Jubileusz 60-lecia SZD w Brzeznej

Dariusz Szewczyk, SZD w Brzeznej, prof. Szczepan Pieniążek, jubileusz 60-lecia SZD w Brzeznej, jagodnik, jagodnik.pl



SZD w Brzeznej był jednym z pierwszych zakładów powołanych do życia przez dyrektora Instytutu Sadownictwa (obecnie Instytut Ogrodnictwa) prof. Szczepana Pieniążka. Od samego początku odgrywał on ważną rolę edukacyjną, miał także duży wpływ w unowocześnienie sadownictwa zarówno na Sądecczyźnie jak i w innych regionach kraju. Jubileusz 60-lecia tego „Instytutu” obył się 25 sierpnia 2013 roku w Brzeznej.

 SZD w Brzeznej, obecnie funkcjonujący jako Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytut Ogrodnictwa Brzezna Sp. z o.o. odgrywa szczególnie ważną rolę wśród osób zajmujących się uprawą roślin jagodowych za sprawą realizowanej tam hodowli malin, jeżyn i innych gatunków roślin jagodowych. Śmiało można nawet powiedzieć, że to za sprawą wyhodowanych tam odmian maliny, Polska stała się w ostatnich latach największym w Europie i jednym z największych na świecie producentem tych owoców. Dariusz Szewczyk, prezesa SZD IO Brzezna Sp. z o.o., pełniący rolę gospodarza jubileuszowych obchodów, w swoim wystąpieniu nawiązywał wielokrotnie do pięknych tradycji SZD z Brzeznej, informował również o koniecznych do podjęcia działaniach mających pomóc odzyskać temu ośrodkowi właściwą rangę w kraju, jeśli chodzi o ilość i jakość dostarczanych informacji z zakresu produkcji owoców, hodowli nowych odmian czy oferowanego materiału szkółkarskiego.


 O roli SZD w Brzenej, jako jedynego pozostałego Zakładu Doświadczalnego Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic mówił jego dyrektor, prof. Franciszek Adamicki. Jak informował prof. Adamicki, po trudnych dla tego ośrodka latach, należy mieć nadzieję, że uda się odbudować jego pozycję w kraju i zagranicą. Wymagać to jednak będzie znacznych nakładów finansowych oraz uzupełnienia kadr naukowych. Podjęte w ostatnich miesiącach działania mają pozwolić na rozpoczęcie nowego etapu działalności tej Spółki, której rola i znaczenie są obecnie całkowicie inne niż istniejącego przed laty Zakładu Doświadczalnego. Prof. Adamicki zapewnił także o pełnym poprarciu realizowanych tam działań oraz pomocy IO w Skierniewicach.

 My sądeczanie jesteśmy wdzięczni wszystkim pracownikom SZD w Brzeznej, za olbrzymi wysiłek naukowo-praktyczny, który do dziś procentuje wysokiej jakości sadami i dobrą jakością owoców. Godna podkreślenia jest także patriotyczne i promocyjne nazewnictwo nowych odmian wyhodowanych w tym ośrodku, w przypadku malin są to Polana, Polka, Pokusa, Poranna Rosa, czy swojsko brzmiących jeżyn: Orkan, Gazda, Beskid czy Nawojowa – informował Jan Golonka, starosta Nowosądecki.

Starosta nowosądecki, Sądeckim Złotym Jabłkiem za zasługi dla tego regionu uhonorował SZD w Brzeznej oraz prof. Ryszarda Hołownickiego, prof. Franciszka Adamickiego, prof. Eberharda Makosza, prof. Augustyna Mike, prof. Edmunda Niemczyka, dr Jana Danka, dr Hannę Profic-Alwasiak, dr Marię Buczek, dr Krystynę Pierzga, dr Zofię Pasiuk, Wojciecha Zaweracza, Stanisława Gomułkę, Helanę Fryzowicz, Irenę Fryzowicz oraz Andrzeja Gasparskiego. Wręczył także kilka srebrnych Jabłek Sądeckich, które otrzymała liczna grupa byłych i obecnych pracowników SZD w Brzeznej oraz osób szczególnie zasłużonych dla tego ośrodka naukowego oraz sądeckiego sadownictwa. 
Więcej zdjęć w galerii

jagodnik.pl, SZD Brzezna
Odznaczeni Złotym Jabłkiem Sądeckim (fot. J. Leśniak)

 







Poprzedni artykułBorówki przechowywane w modyfikowanej atmosferze
Następny artykułW grupie Hortus trwają zbiory truskawek odmian powtarzających owocowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj