Komunikat jagodowy z dnia 13 maja 2016 roku

Fot. 1. Uszkodzenie przymrozkowe

Na plantacjach można zaobserwować uszkodzenia kwiatów spowodowane przymrozkami, jakie miały miejsce w trzeciej dekadzie kwietnia (fot.1). W przypadku plantacji prowadzonych tradycyjnie (bez okryć) uszkodzenia są na bardzo niskim poziomie, nie mające istotnego wpływu na plonowanie truskawek.

Truskawka

fot_2
Fot. 2. Szara pleśń na owocach truskawki

W czasie kwitnienia truskawek należy zabezpieczyć plantację przede wszystkim przed szarą pleśnią (fot. 2). W większości regionów Polski pogoda sprzyja chorobie. Zagrożenia na bieżąco można sprawdzać na stronie VADEMECUM: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/rosliny-jagodowe

W okresie kwitnienia truskawki, zarodniki konidialne grzyba Botrytis cinerea (sprawcy szarej pleśni) infekują głównie płatki korony, słupki i pręciki. Dogodną temperaturą do rozwoju patogena jest zakres temperatury 15-25oC. Zabiegi ochrony roślin przeciwko szarej pleśni należy przeprowadzać co 5-7 dni. W związku z dużym zagrożeniem chorobowym zalecam stosowanie preparatów o bardzo wysokim poziomie skuteczności np. LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Jest to środek o bardzo szerokim spektrum zwalczanych chorób. Na bardzo wysokim poziomie chroni plantację przed szarą pleśnią, białą plamistością liści truskawek, mączniakiem prawdziwym, antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców. Pamiętać należy, że stosowanie mieszanin zbiornikowych (np. fungicyd + nawóz, insektycyd + nawóz, fungicyd + insektycyd + nawóz) dla niektórych odmian, zwłaszcza tych mało popularnych w Polsce (nie przebadanych), może być niewskazane z uwagi na możliwość wystąpienia fitotoksyczności. Warto więc zrobić próbę zbiornikową oraz oprysk na małej części plantacji, by mieć pewność, że ciecz robocza jest bezpieczna dla uprawy.

Przypominam, że w uprawie truskawek pod osłonami do ochrony przed szarą pleśnią, zarejestrowany jest biologiczny preparat SERENADE ASO.

Malina

Należy rozpocząć lustrację plantacji na obecność kwieciaka malinowca (fot. 3). Jeżeli chrząszcze się pojawią, wskazane będzie wykonanie zabiegu zwalczającego. Można w tym celu użyć preparatu Decis Mega 50 EW. Próg zagrożenia wynosi
2 chrząszcze strząśnięte z 200 kwiatostanów. Przy licznym pojawie chrząszcza zabieg należy powtórzyć po tygodniu. Zabiegi należy wykonywać wieczorem po oblocie pszczół. Niewykonanie zabiegu zwalczającego dorosłe osobniki chrząszczy może spowodować straty, które widoczne będą w postaci podciętych pąków (fot. 4).

Fot. 3. Kwieciak malinowiec
Fot. 3. Kwieciak malinowiec
Fot. 4. Uszkodzenia spowodowane przez kwieciaka malinowca
Fot. 4. Uszkodzenia spowodowane przez kwieciaka malinowca

 

 

 

 

 

 

W dalszym ciągu zachęcam do systematycznego przeprowadzania lustracji pod kątem pojawiających się przędziorków. Po stwierdzeniu obecności na plantacji przędziorka chmielowca (próg szkodliwości to 2 formy ruchome przędziorka na
1-nym listku liścia złożonego z wybranych 200 roślin) należy wykonać zabieg zwalczający. Po przekroczeniu progu zagrożenia, jeżeli plantację jeszcze nie kwitną (region, odmiana) można wykonać zabieg stosując ENVIDOR 240 SC. Jeżeli zachodzi potrzeba zwalczania przędziorków, a dana odmiana już kwitnie, wówczas należy zastosować fenpiroksymat (po oblocie pszczół).

Na plantacjach stwierdza się już kwieciaka malinowca. Należy wykonywać systematyczne lustracje od fazy rozsypującego się kwiatostanu do kwitnienia. Próg zagrożenia to 2 chrząszcze na 200 kwiatostanów. Po przekroczeniu progu zagrożenia powinno się wykonać zabieg zwalczający, np. stosując środek CALYPSO 480 SC w dawce 0,2 l/ha. Zabieg ten jednocześnie będzie zwalczał pryszczarka namalinka łodygowego, mszyce oraz kistnika malinowca.

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stronie:

www.vademecum.cropscience.bayer.com.pl

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.