Malina – monitoring plantacji odmian letnich (Lubelszczyzna 09.06.2019 r.)

Odmiany wczesne w grupie malin letnich (‘Laszka’, ‘Przehyba’, ‘Sokolica’, ‘Willamette’) aktualnie znajdują się w fazie BBCH 77, czyli zawiązały owoce na poziomie 70%. Odmiany średnio późne (‘Glen Ample’) znajdują się w fazie BBCH 65 – pełna kwitnienia: 50% otwartych lub przekwitniętych kwiatów.

Kondycja roślin

Zwraca uwagę bardzo zróżnicowana kondycja oślin pomiędzy plantacjami. Od bardzo dobrej (zwłaszcza odmiany ‘Willamette’) do tragicznej nierokującej uzyskania plonów. Dodatkowo warunki atmosferyczne (czyli ostatnio występujące upały) „testują” kondycję odmian letnich. Niestety pojawiają się negatywne skutki zimy oraz porażenia pędów przez grzyby powodujące zamieranie pędów maliny. Na uszkodzonych plantacjach odmiany ‘Glen Ample’ obserwuje się żółknięcie liści u podstawy pędów kwiatostanowych lub obrębie całego pędu. Jest to wynik problemów odżywienia azotem oaz potasem.

Do tego wszystkiego swoje „trzy grosze” w osłabianiu kondycji roślin dołożyła w wielu miejscach rdza maliny (obserwujemy gwałtowną defoliację liści porażonych przez grzyba powodującego rdzę). Należy zwrócić uwagę, czy na plantacjach, na których przeprowadzono ochronę przeciw rdzy, zniknęły objawy choroby. Lustracja niektórych plantacji wskazuje bowiem, że na liściach wewnątrz rzędu do których ciecz robocza miała utrudniony dostęp lub grzyb znajdował się w innej fazie rozwoju ciągle występują aecia z aeciosporami.

U odmian wczesnych, szczególnie ‘Przehyby’ wyraźnie widać słabe zawiązanie owoców z pierwszych kwiatów uszkodzonych przez wiosenne przymrozki.

W tych warunkach warto zwrócić uwagę na systematyczne nawadnianie plantacji (ale nie zalewanie ich) oraz nawożenie potasem, azotem, wapniem w fazie kwitnienia. Na plantacjach nie nawadnianych jest to termin do wykonania nawożenia posypowego saletrą wapniowo-potasową (Unica Calcium w orientacyjnej dawce około 150-200 kg/ha). Podczas fertygacji warto wprowadzić do programu nawóz ASX KTS w dawce 10-15 l/ha, na zmianę z ASX CaTS 10-15 l/ha oraz saletrą wapniową (Calcinit). Mocno stymulującym zabiegiem wykorzystanie azotu przez rośliny będzie wykorzystania nawozu Delta NHCa w dawce 5 l/ha w formie zabiegu dolistnego lub poprzez nawadnianie.

Szkodniki

– Kontrolować zagrożenie ze strony kwieciaka malinowca na odmianach później kwitnących.

– W związku z występującymi wysokimi temperaturami wzrasta gwałtownie zagrożenie ze strony przędziorków. Podstawa walki ze szkodnikiem to lustracja. Warto zapamiętać prosty schemat matematyczny. Przy temperaturze 15oC jedna samica rodzi około 120 jaj w ciągu 7 dni. Z czego samice to 75%. Po pierwszym tygodniu ze 120 jaj uzyskujemy 90 samic oraz 30 samców, po drugim tygodniu 10800 jaj (tj. 8100 samic oraz 2700 samców, a po trzecim tygodniu 972.000 jaj! Podczas kwitnienia zarejestrowany jest jedynie Ortus 05 SC do stosowania poza okresami aktywności pszczół. Warto pamiętać o wprowadzonym ostanio do programu preparacie Limocide w dawce 2l/ha do zwalczania w malinach mączniaka, przędziorków, szpecieli opatym na wycągach z olejku pomarańczowego (stosować do końca fazy rozwoju kwiatostanu (BBCH 40-59) oraz od końca fazy kwitnienia do fazy początku opadania owoców).

– Na plantacjach zagrożonych ze strony pędraków chrabąszcza majowego warto sprawdzić, czy pojawiły się już młode pędraki w stadium L1. Wychodzą one zwykle z jaj po około 3-4 tygodniach od początków lotu chrząszczy. Jeśli stwierdzamy ich obecność to jest to idealny moment do aplikacji nicieni (w kolejnych etapach rozwoju L2 i L3 skuteczność takiego zabiegu będzie może być słabsza). Do wykorzystania są na rynku nicienie Heterorhabditis bacteriophora w preparacie Larvanem w dawce od 1 miliarda przy małym zagrożeniu do 1,5 miliarda osobników przy dużym zagrożeniu.

Choroby

– Rdza maliny – w przypadku stwierdzenia występowania objawów należy wykonać kolejny zabieg fungicydem zwalczającym zarówno szarą pleśń jak i rdzę maliny (Luna Sensation 500 SC) (dokładny opis rdzy maliny oraz zwalczanie w artykule „Rdza maliny w natarciu – monitoring plantacji 21.05.2019r.”)

– Szara pleśń, zamieranie pędów maliny – kontynuujemy ochronę wykonując rotację substancji czynnych. W takich warunkach jak obecnie, przy braku opadów można do programu wprowadzić zabiegi produktami biologicznymi jak: Serenade ASO, Polyversum WP.

Partnerami monitoringu są firmy: Agrosimex i Bayer

Autor: Dr Paweł Krawiec, Horti Team, http://www.hortiteam.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here