Jagodnik 3/2015 już w sprzedaży

Jagodnik, uprawa truskawek, borówka amerykańska



Produkcja owoców jagodowych podlega ciągłym zmianom. Pojawia się jednak pytanie, czy za tymi zmianami i nowymi trendami w produkcji podążają plantatorzy? Za sprawą embarga na eksport owoców do Federacji Rosyjskiej, straty ponoszą producenci nie tylko jabłek, ale również owoców jagodowych – świeżych i przetworzonych. Trudna sytuacja może i powinna motywować do podjęcia starań o zdobycie nowych rynków zbytu czy też do wprowadzania zmian, które pozwolą uzyskać lepszą jakość owoców i wyższe plony o czym właśnie piszemy w wielu materiałach w przygotowanym bieżącym numerze „Jagodnika”.

ABC fertygacji truskawki w uprawach gruntowych (cz. II)

Jednym z czynników decydujących o prawidłowej efektywności fertygacji truskawek uprawianych w gruncie jest opracowanie właściwego harmonogramu dozowania pożywki. Podstawą jest odpowiednie dopasowanie składu, koncentracji i częstotliwości podawania roztworu nawozowego do rodzaju i zasobności gleby oraz wymagań pokarmowych uprawianej odmiany.

 

Truskawki w szklarniach = 130 ton z hektara

W Farmie Donaldsons, która znajduje nieopodal miejscowości Chichester w południowej Anglii, w nowoczesnych szklarniach o powierzchni 11 ha. Produkcja tych owoców w szklarniach daje możliwość nie tylko uzyskiwania wysokich plonów, ale przede wszystkim oferowania owoców przez prawie cały rok – zbiory są bowiem prowadzone od marca do końca listopada.

 

Światowe trendy

Czy nowe technologie uprawy truskawek można wykorzystać w Polsce? Jak zwiększać plony, korzystając z najnowszych rozwiązań przeznaczonych dla tej uprawy? Jak poprawić jakość owoców? Odpowiedzi na te pytania można było uzyskać uczestnicząc w konferencji zorganizowanej 13 marca przez firmę Osadkowski SA w Mszczonowie.

 

Uwaga Phytophthora!

Nazwa rodzaju Phytophthora w dosłownym tłumaczeniu oznacza „niszczyciel roślin”. Rodzaj ten należy do grupy organizmów grzybopodobnych. W jego obrębie do najważniejszych gatunków zagrażających plantacjom truskawki i maliny należą Phytophthora cactorum.

 

Opakowania, nie tylko dla truskawek

Odbywające się w Berlinie targi Fruit Logistica (4-6 lutego) są zawsze doskonałą okazją do zapoznania się z trendami dotyczącymi opakowań. W przypadku opakowań jednostkowych na owoce jagodowe uwagę zwracały różnorodne kształty i nadruki, które już nie tylko z owoców, ale również z samych pojemników czynią wyjątkowy produkt na różne okazje.

 

Praktycznie o uprawie

IV edycja Akademii Uprawy Truskawek (AUT), zorganizowana 17 marca w Czerwińsku nad Wisłą przez portal jagodnik.pl, została poszerzona o pokazy polowe, w trakcie których zademonstrowano pracę kilku maszyn polecanych na plantacje towarowe truskawek (więcej o tym w kolejnym numerze „Jagodnika”). Podczas szkolenia poruszano zagadnienia, dotyczące odmian truskawek, ich uprawy i nawożenia.

 

Odmiany truskawek do przetwórstwa

W Polsce owoce truskawek kierowane do przetwórstwa wykorzystywane są głównie do produkcji mrożonek i koncentratów. Owoce do mrożenia powinny spełniać odpowiednie wymagania jakościowe, jak np. łatwe oddzielanie szypułek, ciemny, wyrównany kolor, brak komory powietrznej. Z kolei odmiany do produkcji soków powinny charakteryzować się również podwyższoną zawartością witaminy C (kwas askorbinowy) oraz antocyjanów wpływających bezpośrednio na kolor soku.

 

Z konferencji TSW– zalecenia do ochrony

Wśród wydarzeń towarzyszących tegorocznym Targom Sadownictwa i Warzywnictwa (19-20 lutego, Warszawa), znalazła się Konferencja Truskawkowa. Tematyka wykładów dotyczyła zarówno aspektów produkcyjnych, związanych z nawożeniem upraw, jak i ochrony truskawek przed chorobami, które mocno dały się we znaki w minionym sezonie.

 

Zmieniki – groźne szkodniki jagodowych

Zmieniki to fitofagiczne pluskwiaki należące do rodziny tasznikowatych, które występują licznie w krajach Europy i obu Ameryk na wielu gatunkach roślin. Powodują znaczne szkody w uprawach sadowniczych, warzywnych, roślin leczniczych i ozdobnych.

 

Ważne tematy dla jagodowych

Omawiane były one 26 marca w Dolnośląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu. Przybyłych na szkolenie, zorganizowane przez DODR oraz Przedsiębiorstwo Prywatne KAR, przywitał dyrektor ośrodka Ryszard Czerwiński, a następnie głos oddał moderatorowi spotkania Jerzemu Karczewskiemu.

 

Tylko dwie odmiany

Gospodarstwo, w którym uprawia się maliny letnie oraz powtarzające owocowanie, prowadzi Maciej Solis w miejscowości Moniaki Kolonia koło Urzędowa. W tym 8-hektarowym gospodarstwie maliny rosną na prawie 3 ha. W uprawie znajdują się tylko dwie odmiany – letnia ‘Glen Ample’ oraz powtarzająca owocowanie ‘Polka’.

 

Long cane i tray plants z angielskiej szkółki

Postęp w produkcji owoców jagodowych związany jest ze zwiększonym zapotrzebowaniem na materiał szkółkarski i to o zupełnie innych parametrach niż do tej pory. W przypadku malin i jeżyn są to sadzonki typu long cane, a truskawek – sadzonki doniczkowane tray plants. W ich produkcji specjalizuje się firma EU Plants z Wielkiej Brytanii.

 

Maliny i jeżyny w uprawie sterowanej

Sterowaną uprawą malin w szklarniach czy tunelach interesuje się coraz większa liczba producentów w całej Europie. Wdrożenie takich systemów, dzięki coraz lepiej dopracowanej technologii uprawy oraz dostępności odpowiednich do tego celu odmian, przynosi satysfakcjonujące dochody.

 

Jeżyny owocujące na tegorocznych pędach

W przypadku jeżyny cykl życiowy pędów zwykle obejmuje dwa lata. Co roku nowe pędy wyrastają z szyjki korzeniowej. W okres spoczynku wchodzą z zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Kwitnienie i owocowanie odbywa się w drugim roku życia pędów, stąd potocznie nazywa się je roślinami owocującymi na dwuletnich pędach. Sytuacja ta w ostatnich latach na skutek prac hodowlanych ulega jednak pewnym zmianom.

 

O sprzedaży przed sezonem

O tym, jak wygląda obecnie sprzedaż owoców jagodowych na międzynarodowym rynku, jakie są możliwości zagospodarowania na nim owoców jagodowych przez firmy handlowe i jakie wymagania należy spełnić, aby producenci mogli z takimi podmiotami nawiązać współpracę, rozmawiałem z Michałem Drwotą z firmy Frankort & Koning oraz z Gerardem Rasingiem z firmy ASF Holland.

 

Choroby zagrażające borówce wysokiej

Do podstawowych czynników, które decydują o występowaniu chorób, obok wielkości źródła infekcji i podatności odmiany, należą warunki atmosferyczne. Biorąc pod uwagę nasilenie chorób na niektórych plantacjach borówki wysokiej w ubiegłym roku, zwłaszcza szarej pleśni i antraknozy, należałoby liczyć się raczej z dużym źródłem infekcji na obecny sezon wegetacyjny.

 

Zakładanie plantacji (cz. II)

Planując założenie plantacji borówki wysokiej, należy wziąć po uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba zadbać o dobre spulchnienie i napowietrzenie gleby, o czym była mowa w pierwszej części artykułu (czyt. „Jagodnik” 2/2015). Bardzo ważne jest uregulowanie odczynu gleby i uzupełnienie w niej niedoboru składników mineralnych. Wreszcie wybór materiału nasadzeniowego i poprawne posadzenie roślin.

 

Borówki w górach

Dużo się mówi o specyficznych wymaganiach borówki wysokiej, jako gatunku o wyjątkowych preferencjach co do gleby, stanowiska i warunków uprawy. Okazuje się jednak, że przy odpowiednim podejściu można uprawiać rośliny tego gatunku nawet w górach. Tak się dzieje w gospodarstwie Stanisława i Michała Baranów w Tęgoborzy.

 

Kierunki rozwoju (cz. I)

Tegoroczna, III Konferencja Borówkowa odbyła się 5 i 6 marca w Mszczonowie, a jej hasłem przewodnim była DYWERSYFIKACJA. W części wykładowej poruszono wiele ważnych tematów, związanych nie tylko z aspektami uprawowymi, ale także ze zmianami, jakim podlega rynek, mówiono też o tym, jak zmieniają się wymagania konsumentów.

 

Nowości dla producentów

III Konferencja Borówkowa (czyt. też str. 87), była także okazją do zapoznania się z ofertą 45 przedsiębiorstw kierujących swe produkty do tego właśnie sektora. Jak zawsze, dużym zainteresowaniem cieszyły się nowe rozwiązania w ochronie roślin, nawożeniu i nawadnianiu oraz związane z zabezpieczaniem upraw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

 

Drosophila suzukii – gorący temat

Ważnym tematem, poruszanym podczas tegorocznej Konferencji Borówkowej, było zagrożenie, jakie dla polskich producentów owoców może stanowić szkodnik Drosophila suzukii (muszka plamoskrzydła). O tym, jak odbywa się monitoring tego szkodnika w Szwajcarii, mówiła Catherine Baroffio ze Szwajcarii. Na zakończenie konferencji odbyła się debata na temat tego zagrożenia.

 

Opryskiwacze w testach

Pokaz opryskiwaczy, zorganizowany podczas III Konferencji Borówkowej, przystosowanych do ochrony krzewów borówki wysokiej, spotkał się z dużym zainteresowaniem plantatorów. Zaprezentowano kilka modeli opryskiwaczy o różnych możliwościach sterowania wydatkiem i kierunkiem ruchu powietrza.

 

Wartość produkcyjna wybranych odmian porzeczki czarnej

Porzeczka czarna jest ważnym gatunkiem w uprawie towarowej i amatorskiej, a Polska jest największym na świecie producentem i eksporterem tych superowoców. Według danych (KSPCP1 za IBA2), w ostatnich latach produkujemy około 57% porzeczek czarnych w skali Europy i blisko 53% w świecie.

 

Przedłużanie trwałości świeżych malin i truskawek

Maliny i truskawki należą do owoców nietrwałych, zatem kierując je na rynek owoców świeżych mówimy jedynie o przedłużeniu ich trwałości lub o krótkotrwałym przechowywaniu. Właściwie przechowywane oraz transportowane owoce zachowują w pełni swoją wartość handlową.

 

Rozpylacze na plantacjach

Rozpylacze bez wątpienia są najważniejszym elementem opryskiwacza, ponieważ w największym stopniu decydują o jakości i precyzji zabiegu. Przekłada się to bezpośrednio na skuteczność i bezpieczeństwo związane ze stosowaniem środków ochrony roślin.

 

Nawozy, biostymulatory i…

W czasie odbywających się niedawno targów (Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej – 15-16 stycznia, Międzynarodowa Konferencja Sadownicza w Kraśniku – 13-14 lutego oraz Targi Sadownictwa i Warzywnictwa – 19-20 lutego) zaprezentowano wiele nowych lub ostatnio wprowadzonych na rynek nawozów, biostymulatorów oraz produktów wspomagających ochronę.

 

Jagoda kamczacka – owoc z potencjałem

Od 10 lat życie zawodowe Tomasza Michalskiego związane jest z uprawą i przetwórstwem owoców wiciokrzewu sinego. W Skierniewicach prowadzi obecnie szkółkę, własną plantację produkcyjną, zajmuje się skupem, mrożeniem i sprzedażą owoców. Stara się też popularyzować jagodę kamczacką wśród plantatorów, przetwórców oraz finalnych konsumentów.

 

Legalni, nielegalni

Od wielu lat, prowadząc specjalistyczne gospodarstwo zajmujące się produkcją deserowych malin i truskawek, zmagamy się z tym samym problemem, a mianowicie trudnościami związanymi z pozyskaniem materiału szkółkarskiego dobrej jakości. Wydaje się, że w ostatnich latach problem ten (zwłaszcza w odniesieniu do malin) narasta.









Poprzedni artykuł’Fleurette’ i 'Flair’ w roli głównej
Następny artykułWczesne truskawki w regionie Czerwińska n.Wisłą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj