Jagodnik 3/2017 – już w sprzedaży

W bieżącym numerze „Jagodnika” staraliśmy się zebrać – obowiązujące dziś (koniec lutego) – najważniejsze wytyczne dotyczące zatrudniania pracowników sezonowych. Dodatkowo, cały czas rosną koszty pracy, dlatego ważne jest z jednej strony profesjonalne kontrolowanie wydajności pracowników, a z drugiej – odpowiednie ich motywowanie. I jak pisze mój kolega, może się okazać, że przy mniejszej liczbie pracowników, ale lepiej zarabiających, możliwe będzie wykonanie pracy przy mniejszym zatrudnieniu. Jak zwykle w numerze nie brakuje ważnych informacji z zakresu nowych odmian, ochrony i nawożenia roślin jagodowych. Produkt do nabycia w e-sklepie (kliknij i zamów)

Jakie umowy zawierać z pracownikami sezonowymi?

W realiach polskiego rynku owocowego najczęściej praktykowana forma zatrudnienia sezonowego jest umowa o dzieło. Brak oskładkowania takich umów, a ponadto brak ustawowego określenia minimalnego wynagrodzenia z tytułu wykonywania przez pracownika dzieła, czynią zatrudnienie na podstawie tego rodzaju umowy atrakcyjnym.

Pracownicy sezonowi w świetle nowego prawa

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (zawarty w druku nr 1274) zakłada, ze nowe regulacje prawne wejdą w życie 1 czerwca 2017 r. Ustalają one m.in. okres zatrudnienia pracowników tymczasowych, a także zasady zatrudniania obcokrajowców.

Organizacja pracy sezonowej

Dostosowanie odpowiedniego wynagrodzenia do wykonanej pracy w gospodarstwach rolnych nigdy do łatwych nie należało. Z jednej strony, coraz trudniej pozyskać osoby chętne do pracy sezonowej, z drugiej jednak – sytuacja ekonomiczna niejako wymusza dążenie do optymalizacji środków pieniężnych przeznaczonych na zatrudnienie.

Pracownicy sezonowi na farmach zachodniej Europy

Zatrudnienie pracowników do prac sezonowych w ogrodnictwie to duże wyzwanie także w krajach zachodniej Europy. W poszczególnych krajach funkcjonują też różne przepisy dotyczące zatrudnienia do tego typu prac, które przybliżam w tym materiale.

 

Choroby truskawek – najważniejsza ochrona wiosną

Z uwagi na szeroką paletę uprawianych odmian truskawek i sporo nowości w tym zakresie, zachęcam do zaznajomienia się z wrażliwością posadzonych odmian na podstawowe choroby truskawki, aby zaplanować odpowiednia strategie ich zwalczania. Najwyższą skuteczność ochrony gwarantują zapobiegawcze/profilaktyczne zabiegi chemiczne.

Skuteczna ochrona truskawek (cz. III). Technika i programy ochrony

W przygotowanym materiale poruszam zagadnienia związane z prawidłowym terminem rozpoczęcia ochrony, techniką wykonania zabiegu oraz doborem odpowiedniego środka ochrony roślin.

 

Jak sprzedać hurtowe ilości truskawek po detalicznych cenach?

Zlokalizowane pod Chmielnem, w województwie pomorskim, gospodarstwo Pawła Leszczyńskiego dostarcza indywidualnym konsumentom wysokiej jakości owoce truskawki. Plantator we własnym zakresie zorganizował nie tylko produkcje, ale i kompletny łańcuch dostaw.

 

Czynniki kształtujące plon w uprawie truskawek

TSW to nie tylko okazja do zapoznania się z propozycjami firm oferujących środki produkcji, w tym maszyny i technologie, ale również możliwość pogłębiania wiedzy. Szansą na to była zorganizowana już po raz V Konferencja Truskawkowa.

 

Truskawki i dla truskawek na TSW

TSW od kilku już lat stały się miejscem, gdzie swoja ofertę prezentuje m.in. wielu krajowych producentów materiału szkółkarskiego. Jak informowali ich przedstawiciele, cały czas „na topie” są nowe odmiany, rośnie także zapotrzebowanie na coraz lepszej jakości materiał szkółkarski. Na targach pokazano również szereg interesujących rozwiązań dotyczących ochrony roślin i nawożenia w uprawie roślin jagodowych.

Konferencja jagodowa w ’s-Hertogenbosch

Sympozjum pt. International Soft Fruit Conference, które poświęcone jest agrotechnice gatunków jagodowych, cieszy się rosnącą popularnością. Jak podali jego organizatorzy – firmy BVB Substrates oraz Delphy – tegoroczna edycja, odbywająca się w dniach 12-13 stycznia, zgromadziła ponad 640 uczestników z 41 krajów. Tematyka wykładów, jak zwykle, oscylowała wokół najistotniejszych problemów w uprawie gatunków jagodowych.

Jagodowe na 150 ha

Produkcja owoców jagodowych wysokiej jakości to obecnie duże wyzwanie, ale też szansa na opłacalną działalność. Odważnie do tej sprawy podszedł Janusz Żak i w ciągu kilku lat stworzył gospodarstwo, w którym rośliny jagodowe uprawia na powierzchni 150 ha.

 

Malinowe Factory – po dwóch latach (cz. II)

W pierwszej części materiału („Jagodnik” 2/2017) przedstawiłem wyniki dotyczące plonowania odmian owocujących na pędach dwuletnich. W drugiej oceniam wyniki wzrostu i plonowania odmian powtarzających owocowanie po dwóch latach uprawy w projekcie Malinowe Factory.

Malinowe obserwacje

Henryk Brankiewicz wraz z żona Czesława i synem Pawłem maliny uprawiają na 6 hektarach. W produkcji znajdują: ‘Glen Ample’, ‘Octavia’, ‘Tadmor’, ‘Laszka’, ‘Malling Seedling’, a z owocujących na tegorocznych pędach – ‘Polka’. Niedawno do uprawy włączono także jeżyny.

 

Pryszczarek namalinek łodygowy – niedoceniany szkodnik

W ostatnich sezonach na plantacjach malin „letnich” oraz w#niektóre lata na plantacjach odmian „jesiennych” wiele problemów sprawiał pryszczarek namalinek łodygowy (Resseliella theobaldi Barnes).

 

 

Maliny i jeżyny w standardzie long cane

W poprzednim numerze „Jagodnika” znalazła się relacja z niemieckiej szkółki Kraege, w której przedstawiłem informacje na temat realizowanej w tej firmie produkcji sadzonek truskawek. Rosnące zainteresowanie produkcja sadzonek malin oraz jeżyn w standardzie long cane powoduje, że i tego typu rośliny włączono do oferty.

Borówka i haskap w USA

Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to kolebka światowej uprawy borówki wysokiej – 100 lat temu powstała tam pierwsza komercyjna plantacja tego gatunku. Obecnie to właśnie USA pozostaje światowym liderem produkcji borówki. Dlatego warto zapoznać się z realizowaną produkcją i zachodzącymi tam zmianami w uprawie tego gatunku.

 

Producenci borówki pod szyldem SPBA

Wyzwań w uprawie borówki nie brakuje. Związane są z aspektami agrotechnicznymi, rynkowymi, ale też i społecznymi, jak chociażby z zapewnieniem odpowiedniej liczby pracowników do zbioru owoców. Tematy te były poruszane podczas XXIII Zjazdu Członków Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA).

 

Borówkowa plantacja z potencjałem

Miło jest odwiedzać i spotykać producentów z ogromnym zaangażowaniem i pasją podchodzących do swoich działań, tak jak Mirosław Garliński, który prowadzi plantacje borówki wysokiej w Dolecku. Jak stwierdził pan Mirosław, wraz z rozwojem swojej plantacji on sam zmienił sposób życia – na lepszy.

 

V Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa IBA w Ashford (cz. I)

W dniach 14-16 czerwca 2016 roku w Ashford Kent, w Wielkiej Brytanii odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Porzeczkowe (IBA1), która adresowana była do plantatorów i innych osób działających w branży porzeczkowej na całym świecie.

 

Konieczne są radykalne zmiany

Na wstępie chciałbym zadać pytanie, co jest lepsze – niedochodowe ponad 40 tys. hektarów czy może ich połowa, przy zachowaniu zadowalających dochodów? Takie nasuwało się podczas wystąpienia Jensa Holme Pedersena, wiceprezesa IBA, który – w czasie XIII Międzynarodowej Konferencji Sadowniczej „Jagodowe Trendy 2017” w Kraśniku.

Jak dobrze sprzedawać?

Potencjał produkcyjny polskiego sektora jagodowego jest bardzo duży. Zdaniem niektórych ekspertów, w przypadku na przykład borówki wysokiej metody uprawy są na wyższym poziomie niż na przykład w Niemczech, a na porównywalnym, jak we Włoszech. Wyprodukowanie owoców dobrej jakości to jedna sprawa. Umiejętna ich sprzedaż to zupełnie odrębne zagadnienie.

Opryskiwacze dla jagodowych

Ochrona to czynnik, który mocno determinuje zdrowotność plantacji, okres jej użytkowania i plonowanie. Środki ochrony roślin nie należą do tanich, więc tym ważniejsze jest wdrażanie do pracy w jagodnikach nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które ludzka prace uczynią efektywna czasowo i finansowo, a rośliny pozostawią w dobrej kondycji. Kilka nowych modeli opryskiwaczy prezentowano w Nadarzynie podczas TSW.

Nowe technologie i odmiany w uprawie jeżyny (cz. I)

W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się dynamiczny wzrost produkcji owoców jeżyny. Dzięki nowym technologiom i odmianom, owoce tego gatunku produkowane są na kolejnych terenach, na których uprawa była ograniczona choćby ze względu na przemarzanie pędów. Rozwój tej uprawy opiszę na przykładzie Meksyku i USA.

Czy polska aronia może być lepsza?

Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii „Aronia Polska” w dniach 2-3 grudnia 2016 roku zorganizowało dla swoich członków szkolenie z metod integrowanej produkcji. Jeżeli ma być lepiej, to powinno być też drożej. Dlatego szkolenie to zostało poprzedzone spotkaniem w MRiRW. Przedstawiciele tej organizacji złożyli wówczas listę postulatów, których realizacja, ich zdaniem, poprawi los plantatorów poprzez lepsza organizacje rynku.

Umowy na dostarczanie produktów rolnych

Od 11 lutego 2017 r. mogą być nakładane kary za nabywanie produktów rolnych bez pisemnej umowy z producentem. Czy wchodzące w życie przepisy dotyczące umowy są złotym środkiem na uregulowanie rynku owoców w Polsce?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here