Jagodowe atrakcje na wystawie „Zieleń to Życie”




Już po raz 22. w dniach 28-30 sierpnia odbywała się w Warszawie targi roślin i ogrodów „Zieleń to Życie”. Choć są to targi prezentujące przede wszystkim rośliny użytkowe, jak również wszelkiego rodzaju technologie przydatne zarówno przy produkcji szkółkarskiej, jak też wykorzystywane przez firmy zakładające i pielęgnujące ogrody, ciekawostki mogą znaleźć również producenci roślin jagodowych.

Tegoroczna edycja „Zieleń to życie” miała nieco odmienny charakter niż poprzednie. Dwa pierwsze dni wystawy przeznaczone były dla profesjonalistów, którzy dokonali wcześniejszej rejestracji. To sprawiło, że co przez dwa pierwsze dni nie było co prawda tłumów na wystawie, ale za to rozmowy na stosikach były bardziej rzeczowe i konkretne.

„Zieleń to Życie” to branżowa wystawa organizowana przez Agencję Promocji Zieleni i Związek Szkółkarzy Polskich, w tym roku odbywały się pod hasłem ,,Klucz do ogrodu”. Odwiedziło je ok. 14500 osób (czyli około 2000 mniej niż w ubiegłym roku) w tym 5877 profesjonalistów z Polski i 30 innych krajów. Liczba branżowych gości wzrosła o blisko 10% w stosunku do poprzedniej edycji. Swoją ofertę podczas wystawy prezentowało 253 wystawców z 11 krajów: Polski, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Litwy, Niemiec, Republiki Czeskiej i Włoch, a także po raz pierwszy z Ukrainy i Białorusi. Wśród nich dominowali producenci i dostawcy roślin (57%), a szczególnie widoczną grupą roślin były w tym roku byliny. W sektorze techniki i technologii ogrodniczych obecne były firmy prezentujące nawozy, podłoża, środki ochrony roślin, tunele i systemy szklarniowe, maszyny i narzędzia przeznaczone do prac w ogrodnictwie i terenach zieleni, systemy nawodniania, doniczki, akcesoria do produkcji roślin, technologie ułatwiające pakowanie, transport, ekspozycję, promocję i sprzedaż produktów ogrodniczych. Organizatorów, szczególnie w tym roku cieszy wzrost liczby odwiedzjących wystawę profesjonalistów, osób zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym, producentów roślin – szkółkarzy i ogrodników, architektów krajobrazu, firm wykonawczych, dostawców produktów i usług oraz specjalistów odpowiedzialnych za zieleń publiczną.

 

Nie brakowało firm oferujących maszyny i środki do produkcji

Uwagę w tym roku zwracała szczególnie bogata oferta materiału szkółkarskiego roślin jagodowych, zwłaszcza borówek.

Krzysztof Bielicki prezntuje rośliny borówki oferowane w 5 l pojemnikach

Oprócz stałych bywalców wystawy jak Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab (materiał in vitro) i współpracujących z nią szkółek, Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha, Szkółka Krzewów Ozdobnych Andrzej Blabuś, sadzonki borówek oferowali również Gospodarstwo Szkółkarskie Korfanty, Szkółka Krzewów Ozdobnych Bielicki oraz holenderska szkółka Schrijnwerkers.
Bogata oferta materiału szkółkarskiego to również łatwiejszy dostęp do nowych odmian, wśród nich ciekawostką była odmiana ‘Huron’, którą oferowała szkółka Schrijnwerkers, ale jest też ona dostępna w ofercie Gospodarstwa Ogrodniczego Tadeusz Kusibab. Widać również pewne zmiany w samym wyglądzie oferowanych roślin, okazuje się np. że coraz większym zainteresowaniem wielu producentów cieszą się większe egzemplarze, np. rośliny borówki oferowane w 5 l pojemnikach, które po posadzeniu szybko wchodzą w owocowanie (taki materiał oferowały szkółki Schrijnwerkers i Szkółka Krzewów Ozdobnych Bielicki).

Ciekawostek nie brakowało również w ofercie firm oferujących środki do produkcji. Ci którzy uprawiają rośliny w pojemnikach mogli znaleźć szeroką ofertę równego rodzaju doniczek i pojemników uprawowych. Oprócz tradycyjnych doniczek dostępne były również pojemniki wykonane w tkaniny propylenowej, które również mogą być przydatne do produkcji np. borówki. Takie pojemniki oferowały m.in przedsiębiorstwa Martex i PPHU Tomasz Kłoda. Licznie na wystawie obecni byli również producenci podłoży, zwłaszcza torfu. Były to zarówno firmy z Litwy (np. Durpeta, Rekyva) ale również rodzimi dostawcy tych podłoży (Agrohum Zakład Torfowy Karaska, KiK Krajewscy). Okazuje się że firmy te mają coraz bogatszą ofertę podłoży, które coraz częściej przygotowują według indywidualnych receptur swoich klientów.

 

Zapraszam do fotogalerii









Poprzedni artykułDni Ogrodnika dla producentów owoców jagodowych
Następny artykułOwoce nowych odmian malin w ofercie hiszpańskiej Onubafruit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj