Jagodnik 6/2015 – pamiętaj o prenumeracie na 2016 rok






Czytelnikom „Jagodnika” w tym kończącym rok numerze dziękujemy za to, że byli z nami. Do zobaczenia w Nowym Roku, w którym przygotujemy już nie 6, ale 8 edycji naszego czasopisma. Wszyscy nasi prenumeratorzy otrzymają również „Kalendarz z Jagodnikiem” na rok 2016 oraz Poradnik Ochrony Roślin Jagodowych na 2016 rok. Zapraszamy do prenumeraty.

 

Miniony sezon w ochronie truskawek

Wczesna wiosna zapowiadała, ze sezon 2015 może okazać się trudny w ochronie truskawek przed chorobami, gdyż warunki panujące zima sprzyjały przezimowaniu wielu patogenów. Dlatego konieczne było dokładne oczyszczenie roślin z ubiegłorocznych, zaschniętych liści, będących podłożem do zimowania i rozwoju czynników chorobotwórczych.

 

Powtarzające muszą smakować

Ten rok nie należał do łatwych w uprawie odmian truskawek powtarzających owocowanie, na co złożyło się kilka czynników. Wydaje się, że aby rynek ten dalej mógł sie rozwijać, konieczna jest zmiana podejścia producentów, którzy w mniejszym stopniu powinni stawiać na kilogramy zbierane z rośliny, a w większym – na smak oferowanych owoców.

 

Trendy w uprawie truskawek pod osłonami

W Wielkiej Brytanii większość gatunków roślin jagodowych uprawia się pod osłonami. Zwiedzając farmy położone w rejonie Kentu oraz bardziej wysunięte na południe w regionie West Sussex i Hampshire, mogliśmy się zapoznać z najnowszymi rozwiązaniami i trendami w uprawie roślin jagodowych.

 

Nowe rozwiązania i maszyny

W trakcie szkolenia pt. Owoce jagodowe w tunelach (więcej czyt. „Jagodnik” 5/2015) zaprezentowano dwie interesujące maszyny przeznaczone dla uprawiających truskawki pod osłonami. Były to urządzenie do formowania wysokich zagonów i napełniania ich substratem oraz opryskiwacz przystosowany do wykorzystania w uprawie np. na rynnach

 

Truskawki z nasion

Od kilku lat w Holandii firma ABZ Seeds promuje zakładanie plantacji truskawek z odmian, w przypadku których możliwe jest uzyskanie roślin z nasion. Odmiany te próbuje się uprawiać w nowoczesnych obiektach szklarniowych, w których celem jest uzyskanie owoców jak najwcześniej.

 

Marka w biznesie jagodowym

Istotą marki jest odpowiedz na pytanie: dlaczego ktoś ma to kupić, nas wybrać? Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na to właśnie pytanie, potem popracować na takim skomunikowaniem jej, by w ostatecznym rozrachunku czerpać zyski ze sprzedaży. Nie odwrotnie.

 

Truskawki z „ovocowej” farmy

Jak coś zaczynać, to z wykorzystaniem najnowszej wiedzy i dostępnej technologii. Z takiego założenia wyszli Aleksandra i Mariusz Pietruszkowie z Chodzieży. Nie zrobili tego w sposób tradycyjny, jak w sąsiednich gospodarstwach, ale sięgnęli po najnowsze dostępne na rynku rozwiązania.

 

Ważne dla dobrej współpracy handlowej

Targi FRUIT EXPO 2015 wraz z Konferencja Fresh Market, miały jak zawsze międzynarodowy charakter. Rola tego wydarzenia jest nawiązanie kontaktów handlowych, które pomogą w zbycie owoców czy warzyw oraz ułatwia tworzenie relacji miedzy producentami a sieciami handlowymi, eksporterami lub importerami tych produktów.

 

Co dalej z malina w Polsce i na świecie?


To już trzeci rok tak wysokich cen skupu malin, ale ostatni był rekordowy. Takiego „przebicia” kosztów, bo trzeba mówić o prawie trzykrotnej nadwyżce, nie było nawet w najlepszych latach w uprawie porzeczki czarnej.

 

Na plantacjach malin i jeżyn w USA (cz. III)

Gospodarzem XI Międzynarodowej Konferencji Rubus&Ribes był Uniwersytet Północnej Karoliny w USA. W przygotowanym materiale przybliżam niektóre tematy poruszone podczas wykładów, które powinny zainteresować osoby zainteresowane uprawą jeżyn oraz malinowymi trendami.

 

Maszynami w malinach

Podczas finału projektu Malinowe Factory II odbył się pokaz pracy kilku maszyn, które mogą zainteresować producentów roślin jagodowych. Były to dwa rodzaje opryskiwaczy, nowe modele ciągników, kosiarka do trawy z możliwością jednoczesnego aplikowania herbicydów oraz serbski kombajn do zbioru owoców jagodowych.

 

Optymalne rozwiązania w nawadnianiu upraw

W siedzibie firmy Agrofim w Skierniewicach odbyło się spotkanie z udziałem światowego eksperta w zakresie nawadniania upraw Mordi Schwartza. Ma on ogromne doświadczenie sprawach związanych z nawadnianiem i rozprowadzaniem wody i roztworów wodnych w glebie przez stosowanie zraszaczy oraz linii kroplujących.

 

Targi, na których trzeba być

Przed nami kolejna, VI edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2016. O tym, co nowego dla producentów owoców przygotowali organizatorzy, rozmawiam z Jackiem Kłudką, prezesem Oficyny Wydawniczej Oikos.

 

Borówka z Wielkopolski

Roman i Izabella Stefaniakowie z Piły zdobyta w Niemczech wiedzę o uprawie borówki wysokiej postanowili wykorzystać w Polsce, zakładając własna plantacje tego gatunku. To rodzinne gospodarstwo zajmuje się dwojaką działalnością – jest to zarówno produkcja owoców borówki jak i sprzedażą realizowaną przez firmę Agro Trade prowadzona przez Sandrę Stefaniak, córkę właścicieli.

 

Jak unikać błędów na borówkowych plantacjach (cz. I)

Rok 2015 był sezonem ekstremalnej suszy, która na wielu plantacjach borówki wysokiej miała wpływ na słabsze zbiory i gorszą jakość owoców. Najbardziej ucierpiały plantacje usytuowane na glebach piaszczystych, lepiej było na tych gliniastych. W tak trudnym dla roślin i producentów roku uwidoczniało się wiele mankamentów.

 

Ciecie borówki po polsku i po angielsku

W trakcie pokazów towarzyszących Konferencji Borówkowej, można było pogłębić wiedzę z zakresu ciecia krzewów borówki. Pokazy poprowadzili Ron Marshall z#angielskiej firmy doradczej DLV, we współpracy z Mariuszem Padewskim, oraz Janusz Żak z firmy Freshcraft, który od wielu lat zajmuje się uprawą m.in. borówki wysokiej.

 

Krzewy agrestu od 50 lat

Historia produkcji krzewów jagodowych w gospodarstwie Piotr Kościa z Grabi Polskich koło Gabina ma już 50 lat. Dominującym gatunkiem w tym gospodarstwie jest agrest, którego na potrzeby plantatorów, a także hobbystów oferuje się 8 odmian.

 

Rozpylacze na plantacje jagodowe

Specyfika ochrony upraw sadowniczych jest oczywisty fakt, że do stosowania herbicydów wykorzystuje się inną technikę opryskiwania niż do fungicydów i insektycydów. Wynika to wyłącznie z odmienności obiektu opryskiwania, który narzuca kierunek emisji cieczy użytkowej oraz określa wymagania dotyczące jej nanoszenia.

Do pracy nie tylko na plantacjach

XVII edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW, odbyła się 18-21 września 2015 roku w miejscowości Bednary koło Poznania. Swoja ofertę prezentowało tam ponad 800 firm, w tym blisko 100 wystawców z zagranicy, a wystawę odwiedziło ponad 160 tysięcy zwiedzających.

 

Własna pasieka na plantacji (cz. I)

Zima jest świetnym okresem na refleksje i podsumowanie mijającego sezonu, także w pasiece przy jagodniku. Wielu plantatorów roślin jagodowych to także pszczelarze. Nikogo, kto w sposób profesjonalny zajmuje się sadownictwem, nie trzeba przekonywać o znaczeniu zapylania.

 

Fenomen Haskap’u

Ogromne zainteresowanie producentów i tempo, w jakim zakładane są kolejne plantacje, wskazują, iż w ciągu kilku najbliższych lat powierzchnia uprawy tego gatunku może w Polsce przekroczyć 2000 ha.







Poprzedni artykułPraktycznie o tunelach dla malin – FILM
Następny artykułPotas i magnez – ważne pierwiastki dla roślin i człowieka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj