Jagodnik 5/2019 już w sprzedaży




Sezon 2019 okazuje się już na starcie bardzo trudny dla producentów owoców jagodowych (i nie tylko). Pierwsze miesiące roku to dotkliwa susza, następnie przymrozki, po których przyszły obfite, utrudniające uprawę opady deszczu. Klimat się zmienia i produkcja ogrodnicza musi się do tego dostosować. Nie mamy wyjścia. To dopiero początek sezonu, a do naszej redakcji docierają już sygnały z firm handlowych, które poszukują owoców wysokiej jakości. Pojawiają się zapytania, gdzie kupić dobrej jakości truskawki, a później maliny, borówki i inne jagodowe. Owoce, które są prawidłowo zebrane i szybko schłodzone, najlepiej z certyfikatem jakości. Pokazuje to, jak duży jest jeszcze na rynku deficyt owoców dobrej, deserowej jakości. Nie jest to bowiem produkcja łatwa i dostępna dla każdego. Liczymy na to, że kolejny numer „Jagodnika” okaże się pomocny w wdrażaniu w swoich gospodarstwach rozwiązań, które pozwolą realizować prowadzone uprawy jeszcze lepiej.

Kurier Jagodowy

Współpraca zasługuje na uznanie. Zwłaszcza gdy jej celem jest promocja wszystkich owoców jagodowych.  W Wichradzu koło Warki, w Grupie Producentów Twój Owoc 17 kwietnia odbyła się inauguracja kampanii Czas na polskie Superowoce. Jej gościem specjalnym był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Obecni byli dziennikarze, przedstawiciele mediów i – co najważniejsze – polskie owoce jagodowe, reprezentowane przez 7 branżowych organizacji.

Temat numeru – SAMOCHODY CHŁODNIE

Nowe auta w gospodarstwach

Specjalistyczny sprzęt bywa kosztowny. Nie inaczej jest w przypadku nowych samochodów wyposażonych w przestrzeń chłodniczą i agregat. Urządzenia z pierwszej ręki dają jednak poczucie pewności i nadzieję na bezawaryjność. Każdy transport owoców zostanie schłodzony na czas i dostarczony we wskazane miejsce w uzgodnionym terminie.

Samochody z drugiej ręki

Specjalistyczne samochody z przestrzenią chłodniczą coraz częściej wykorzystywane są na plantacjach jagodowych. Są potrzebne, ale koszt zarówno zakupu, jak i leasingu nowego auta jest wysoki. Głównie z tego względu niektórzy decydują się na nabycie używanego samochodu.

.

A może wypożyczyć

Czy gdy produkuje owoce przez kilka miesięcy, warto kupować nowe auto? Zapytaliśmy o to jednego z dużych producentów owoców jagodowych w Polsce. Odpowiedział, że nie warto. On sam od kilku sezonów wypożycza auta dostawcze, głównie te specjalistyczne typu chłodnia. W kraju jest już znaczna liczba firm specjalizujących się w wypożyczaniu aut dostawczych, a od zarządzających nimi osób dowiedzieliśmy się, że co roku przybywa klientów właśnie spośród producentów owoców jagodowych.

Truskawka

Jakość, smak i nowe technologie

Rozpoczęcie uprawy truskawek w szklarniach stanowi duże wyzwanie. Z jednej strony, możliwe jest zapewnienie roślinom warunków optymalnych do wzrostu i owocowania oraz pełne wykorzystanie ich potencjału plonotwórczego. Z drugiej, każdy błąd, niedopatrzenie czy zabieg wykonany w nieodpowiednim terminie mogą mieć ogromne przełożenie na plon i jego jakość. W związku z tym, korzystanie z nowych technologii oraz profesjonalnego doradztwa okazuje się mieć duży wpływ na końcowy efekt szklarniowej produkcji truskawek.

Nicienie w truskawkach – jeśli nie fumigacja, to co?

Często zabiegi fumigacji nie są przeprowadzane prawidłowo, co odbija się na ich skuteczności. Warto pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Jeśli nie mamy czasu albo możliwości, aby ich przestrzegać – efekty fumigacji mogą nas rozczarować.

Hiszpańskie wzory – czy do przeniesienia?

Hiszpania to obecnie jeden z największych europejskich producentów i eksporterów truskawek, które są cały czas najważniejszą uprawą jagodową w regionie Huelva. Dzięki rozciągnięciu w czasie podaży tych owoców oraz poprawieniu ich jakości, udało się ustabilizować zbyt i ceny.

.

Wapń, ale nie tylko

Fumiganty są środkami o szerokim spektrum działania, a więc nieselektywnymi, niszczącymi mikro- i mezofaunę gleby i nie należy ich stosować zbyt często. Jednakże uprawa w monokulturze, gdy dysponuje się jedynie metodami agrotechnicznymi, często przy braku możliwości zastosowania zarejestrowanych środków ochrony roślin utrzymujących agrofagi na poziomie niezagrażającym roślinom, prowadzi z roku na rok do wzrostu liczebności tych organizmów.

Ochrona truskawek kompleksowo

Hiszpania to obecnie jeden z największych europejskich producentów i eksporterów truskawek. Jeszcze kilka lat temu ich produkcję w tym kraju szacowano na mniej więcej 9000 ton, obserwowana wtedy nadprodukcja tych owoców i spiętrzanie się zbiorów doprowadziły do bardzo niskich cen, a to spowodowało redukcję areału do około 6000 ha i zmiany w technologii uprawy. Truskawki są jednak cały czas najważniejszą uprawą jagodową w regionie Huelva, a dzięki rozciągnięciu w czasie podaży tych owoców oraz poprawieniu ich jakości, udało się ustabilizować zbyt i ceny, zatem sprzedaż w ostatnich sezonach przynosi w miarę zadowalające dochody.

Nazbieraj sam – krok po kroku

Z roku na rok obserwujemy wzrost kosztów związanych ze zbiorem oraz zmniejszającą się liczbę „rąk do pracy”. Z danych własnych dr. Dariusza Paszko z UP w Lublinie wynika, że w uprawie truskawek „na płasko” nakłady na zbiór stanowią 47,4% ogólnych kosztów. W zależności od zastosowanych systemów produkcji, nakłady te się zmieniają i w uprawie pod osłonami na rynnach stanowią już tylko 33,6%.

Malina

Zbiór podwójny malin (cz. II)

Ważną rolę w uprawie malin na podwójny zbiór odgrywa odpowiednie przygotowanie stanowiska oraz wybór odpowiedniego materiału szkółkarskiego. Uprawa malin w tej technologi wymaga również umiejętnego wyprowadzania pędów.

.

System RCA w uprawie jeżyny

Na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Malinowo-Jeżynowego (The North American Raspberry & Blackberry Association), poruszono wiele tematów dotyczących najnowszych trendów w uprawie jeżyny. Podczas jednego z paneli dyskusyjnych zaproszeni właściciele wybranych gospodarstw przedstawili swoją opinię na temat prowadzenia pędów jeżyny w tzw. systemie rotujących ramion.

Borówka wysoka

VII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa – #Wyzwania produkcyjne

Wśród tematów tegorocznej konferencji nie zabrakło tych związanych z agrotechniką plantacji borówki, omówione zostały m.in. kwestie dotyczące nawożenia oraz ochrony krzewów. Informacje te wykorzystane w praktyce mogą w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy kondycji i zdrowotności roślin.

.

Perspektywy opłacalnej uprawy borówki w Polsce (cz. I)

Na rynku borówki wysokiej w ostatnich latach dużo się dzieje. Wielu plantatorów zwiększa powierzchnię uprawy, modernizuje produkcję, łączy się w organizacje producentów. Na coraz liczniejszych konferencjach poświęconych temu gatunkowi coraz częściej i głośniej słychać jednak pytanie: kiedy dojdzie do nadpodaży i załamania rynku? Nie jest ono bezzasadne, ponieważ zmiany na światowym rynku tego gatunku postępują szybko i są dynamiczne.

Lokalna współpraca się opłaca

Myśl globalnie, działaj lokalnie. Dokładnie taką strategię przyjęli producenci borówki z okolic Szydłowa. Dzięki współpracy prowadzą swoje plantacje w podobnej technologii, wymieniają się doświadczeniami, razem inwestują i wspólnie sprzedają owoce. Dzięki współpracy odnoszą z tego wymierne korzyści i żyje im się lepiej. Tej nieformalnej grupie przewodzi Andrzej Trela, którego gospodarstwo odwiedziłem w pełni sezonu 2018.

Kombajnowy zbiór borówek – mrzonka czy realna przyszłość

Wśród wyzwań, jakie stoją przed producentami borówki wysokiej, jest zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników potrzebnych do zbioru owoców. Okazuje się to globalnym problemem, nic więc dziwnego, że na całym świecie trwają poszukiwania metod alternatywnych względem ręcznego zbioru owoców. Takie działania prowadzi m.in. dr Fumiomi Takeda, naukowiec pracujący w Stacji Badawczej Owoców Appalachian, przy Departamencie Rolnictwa USA, zlokalizowanej w Kearneysville, w Wirginii Zachodniej.

Opakowania na borówki

W Jachrance, w czasie VII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej 2019 w gronie wystawców licznie reprezentowane były firmy dostarczające rozwiązania do pakowania owoców. To ważne, gdyż liczy się nie tylko wyprodukowanie dobrych jakościowo, smacznych borówek, ale także sposób ich zaprezentowania, który zachęca do zakupu.

Porzeczka

Porzeczkowo-aroniowe perspektywy

Co przyniesie sezon? To pytanie od zawsze towarzyszy plantatorom. Ci, którzy uprawiają porzeczkę czarną czy aronię, w ostatnich latach byli rozczarowani odpowiedziami udzielanymi przez rynek. Wygląda na to, że i w tym roku perspektywy nie są obiecujące.

.

Targi

Lubelsko-holenderska konferencja jagodowa

W Lublinie 11 kwietnia odbyła się konferencja zatytułowana „Sektor owoców jagodowych w województwie lubelskim. Jak budować łańcuch wartości?”. Rozważania i dyskusje toczone w trakcie wydarzenia wychodziły jednak znacznie poza zakres wyzwań czy szans oferowanych przez jedno tylko województwo. Można śmiało powiedzieć, że rozmowy dotyczyły całego polskiego sektora jagodowego oraz jego miejsca i znaczenia na tle międzynarodowego rynku i konkurentów.

Ochrona

Czy parazytoidy muszki plamoskrzydłej występują w Polsce?

Obecnie trudno jest ocenić rolę odłowionych gatunków parazytoidów w redukcji populacji muszki plamoskrzydłej w naszym kraju. Występując w środowisku naturalnym mogą potencjalnie być bardzo pomocne w ograniczaniu populacji tego szkodnika. Dlatego też planując zwalczanie D. suzukii należy mieć je na uwadze.

Perły kuchni polskiej

Na II śniadanie lub podwieczorek. Kładzione kluski z truskawkami

Kluski kładzione, a do tego biały twaróg, śmietana z wanilią i gniecione truskawki to kwintesencja smaku. To danie, które w sezonie truskawkowym jadam niemal codziennie. I to od dzieciństwa, bo moi rodzice już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku mieli półhektarową plantację truskawek.

Wolna strefa

Trwałość ma znaczenie

Z roku na rok w czerwcu, a następnie przez całe lato można, na szczęście, zaobserwować coraz większą dostępność truskawek o odpowiedniej trwałości. Wynika to z doskonalenia procesów produkcji przez plantatorów, którzy wdrażają nowoczesne technologie upraw, powiększają areały pod wysokimi osłonami, no i wiedzą, w jakim stadium należy zrywać owoce oraz co z nimi później robić, by miały właściwą jakość i dobrą trwałość. Z drugiej strony, właściciele sklepów zaczynają rozumieć, że za taki produkt muszą zapłacić więcej niż za giełdowy standard. Świadomi tego stają się na szczęście także konsumenci, którzy wiedzą, że za dobre i trwałe truskawki trzeba zapłacić więcej.









Poprzedni artykułJagoda kamczacka – to nowy superowoc, ale uwaga!
Następny artykułSezon 2019 – ekstremalnie trudny dla plantatorów borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj