Komunikat jagodowy z dnia 14 kwietnia 2014

porzeczka, agrest, malina, trusakwka

W najnowszym komunikacie firma Bayer CropScince informuje o konicznych do wykonania zabiegach na plantacjach porzeczki, agrestu, truskawek, malin oraz przypomina o rozszerzonej etykiecie stosowania preparatów Zato 50 WG i Calypso 480 SC w uprawach jagodowych.

Porzeczki:
Rozwój krzewów porzeczek jest już posunięty bardzo daleko, w wielu rejonach rośliny zaraz wejdą w fazę kwitnienia. W tym momencie zalecamy zabieg preparatem Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha w celu zabezpieczenia roślin przed infekcją patogenami powodującymi mączniaka, rdzę wejmutkowo- porzeczkową i antraknozę (opadzinę liści ). Jest to również optymalny moment do wykonania zabiegu przeciwko szkodnikom pojawiającym się na krzewach. Zabieg Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha pozwoli ochronić plantacje przed pryszczarkiem porzeczkowiakiem kwiatowym i pryszczarkiem porzeczkowiakiem liściowym oraz zwalczy pierwsze kolonie mszyc jak i pierwsze wylęgające się właśnie larwy zwójki różóweczki. Wskazane jest też przeprowadzenie lustracji plantacji pod względem pojawiania się przędziorków i określenia skali porażenia krzewów przez wielkopąkowca. W przypadku przędziorków należy przejrzeć losowo 200 liści i gdy próg zagrożenia jest przekroczony (więcej niż dwa ruchome osobniki na liść), wykonać zabieg dostępnym akarycydem.

Agrest:

Zalecamy zabieg preparatem Zato 50 WG w dawce 0,2 kg/ha w celu zabezpieczenia roślin przed infekcją patogenami powodującymi amerykańskiego mączniaka agrestu i opadzinę liści.

Truskawka:
Na odmianach wrażliwych na choroby liści, zaleca się wykonać przed kwitnieniem zabieg preparatem Zato 50 WG w dawce 0,25 kg/ha, który zwalcza mączniaka prawdziwego i białą plamistość liści.

Prowadzimy lustracje plantacji pod kątem obecności szkodników (przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec, kwieciak).

Malina:
Zalecam wykonanie cięcia sanitarnego, niszczymy pędy porażone przez pryszczarka malinowca.

Źródło: Jakub Hensel – Bayer CropScience

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.