Komunikat jagodowy firmy Bayer z 19 grudnia 2016 roku

Trwa okres jesienno-zimowy. Praktycznie wszystkie prace polowe powinny być już wykonane. Bywa jednak, że jak mróz odpuszcza, a zima jest bezśnieżna i raczej przypomina wiosnę, chwasty rosną na potęgę i trzeba je zwalczać. Ale chyba póki co – nie tym razem, jeszcze nie…

Jesienią warto sprawdzić pH gleby oraz jej żyzność. Zachęcam do pobierania prób glebowych celem poddania ich analizie. Zaleca się robienie analiz glebowych nie rzadziej niż co 3-4 lata. Regularne wykonywanie analiz glebowych przyczynia się do nawożenia zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem roślin sadowniczych. Przypominam, że zarówno nadmiar, jak i niedobór składników pokarmowych ma negatywny wpływ na roślinę uprawną.

Próba zbiorcza gleby powinna mieć masę około 0,5 kg. Należy ją przygotować pobierając glebę (najlepiej przy pomocy laski Egnera) z kilkunastu losowo wybranych punktów poszczególnych plantacji, kwater. Należy unikać pobierania gleby w okresie bezpośrednio po nawożeniu oraz wapnowaniu.

Uogólniając, w sezonie 2016 ilość opadów deszczu była całkiem przyzwoita. Niestety, ich rozkład był już dość nierównomierny. Najlepsza sytuacja w ciągu sezonu panowała na południu Polski. Tam opady były dość regularne. Najgorzej było od Polski Centralnej aż do Północnej.

Na poprawę wartości średniej opadów za dany okres czasu tj. marzec-październik, przyczyniły się opady deszczu jakie miały miejsce właśnie w październiku.
W większości regionów Polski opady wyniosły ponad 100 mm/cm2. Poniżej przedstawiam wykres pokazujący zsumowane opady w wybranych miejscowościach, w których rozstawione są stacje meteorologiczne w ramach bezpłatnego i ogólnodostępnego Systemu Wspomagania Decyzji Vademecum firmy BAYER.

mapa

Zachęcam wszystkich do tworzenia w swoim gospodarstwie różnego rodzaju ostoi dla organizmów pożytecznych. W prosty sposób, usypując kopce z kamieni możemy stworzyć doskonałe miejsca dla drapieżców takich jak gronostaje, łaski. Warto też tworzyć miejsca dla pszczół samotnic. Można zrobić im „domki” wykorzystując do tego celu bambusy i trzcinę, a same kokony dokupić.

Kończąc ten ostatni w tym sezonie komunikat sadowniczy, chciałbym Państwu podziękować za zaufanie jakim nas obdarzacie. Dziękuję za śledzenie naszych komunikatów, za odwiedzanie naszej strony internetowej www.agro.bayer.com.pl oraz korzystanie z naszego serwisu www.vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Już dzisiaj zapraszam na organizowane i współorganizowane przez nas imprezy branżowe w sezonie zimowym. Zachęcam do odwiedzania naszych stoisk podczas konferencji, targów czy też szkoleń sadowniczych. Zapraszamy m.in. na TSW 2017 w Nadarzynie w dniach 11-12 stycznia 2017 – stoisko nr E7 oraz Międzynarodową Konferencję Sadowniczą – Jagodowe Trendy w Kraśniku w dniach 19-20 stycznia.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji.

Do zobaczenia …

gapsarkiTomasz Gasparski, Bayer

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.