Malina – monitoring plantacji (16.05.2019, Lubelszczyzna)

W związku z niskimi temperaturami występującymi w ostatnich tygodniach maliny rozwijają się bardzo powoli. W zasadzie faza rozwoju nie zmieniła się od 9.05.

Faza rozwoju

Maliny letnie, odmiany wczesne w grupie malin letnich (‘Willamette’, ‘Przehyba’, ‘Sokolica’) aktualnie znajdują się w fazach BBCH 55-57, określanych odpowiednio jako rozsypywanie się pąków kwiatowych w kwiatostanie i pąki w kwiatostanie skierowane do dołu, o częściowo czerwonych działkach kielicha. Maliny letnie, odmiany średnio późne (‘Glen Ample’), znajdują się w fazie 5-6 rozwiniętych liści właściwych BBCH 15-16 do BBCH 53 – zamknięte kwiatostany. Wyrastające odrosty korzeniowe osiągnęły wysokość około 40 cm. Maliny jesienne – wysokość pędów od 10cm do 60cm. W zależności od lokalizacji plantacji i uszkodzeń mrozowych pędów.

Kondycja roślin

W zależności od lokalizacji na Lubelszczyźnie obserwuje się wiele plantacji malin letnich z roślinami w dużym stopniu uszkodzonymi przez mróz podczas zimy. Sytuacja ulega poprawie bardzo powoli. Uszkodzenia pomiędzy plantacjami wahają się od 10 do 90% pędów. W najlepszej kondycji znajdują się plantacje odmiany ‘Willamette’. Prawdopodobnie wraz z rozwojem roślin i zbliżaniem się kwitnienia, a następnie zawiązywania owoców i ich wzrostu będzie można coraz częściej obserwować więdnące pędy kwiatostanowe lub objawy braków potasu. Jest to wynik bardzo silnego występowania zamierania pędów. Tendencję tę można próbować zmniejszyć rozpoczynając nawożenie w formie fertygacji (np. programy oparte na wieloskładnikowych nawozach Rosasol) dodając do programów aplikację 2-3 razy produktów humusowych (np. Rosahumus, Starter, Humistar, H 850 WG). W nawożeniu azotowym zabiegiem mocno stymulującym wzrost roślin będzie 2-3 krotna poprzez nawadnianie co 7 dni aplikacja nawozów RSM + ASX CaTS w dawkach 10+10 l/ha.

W zależności od lokalizacji, wielkości przymrozków w ostatnich tygodniach oraz odmiany kondycja roślin odmian jesiennych jest bardzo zróżnicowana – od wysokości roślin 10-20 cm do 40-60 cm. Warto przeprowadzić lustrację plantacji oceniając liczbę uszkodzonych wierzchołków pędów przez przymrozki na 1 m bieżącym rzędu (w 4 – 5 miejscach losowo wybranych na plantacji). Dodatkowo na plantacji wyciąć 100 pędów i ocenić uszkodzenia pędów na przekroju podłużnym. Beżowo-brązowy-ciemny rdzeń pędów oznacza brak lub bardzo słaby wzrost pędów. Takie pędy mogą ulec również porażeniu grzybami powodującymi zamieranie pędów. Na plantacjach pojawił się jeszcze jeden rodzaj uszkodzeń pomrozowych – pękanie kory wzdłuż pędów. Takie uszkodzenia będą miejscem dla infekcji grzybów oraz zasiedlania ich przez pryszczarka namalinka. Na uszkodzonych plantacjach warto zastanowić się nad programami stymulującym wzrost roślin (nawożenie w postaci fertygacji, aplikacja produktów humusowych, produktów stymulujących rozwój korzeni np. Goteo). Przy bardzo dużych uszkodzeniach (powyżej 70%) możliwe, że plantację warto wykosić, przykryć agrowłókniną i poczekać na wzrost kolejnych pędów. W takim przypadku zbiory rozpoczną się po około 90-100 dniach od zabiegu. Na plantacjach uszkodzonych warto wykonać zabiegi przeciwko zamieraniu pędów.

Szkodniki

 W otwartym grunciew tym momencie zaczyna wzrastać presja ze strony szkodników. Należy rozpocząć lustracje pod kątem obecności:

– kwieciaka malinowca oraz kistnika malinowca. Każdorazowo należy przejrzeć 4 próby po 50 kwiatostanów. Próg zagrożenia to 2 chrząszcze (kwieciak malinowiec) oraz 1 chrząszcz (kistnik malinowiec) na 200 kwiatostanów.

– kontynuować lustracje przędziorka chmielowca – w tym momencie brak zagrożenia

– zwrócić uwagę na mszyce – w tej chwili na plantacjach odmiany ‘Glen Ample’ pojawiły się liczne kolonie (przejrzeć 4 próby po 50 pędów – razem 200 pędów, próg zagrożenia powyżej 5 %)

– na plantacjach malin jesiennych pojawia się coraz więcej zwójkówek (przejrzeć 4 próby po 50 pędów – razem 200 pędów, próg zagrożenia powyżej 5 %)


Kolonia mszyc na odmianie ‘Glen Ample’ – 16.05.2019

Ochrona malin odmian letnich oraz jesiennych w okresie przed kwitnieniem – PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here