Komunikat jagodowy z dnia 1 czerwca

W wielu rejonach, w czasie kwitnienia porzeczek panowały niekorzystne warunki pogodowe. Temperatury spadały poniżej -1oC. Wiele odmian, zwłaszcza tych wczesnych, miało tendencję do dużego osypywania się zawiązków. W konsekwencji, grona niektórych odmian są bardzo przerzedzone.

Porzeczka i agrest

Na porzeczkach i agreście występuje zarówno opadzina liści porzeczki (fot. 1) jak
i amerykański mączniak agrestu (fot. 2). Niektóre środki ochrony roślin można wykorzystać w obu uprawach. Jednym z nich jest ZATO 50 WG.

fot_2
Fot. 1. Początkowe objawy opadziny liści porzeczki
Fot. 1. Obajwy amerykańskiego mączniaka agrestu
Fot. 1. Objawy amerykańskiego mączniaka agrestu

Wyższe temperatury w ciągu dnia i nocy sprzyjają rozwojowi także szkodników. Na plantacjach upraw jagodowych pojawiają się kolejne grupy owadów, które zagrażają poszczególnym uprawom. (…)

Bayer_Zato_750x200_2

Truskawka 

Na plantacjach, na których rozpoczęto zbiory można zaobserwować pleśniejące owoce. W tej fazie warto wykorzystać fungicydy o krótkim okresie karencji – interwencyjnie LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 l/ha oraz zapobiegawczo TELDOR 500 SC w dawce 1,5 l/ha.
Na plantacjach kwitnących należy kontynuować zabiegi wykorzystując preparaty
w zależności od panującego zagrożenia. Jeśli zagrożenie jest niskie, wówczas wystarczą środki o działaniu powierzchniowym, zawierające tiuram np. POMARSOL FORTE 80 WG w dawce 4 kg/ha. Jeśli zagrożenie jest stosunkowo wysokie, wskazanie jest na stosowanie środków „mocniejszych” tj. LUNA SENSATION 500 SC.

Pod osłonami trwają już zbiory, dlatego też można tam stosować preparaty biologiczne. Jednym z zarejestrowanych środków jest SERENADE ASO, który nie posiada okresów karencji.

Mączniaka prawdziwego truskawki na ten moment możemy stwierdzić jedynie na odmianach wrażliwych. Nasilenie choroby zależy od podatności odmian oraz warunków pogodowych panujących w okresie wegetacji. Zarodnikowaniu, jak i rozprzestrzenianiu zarodników grzyba sprzyja ciepła (15-27oC) i sucha pogoda, a samym infekcjom wysoka wilgotność utrzymująca się wewnątrz roślin truskawki.

Wykonując zabiegi przeciwko szarej pleśni środkiem LUNA SENSATION 500 SC, zabezpieczamy plantację również przed mączniakiem prawdziwym (fot. 5), białą plamistością liści (fot. 6), antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców.

Fot. 5. Wykonując zabiegi przeciwko szarej pleśni środkiem LUNA SENSATION 500 SC, zabezpieczamy plantację również przed mączniakiem prawdziwym
Fot. 5. Wykonując zabiegi przeciwko szarej pleśni środkiem LUNA SENSATION 500 SC, zabezpieczamy plantację również przed mączniakiem prawdziwym
(…)

 

Malina
Na plantacjach malin pojawia się już coraz większa gama szkodników. Poskręcane, sklejone i podziurkowane wierzchołkowe młode liście świadczą o obecności i żerowaniu zwójkówek. Do zwalczania tych szkodników szczególnie przydatne są niektóre preparaty chloronikotynylowe. Ich skuteczność w odniesieniu do młodych gąsienic tych gatunków jest bardzo duża, a są to jednocześnie preparaty mało szkodliwe dla fauny pożytecznej. Preparat CALYPSO 480 SC choć nie ma rejestracji do zwalczania zwójkówek, stosując do zwalczania mszyc będzie ograniczał występowanie zwójkówek, zwłaszcza tych małych gąsienic – w fazie L1-L3 (fot. 7).

Fot. 7. CALYPSO 480 SC choć nie ma rejestracji do zwalczania zwójkówek, stosując do zwalczania mszyc będzie ograniczał występowanie zwójkówek, zwłaszcza tych małych gąsienic - w fazie L1-L3
Fot. 7. CALYPSO 480 SC choć nie ma rejestracji do zwalczania zwójkówek, stosując go do zwalczania mszyc będzie ograniczał występowanie zwójkówek, zwłaszcza tych małych gąsienic – w fazie L1-L3

(…)

fot. 1, 3, 5-8 T. Gasparski
fot. 2, 4 P. Krawiec

Z pełną treścią komunikatu można zapoznać się na stornie: Vademecum

 

fot. 5 logo_Grunt_to_bezpieczeństwoZe środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.