Konferencja Kamczacka #1 na świecie




Już 9 listopada odbędzie się II Konferencja Kamczacka. Okazuje się, że jest to największe na świecie spotkanie plantatorów, firm związanych z uprawą i pozyskiwaniem owoców jagody kamczackiej na świecie. Dlaczego? Bo to właśnie Polska w przeciągu zaledwie kilku lat stała się największym (pod względem powierzchni uprawy) producentem tych owoców na świecie. Cały czas powstają nowe plantacje. Co jednak zrobić by uzyskiwać wysokie plony? Gdzie szukać zbytu? Czy da się produkować jagodę kamczacka na świeży rynek? Pytań jest wiele. Odpowiedzi – już 9 listopada na Konferencji Kamczackiej w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim.

Polska liderem w produkcji

Kiedy w 2015 roku organizowaliśmy pierwszą Konferencję Kamczacką, jagoda kamczacka była czymś tak nowym, że wiele osób nigdy widziało towarowej plantacji tego gatunku. Wielu jednak zdecydowało się jej uprawę. Materiał szkółkarski dostępny był w niektórych szkółkach jedynie na zapisy, jeśli nie było konkretnej odmiany, zastępowano ja inną – byle tylko posadzić. Przedstawiliśmy wtedy pierwsze informacje o jagodzie kamczackiej, zaprosiliśmy hodowców z Kandy i Rosji, by podzielili się swoją wiedzą… no i się zaczęło. Eksperci z branży twierdzą, że powierzchnia uprawy jagody kamczackiej przekracza już w Polsce 2000 ha, a jeśli weźmie się po uwagę fakt, że co roku powstaje około 300 ha nowych plantacji, areał ten nadal rośnie. Pokazuje to, że w ciągu zaledwie kilku lat kraj nasz stał się największym – pod względem powierzchni uprawy – producentem tych owoców. #1 na świecie! Jest się czym chwalić, ale by nie polec na starcie, trzeba mądrze postępować dalej, rozwijać sprzedaż i zdobywać nowe rynki zbytu.

W Polsce powstaje coraz więcej plantacji jagody kamczackiej, podaż owoców będzie rosła

Sama nie urośnie

Powszechny pogląd, że jagoda kamczacka to roślina, która sama rośnie, znosi ciężkie zimy, nie imają się jej choroby ani szkodniki – szybko okazał się nieprawdziwy. Bardzo ważne w uprawie jest odpowiednie przygotowanie stanowiska, dobranie odmian, zadbanie o właściwe zapylenie i wreszcie pielęgnacja roślin. Z czasem uwidaczniają się różnice między odmianami co do potrzeb pokarmowych a tym samym konieczne jest opracowanie indywidualnych programów nawożenia dla poszczególnych odmian – podkresla Mariusz Padewski z frimy Delphy, jeden z prelegentów II Konferencji Kamczackiej.  Koniczna jest też ochrona przed chorobami a to wymaga rejestracji dobrych preparatów. By odnieść sukces w uprawie jagody kamczackiej warto uprawiać tę roślinę na zbiór owoców deserowych. To wymaga dbałości o jakość w czasie uprawy oraz podczas zbioru.

Jagoda kamczacka wymaga świadomego podejścia do jej uprawy

Owoce jagody kamczackiej to światowy fenomen

Owoce jagody kamczackiej, które są coraz powszechniej dostępne, nie są po prostu kolejnymi jagodami. Wręcz przeciwnie. Mają przed sobą świetlaną przyszłość. Fenomen ich polega na specyficznym smaku, odmiennym od innych owoców jagodowych, oraz na tym, że są zupełną nowością – uważa Logie J. Cassell z LoveHoneyberry w Kanadzie, który również  będzie gościem i wykładowca II Konferencji Kamczackiej. W jego opinii dzięki nowym dostępnym już odmianom jagody kamczackiej, gatunek ten będzie zyskiwał coraz większe znaczenie w gronie owoców jagodowych. Efektem ostatnich 20 lat ciężkiej pracy nad jagodą kamczacką są nowe, wyśmienite odmiany z hodowli Berries Unlimited (USA), Maxine Thompson (USA), Uniwersytetu w Saskatchewan (Kanada) czy niektóre europejskie, zwłaszcza pochodzące z Polski. Można je z powodzeniem wdrażać do uprawy towarowej z dala od regionów, w których gatunek ten występował w naturalnym środowisku. Być może potrwa to kolejne 20 lat, jednak jesteśmy przekonani o tym, że owoce jagody kamczackiej zyskają uznanie konsumentów i zajmą stabilną pozycję w segmencie jagodowych – uważa specjalista z Kanady.

Konferencja Kamczacka – tam trzeba być

II Konferencja Kamczacka to jedyna w swoim rodzaju możliwość zdobycia dużej porcji wiedzy o uprawie tego nowego gatunku. Dlaczego warto w niej uczestniczyć:

  • Duża porcja praktycznej wiedzy o uprawie jagody kamczackiej
  • Poruszone będą najważniejsze zagadnienia związane z agrotechniką plantacji
  • Prelegentami będą najlepsi specjaliści – naukowcy i praktycy
  • Spotkanie z blisko 40 firmami oferującymi środki do produkcji
  • Spotkanie z firmami odbierającymi owoce jagody kamczackiej
  • Debata o przyszłości i możliwościach zbytu
  • Dla każdego uczestnika materiały – 120 stronicowa publikacja obszernie opisująca wszystkie poruszane podczas Konferencji Kamczackiej wykłady.
  • Wieczorem (opcjonalnie) uroczysta kolacja – możliwość nawiązania wielu ciekawych kontaktów, które mogą zaprocentować w przyszłości dobra współpracą.

Wszystkich chętnych, którzy chcieliby jeszcze wziąć udział w II Konferencji Kamczackiej zapraszamy do rejestracji (kliknij ten link).

Wszystkie informacje o Konferencji –www.konferencjakamczacka.pl

 







Poprzedni artykułUzupełnienie zapasów zimowych w pasiekach
Następny artykułTrendy w uprawie malin – FILM