Jagodnik 2/2016 – już w sprzedaży




Od właścicieli truskawkowych plantacji z całego kraju napływają do nas informacje o stratach mrozowych, które stwierdzają w swoich uprawach. Sprawcą tych uszkodzeń był grudniowo-styczniowy mróz – miejscami temperatura spadła poniżej –20°C. Był krótkotrwały, ale gwałtowny (kilka dni wcześniej temperatura sięgała kilkunastu stopni powyżej zera) i, jak informują niektórzy producenci, na części plantacji – szczególnie tych późno zakładanych – wyrządził dotkliwe straty. Jak poradzą sobie częściowo uszkodzone rośliny, pokażą najbliższe tygodnie. Są również informacje o uszkodzeniach na plantacjach malin. A co przyniósł kolejny numer Jagodnika? Zapraszamy do lektury i prenumeraty – kliknij i zamów.

Zwalczanie roztoczy na plantacjach truskawek

jagodnik_2_truskawka_borowka8Realizując zasady integrowanej ochrony w zakresie zwalczania szkodników trzeba pamiętać, że zabieg wykonuje się tylko wówczas, gdy stanowią one poważne zagrożenie. Oczywiście konieczna jest umiejętność rozpoznawania szkodników i znajomość zasad prowadzenia lustracji.

 

W kierunku dywersyfikacji

jagodnik_2_truskawka_borowka1Grójecko-warecki region produkcji truskawek zdominowany został przez uprawę odmiany ‘Marmolada’. Producenci dobrze opanowali technologię jej uprawy i uzyskują wysokie plony owoców. Ze względu jednak na rynek zbytu tej odmiany, którym była głównie Rosja, dalszy rozwój jej uprawy stoi pod dużym znakiem zapytania.

Daszki po trzech sezonach

jagodnik_2_truskawka_borowka2Gospodarstwo ogrodnicze Agnieszki Malcherek w miejscowości Śmigiel dużej części Czytelników naszego czasopisma, a także odwiedzających nasz portal, znane jest z realizowanego tam w 2012 roku projektu pod nazwą Truskawkowe Factory. Zdecydowano się wówczas założyć tam około 0,5-hektarową uprawę truskawek na rynnach pod daszkami. Miniony rok był trzecim sezonem produkcji owoców w tej technologii.

Poprawa właściwości gleby przed zakładaniem plantacji

Intensyfikacja wiąże się najczęściej ze skróconym cyklem produkcji oraz częstą wymianą nasadzeń. Wysoki stopień specjalizacji zmusza nas do sadzenia tego samego gatunku po sobie. Bardzo często takie postępowanie prowadzi do zjawiska „zmęczenia” gleby, zwanego również chorobą replantacyjną.

Ochrona wczesnych upraw truskawek przed mrozem

Wczesne uprawy truskawek, także te pod osłonami bez możliwości ogrzewania, narażone są na okresy chłodów oraz temperatur poniżej 0°C. W poniższym artykule przedstawiam możliwości zabezpieczenia roślin przed skutkami niskich temperatur.

Truskawki już w styczniu

jagodnik_2_truskawka_borowka21Jednym z elementów Międzynarodowej Konferencji Jagodowej, która odbyła się w ’s-Hertogenbosch w pierwszych dniach stycznia, była wizyta w gospodarstwach specjalizujących się w sterowanej uprawie truskawek w szklarniach oraz w produkcji sadzonek malin.

Truskawki w szklarniach jako element strategii

jagodnik_2_truskawka_borowka18Ubiegłoroczny wyjazd do Wielkiej Brytanii, zorganizowany przez firmy Pro-Tech i Agronom Plants, był okazją do poznania, jak prowadzona jest uprawa truskawek pod osłonami, w tym również w szklarniach. Obiekty takie przeznacza się przede wszystkim do produkcji truskawek na zbiór przyspieszony bądź opóźniony.

 

Szkodniki pędów roślin jagodowych

jagodnik_2_truskawka_borowka14U progu każdego sezonu wegetacyjnego producenci owoców jagodowych zastanawiają się, jakie szkodniki w danym roku mogą zagrozić ich uprawom. Te, które występują corocznie, wydają się być mniejszym zagrożeniem, ponieważ są na ogół już znane i lepiej poznane są również metody ich zwalczania. Większym zagrożeniem są te, które nie występują „systematycznie” lub są nowe dla danej uprawy albo mniej znane.

Przygotowanie stanowiska pod uprawę malin

Uprawa malin w ostatnich latach była dochodowa. Oczywiście w sprzyjających warunkach i przy zachowaniu najwyższych standardów agrotechnicznych. Pozytywne wyniki finansowe były jednak możliwe tylko przy wielkiej dbałości o każdy element złożonego procesu uprawy malin, który zaczyna się już na etapie wyboru i przygotowania kwatery.

Ekologiczne metody ochrony krzewów (cz. II). Szkodniki

jagodnik_2_truskawka_borowka7Coraz więcej osób w ochronie malin sięga po niekonwencjonalne metody zwalczania szkodników i wykorzystuje różnego rodzaju wyciągi roślinne lub naturalnych drapieżców, które pozwalają ograniczyć populacje poszczególnych grup szkodników zagrażających tym uprawom.

 

Nowe odmiany jeżyny (cz. I)

jagodnik_2_truskawka_borowka3Hodowla jeżyny prowadzona jest obecnie w 24 ośrodkach hodowlanych na całym świecie. Co roku do ochrony prawnej na terenie UE zgłaszane jest od kilku do kilkunastu nowych odmian. Mimo iż nie wszystkie odmiany dostępne są na polskim rynku, warto zapoznać się z najnowszymi kreacjami zagranicznej hodowli.

Bezpieczeństwo w produkcji sadzonek malin

jagodnik_2_truskawka_borowka9Produkcja zdrowego, wysokiej jakości materiału nasadzeniowego malin, a także jeżyn stanowiła jeden z tematów poruszanych podczas Międzynarodowej Konferencji Jagodowej (ISFC). Uprawa tych gatunków, zwłaszcza pod osłonami – z uwagi na wysoką w ostatnich latach opłacalność, a także dostępność nowych odmian – pociąga za sobą konieczność produkowania materiału szkółkarskiego coraz lepszej jakości.

Globalne trendy – Konferencja Borówkowa 2016 (cz. I)

jagodnik_2_truskawka_borowka19Pod hasłem GLOBALIZACJA 3 i 4 marca odbywała się IV już Konferencja Borówkowa. Z roku na rok widać zwiększający się zasięg tego wydarzenia, w którym coraz liczniej uczestniczą przedstawiciele innych państw. W tym roku do Ożarowa Mazowieckiego, gdzie odbywała się konferencja, przybyli goście z 14 krajów. Liczne było też grono rodzimych producentów borówki – łącznie w konferencji wzięło udział przeszło 700 osób, a w wystawie towarzyszącej temu wydarzeniu – 62 firmy.

Choroby borówki wysokiej i możliwości ich zwalczania

jagodnik_2_truskawka_borowka20Zagrożeń powodowanych przez patogeny grzybowe w uprawie borówki pojawia się coraz więcej. Związane jest to, między innymi, z coraz większą powierzchnią, na jakiej borówka uprawiana jest w Polsce. Dotychczas uwaga plantatorów skupiona była przede wszystkim na zwalczaniu szarej pleśni i antraknozy w uprawie tego gatunku.

 

 

 

Borówkowa specjalizacja – szkółki i plantacje

jagodnik_2_truskawka_borowka13Gdy 12 lat temu Rafał Krzyżanowski zakładał pierwszą plantację tego gatunku, nie przypuszczał, że w przyszłości taka uprawa będzie głównym kierunkiem jego działalności. Zdobyte doświadczenie pozwala mu obecnie na optymalny dobór odmian do nowych nasadzeń i – co bardzo ważne przy uprawie borówki – na odpowiednie przygotowanie stanowiska pod uprawę.

Ochrona porzeczki czarnej przed chorobami liści i pędów

Niskie ceny owoców, a co za tym idzie – spadek opłacalności produkcji, zwłaszcza w dwóch ostatnich latach – zmuszają producentów porzeczki czarnej do rezygnacji z niektórych zabiegów, głównie nawożenia i ochrony przed agrofagami. Niestety, ograniczenia w odżywianiu roślin oraz zaniedbania w ochronie negatywnie wpływają na produktywność plantacji.

Czy czarna porzeczka może być owocem deserowym?

jagodnik_2_truskawka_borowka12Niemal wszystkie owoce tego gatunku są kierowane do przetwórstwa. Nadprodukcja doprowadziła do znacznej obniżki cen, w wyniku czego uprawa taka stała się nieopłacalna. Czy alternatywą lub szansą dla części producentów tego gatunku, zwiększającą opłacalność produkcji, jest uprawa porzeczki z przeznaczeniem owoców na rynek deserowy?

Jagoda kamczacka – dlaczego taka popularna?

jagodnik_2_truskawka_borowka17Hodowca i naukowiec z Uniwersytetu Saskatchewan, wielki pasjonat wiciokrzewu sinego (suchodrzew jadalny, pospolicie nazywany jagodą kamczacką), w USA i Kanadzie znanego pod nazwą haskap, profesor Bob Bors był gościem I Konferencji Kamczackiej. Korzystając z okazji poprosiłem pana profesora o odpowiedź na pytanie, dlaczego właśnie jagoda kamczacka staje się tak popularnym gatunkiem w uprawie w wielu krajach.

Zasady organizacji zbioru owoców truskawki (cz. III)

jagodnik_2_truskawka_borowka11Konsument kupuje truskawki głównie „oczami” i przygotowując towar do bezpośredniej konsumpcji należy o tym pamiętać. Dlatego poniżej omówię kilka przykładów, jak nie powinny wyglądać truskawki deserowe i na co osoby, które je zrywają, powinny głównie zwracać uwagę, by nie popełniać istotnych pomyłek.

 

Umowa o dzieło, zlecenie czy o pracę (cz. I )

jagodnik_2_truskawka_borowka16Od 2008 roku ZUS przeprowadza kontrole umów o dzieło i z roku na rok stają się one coraz ostrzejsze. W roku 2015 nastąpiła intensyfikacja tych kontroli. Obecnie kontrolerzy ZUS kwestionują praktycznie każdą taką umowę zawieraną z pracownikami sezonowymi w gospodarstwach…. Nie trudno wyobrazić sobie, jakie efekty ekonomiczne i organizacyjne dla gospodarstw niesie tego typu kontrola.

Z berlińskich targów

jagodnik_2_truskawka_borowka22Tegoroczne targi Fruit Logistica (3-5 lutego) to bez wątpienia największa na świecie impreza koncentrująca w jednym miejscu producentów, sprzedawców i kupców owoców i warzyw z całego świata. Było to ważne wydarzenie dla sektora owoców jagodowych, o którym w czasie tych berlińskich targów mówiono, że jest jednym z segmentów branży owocowej najsilniej rozwijających się w ostatnich latach.

Zabezpieczenie upraw przed deszczem i ptakami

jagodnik_2_truskawka_borowka15Dla odbiorców owoców jagodowych coraz większego znaczenia nabiera pewność, że zostaną one przygotowane na czas i będą miały odpowiednią jakość. Plantatorzy nie są w stanie kontrolować wszystkich czynników mogących wpływać na produkcję, na rynku pojawia się jednak coraz szersza oferta udogodnień, które pomagają zniwelować znaczną część zagrożeń.

Jagoda kamczacka po kaszubsku

Duże zainteresowanie uprawą wiciokrzewu sinego – pospolicie nazywanego jagodą kamczacką – sprawia, że w wielu regionach kraju powstają nowe plantacje tego gatunku, często na dużych areałach. Z inicjatywy trzech rolników z okolic Stężycy (woj. pomorskie) rozpoczął się proces tworzenia plantacji jagody kamczackiej i borówki.

Warunki dobrego zapylenia roślin

Dobrze przygotowane rodziny pszczele, o ile nie wystąpią żadne niespodziewane anomalie pogodowe, osiągają pełną zdolność produkcyjną w drugiej, najpóźniej w trzeciej dekadzie kwietnia. Oznacza to, że w każdym ulu jest kilkadziesiąt tysięcy zbieraczek, które będą oblatywać plantację i zadbają o dobre jej zapylenie.

Co dalej z czarną porzeczką?

Piszę do Was jako jeden z najstarszych producentów, będąc jeszcze aktywny w tematach związanych z porzeczką czarną. Swą najstarszą plantację pod zbiór maszynowy założyłem z kolegami jesienią 1978 r. Od tamtego okresu nieprzerwanie prowadzę plantacje tego gatunku. Pragnę się z Wami podzielić kilkoma refleksjami w związku z sytuacją plantatorów czarnych porzeczek, do jakiej prowadzi obecny kryzys.

baner-356x100_v1









Poprzedni artykułJak chronić truskawki przed mrozem?
Następny artykułZalecenia dla jagodowych na szkoleniu dla KSPOiW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj