Kolejne zalecenia dla producentów truskawek z Klubu Jagodowego




Kolejne spotkanie w ramach Klubu Jagodowego prowadzonego przez Agrosimex miało miejsce 9 maja na dwóch plantacjach truskawek. Było ono okazją do podsumowania pierwszych zabiegów, sprzyjających regeneracji roślin truskawek uszkodzonych przez mróz, jak też wydania zaleceń na dalszy okres uprawy.

Regeneracja po zimie

Pierwsze spotkanie miało miejsce w Edwardowie koło Chynowa, w gospodarstwie Sylwii Kacprzak. Prowadzący spotkanie Michał Malicki z firmy Agrosimex, przypomniał, że plantacja na której odbywało się szkolenie założona została w ubiegłym roku w sierpniu z sadzonek frigo i odmiany ‘Joly’. Rośliny mocno nadmarzły podczas zimy i wiosną gospodarze pytali – orać czy ratować? Stanęło na tym drugim i plantację udało się przywrócić do życia. Zastosowano intensywny program regeneracyjny w oparciu o takie produkty jak ASX POTAS plus, dostarczający roślinom m.in. potas (odpowiedzialnym za gospodarkę wodną w roślinie) oraz dużą dawkę mikroelementów. Do kwitnienia zostanie zastosowany kilkukrotnie Rosaleaf 2 z dużą dawką makroelementów. Celem regeneracji uszkodzonych roślin stosowano nawozy algowe Algex i Agrocean 655. Podstawowe nawożenie doglebowe stanowił na tej plantacji nawóz Rosafert 12-12-17. Stosowane były też kwasy humusowe w postaci płynnego produktu Light hymus. Do zabiegów dolistnych dodawane były tez Fosfiron Mg, będący nawozem o działaniu fungistatycznym. Gdy rośliny rozpoczęły już wegetację rozpoczęto nawadnianie z nawożeniem, stosując kolejno nawozy z grupy Rosasol, najpierw z przewagą potasu 9-12-36, następnie fosforowy 8-50-12 i wreszcie zrównoważony 19-19-19.  Michał Malicki zalecał w okresie kwitnienie stosowanie Rosasolu 14-14-28, a w trakcie wzrostu owoców już produktu o wysokiej zawartości potasu czyli 8-24-34 lub 8-17-41. Zalecał przy tym by prowadząc fertygację podawać roślinom nawozy  z każdym nawadnianiem, gdyż podlewania samą wodą powoduje wypłukiwanie składników w głębsze warstwy gleby. Tygodniowo można podać przez fertygację 10-15 kg/ha nawozu wieloskładnikowego na przemian z saletra wapniową YaraLiva Calcinit. Optymalnym rozwiązaniem może być stała kontrola składu gleby i dopasowanie do tego dalszego nawożenia. W tym zakresie zamiast pobierać próbki gleby do badania, można pobrać roztwór glebowy. Na plantacji demonstracyjnej zainstalowano w glebie 3 sondy, za pośrednictwem których strzykawką pobierany jest roztwór gleby. Próby z 3 miejsc są mieszane i wysyłane do analizy i na tej podstawie można prawidłowo przygotować program nawożenia dopasowany do aktualnej zasobności gleby.

Michał Malicki prezentował jak można pobierać roztwór glebowy
Michał Malicki prezentował jak można pobierać roztwór glebowy
Tak wyglądały rośliny po zimie - 21 marca
Tak wyglądały rośliny po zimie – 21 marca
Kondycja roślin, które mocno przemarzły podczas zimy
Kondycja roślin, które mocno przemarzły podczas zimy – 9 maja

Dokarmianie dolistne w trakcie kwitnienia i dalszego wzrostu

W trakcie intensywnego wzrostu roślin, prowadzący spotkanie zalecał również nawożenie dolistne. W trakcie kwitnienia warto dokarmiać rośliny borem stosując Bolero. Zawarty w nim bor występuje w postaci dziesięciowodnego pentaboranu sodu. Dodatek sorbitolu zapewnia szybkie pobieranie nawozu przez liście nawożonych roślin oraz wysoką skuteczność nawozu. W trakcie wzrostu i dojrzewania owoców należy dostarczać roślinom potasu, wapnia i mikroelementów, które będą miały wpływ na dobrą jakość owoców. Można do tego celu użyć nawozów z serii Rosaleaf nr 5 (9-14-38). Wraz z pierwszymi zabiegami fungicydowymi w czasie kwitnienia powinno się już rozpocząć dokarmianie wapniem, który to pierwiastek jest mało mobilny w roślinie a ma duży wpływ na jakość owoców. Do tego celu można użyć Metalosate Calcium, w którym zawarty wapń został „skompleksowany” unikalnym kompleksem aminokwasów, co zapewnia maksymalną przyswajalność nawozu oraz wysoką skuteczność w podnoszeniu zawartości wapnia w owocach i liściach nawożonych roślin. Ciekawym produktem wapniowym jest też Folanx Ca29, który zawiera 29% wapnia w postaci mrówczanu wapnia. Odpowiada to aż 40,6% tlenku wapnia, a tym samym jest to nawóz dolistny z największą zawartością wapnia.  Wapń w postaci mrówczanu wapnia jest bardzo szybko i łatwo pobierany przez rośliny. W czasie kwitnienia dawka tego nawozu nie powinna być wyższa jak 5 kg/ha, później można stosować do 7 kg/ha jednorazowo.

Ochrona przed szarą pleśnią – najważniejsza w czasie kwitnienia

Okres kwitnienia to najważniejszy moment w uprawie truskawek ochrony fungicydowej – przypomniał doradca z Agrosimex. Zalecał by stosować wtedy fungicydy o najwyższej skuteczności jak zupełnie nowy na rynku dwuskładnikowy produkt Luna Sensation 500 SC, Prolektus 50 WG, Switch 62,5 WG czy Signum 33 WG. Również godne polecenia są fungicydy zawierające iprodion np. Rovral AquaFlo 500 SC czy Ipriodnione 500 SC czy nowo zarejestrowany Pyrus 400 SC. Przy mniejszym zagrożeniu ze strony szarej pleśni można jeszcze zastosować preparaty kontaktowe  zawierające tiuram czy kaptan, jak np. Merpan 80 WG. Do tych ostatnich można dodać nawozy fosforynowe np. Fosfiron MG.  Do stosowania Prolektusa zachęcała też obecna na spotkaniu Agnieszka Ptaszek z firmy F&N Agro. Podkreślała że Prolektus 50 WG jest fungicydem z zupełnie nową na rynku substancją aktywną (fenpyrazamina) o bardzo wysokiej skuteczności w zwalczaniu szarej pleśni. Polecany jest do stosowania w dawce 1,2 kg/ha, i co jest ważne okres karencji dla tego preparatu wynosi tylko 1 dzień. Stosowanie Prolektus 50 WG do zabiegów przeciwko szarej pleśni ogranicza tez występowanie innych chorób grzybowych powodujących m.in. plamistości liści a przy tym wpływa na wydłużenie trwałości pozbiorczej owoców.

750x200_LS_mapa

Agnieszka Ptaszek zachęcała do stosowania Prolektusa do ochrony truskawek przed szarą pleśnią
Agnieszka Ptaszek zachęcała do stosowania Prolectusa do ochrony truskawek przed szarą pleśnią

Przędziorki przed kwitnieniem

Okres poprzedzający kwitnienie wymaga już uwagi w zwalczaniu przędziorków, a zabiegi takie są konieczne zwłaszcza tam, gdy w ubiegłym roku szkodniki dały się we znaki. Do ich zwalczania Michał Malicki zalecał użycie przede wszystkim środków opartych na abamektynie, a należą do nich Acaramic 018 EC i Safran 18 EC (po zbiorach można też stosować Vertigo 018EC). Preparaty zawierające abamektynę wykazują bardzo wysoką skuteczność wobec wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków. Dobrym rozwiązaniem może być łączne stosowanie preparatów zawierających abamektynę z Envidorem 240 SC. Doradca zalecał by preparaty przędziorkobójcze stosować z adiuwantami zawierającymi naturalne woski jak np. Prolonger. Adiuwant ten poprawia zwilżenie i pokrycie roślin cieczą roboczą, zapewnia odporność na zmywanie przez deszcz i powolne uwalnianie substancji aktywnych. Należy też pamiętać by produkty oparte na abamektynie stosować w godzinach wieczornych lub nocą, gdyż substancja ta jest wrażliwa na działanie promieni UV. Godny podkreślenia jest też fakt, że akarycydy zawierające abamektynę mają długi okres prewencji wynoszący aż 96 godzin. Tak więc należy je stosować w okresie poprzedzającym kwitnienie truskawek lub dopiero po zbiorach. Poprawnie wykonanie w zabiegi przed kwitnieniem zwalczające przędziorki, ograniczają również występowanie roztocza truskawkowca i zazwyczaj zapewniają dobry poziom ochrony aż do zbiorów – informował Michał Malicki. Przypomniał tez o potrzebie zwalczania kwieciaka truskawkowca, który zaczyna już żerować na truskawkach. Pierwszym symptomem jego obecności są wgryzy na liściach, później widoczne są podgryzione ogonki kwitowe. Do zwalczania tego szkodnika zarejestrowany jest Pyrinex 480 EC oraz kilka pyretroidów. Pyrinex, jako że wykazuje działanie gazowe, najlepiej jest stosować wieczorem w czasie bezwietrznej pogody.









Poprzedni artykułOptymistyczne perspektywy dla jagodowej branży w Holandii.
Następny artykułTruskawki w okolicach Czerwińska – Foto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj