynarodowym wydaniu
Następny artykułBorówka wysoka: trzeba się śpieszyć, ale powoli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj