Komunikat jagodowy BCS z dnia 2 czerwca 2017 roku




Warunki pogodowe panujące w Polsce w ostatnich dniach sprawiają, że na plantacjach krzewów jagodowych pojawiają się szkodniki. Rośliny osłabione poprzednio mrozami muszą radzić sobie z presją przędziorków, gąsienic zwójkówek i innych jeszcze zagrożeń. Firma Bayer wydała komunikat jagodowy w którym rekomenduje podjęcie kroków zmierzających do eliminacji szkodników.

Porzeczka

Na skutek przymrozków i niesprzyjającej pogody w okresie kwitnienia stopień zawiązania owoców jest na poziomie średnio od 20 do 70%. Zdarzają się plantacje, gdzie bardzo trudno znaleźć zawiązane pojedyncze owoce, dotyczy to krzewów w starszym wieku
i zwłaszcza w złej kondycji. Zróżnicowanie pod kątem strat zależy od rejonizacji, położenia plantacji i kondycji zdrowotnej roślin.

Wzrost temperatury w ostatnich dniach przyczynia się do namnażania przędziorków. Zalecam systematyczną lustrację plantacji pod kątem przędziorka chmielowca. Po stwierdzeniu przekroczenia progu zagrożenia, jak najszybciej należy rozważyć zabieg zwalczający. Próg zagrożenia to 3 stadia ruchome na liść z próby 200  losowo zebranych liści. ENVIDOR 240 SC należy stosować w dawce 0,4 l/ha wyłącznie raz w sezonie. Ważne jest dokładne pokrycie liści cieczą roboczą, gdyż ENVIDOR jest środkiem o działaniu kontaktowym. Do ochrony można również wdrożyć EMULPAR’ 940 EC. Środek ten działa kontaktowo, więc również w tym przypadku istotne jest bardzo dobre pokrycie liści cieczą użytkową, zarówno z górnej, jak i z dolnej stronie liścia. Emulpar hamuje czynności życiowe przędziorków. Brak okresu karencji dla środka Emulpar.

Na plantacjach pojawiają się gąsienice zwójkówek. W większości rejonów są jeszcze małe, dlatego stosowany w tym czasie środek CALYPSO 480 SC zwalczy również pojawiające się zwójki. Jeżeli w tym czasie chcemy zwalczyć jedynie gąsienice zwójkówek, wówczas należy zastosować Steward lub Rumo.

Truskawka

Objawy żerowania przędziorków

Na kwitnących plantacjach nadal stwierdzamy obecność chrząszcza kwieciaka malinowca. W uzasadnionych przypadkach należy wykonać zabieg zwalczający dorosłe osobniki. W przypadku zastosowania DECIS MEGA 50 EW należy przestrzegać okresu prewencji (przy dawce równej lub wyższej niż 0,2 l/ha prewencja wynosi 24 godziny). Do ochrony można również zastosować jeden z zarejestrowanych w uprawie truskawki środek zawierający acetamipryd. Zaleca się, by wszystkie zabiegi wykonywane były po oblocie pszczół.

Bardzo wzrosło zagrożenie ze strony przędziorka chmielowca (fot.3). Obserwuję dużą populację młodych postaci larwalnych (fot.4). Dla większości plantacji zbliża się jednak okres zbiorów, więc należy podjąć decyzję co do potrzeby wykonania zabiegu. Do ochrony można wykorzystać środki o działaniu mechanicznym np. EMULPAR’ 940 EC, które nie posiadają okresu karencji. Poza tym można zastosować środki zawierające fenpiroksymat, heksytiazoksym oraz abamektynę. Proszę przestrzegać zaleceń zawartych na etykietach poszczególnych produktów. Ważne dla skuteczności jest opryskanie liście z obu stron!

Okres kwitnienia to czas ochrony przed szarą pleśnią. W przypadku występowania gnicia lub pleśnienia wykonać zabieg preparatami kontaktowymi. Ochrona powinna być prowadzona w oparciu o kilka grup chemicznych ś.o.r. Warto stosować środki o szerokim spektrum działania jak np. LUNA SENSATION 500 SC w dawce 0,8 l/ha. Należy zwrócić uwagę na nasadę ogonków liściowych oraz pędów kwiatostanowych (fot.5).

Zapobiegawczo warto sięgnąć po preparaty biologiczne jak Serenade ASO w dawce
8 l/ha lub 5 l/ha + zwilżacz.

Z pełną treścią komunikatu można się zapoznać na stornie: vademecum.cropscience.bayer.com.pl







Poprzedni artykułZaczynają się zbiory jagody kamczackiej
Następny artykułTrudny sezon dla producentów truskawek. O czym trzeba pamiętać po kwitnieniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj