Jagoda kamczacka – cz. II z Konferencji Kamczackiej




W I Konferencji Kamczackiej (więcej czyt..) swoją ofertę prezentowało ponad 20 firm. Mimo tego, że jagoda kamczacka jest nowym w uprawie gatunkiem, okazuje się, że osoby które już założyły te uprawy lub mają w planach je zakładać bardzo profesjonalnie podchodzą do tej uprawy. Dostrzegają to firmy związane z branżą jagodową, które szybko przygotowały bogatą ofertę produktową.

Nawożenie, ochrona i nawadnianie jagody kamczackiej

Kompleksowy program nawożenia jagody kamczackiej opracowała już firma Yara Poland, w oparciu o takie produkty do nawożenie posypowego jak: YaraMila Complex czy Unika Calcium, a z grupy nawozów dolistnych: KristaLeaf Fruit Controller, YaraLiva Calcinit, Kristalon Pomarańczowy, KristaLeaf Fruit czy Calcinit.

Z kolei firma Budmech, swoim klientom może zaoferować kompletne rozwiązania do nawadniania i fertygacji, poczynając od różnych systemów filtrowania wody (filtry dyskowe, cyklony do wody). Jak informowali jej przedstawiciele bogata jest również oferta przedsiębiorstwa jeśli chodzi o linie kroplujące, te w zależności od wymagań mogą być z kompensacją ciśnienia np Multibar PC. Warte uwagi są także linie do zakopywania w ziemi np. Multibar Rootguard.

Jak informował prof. Leszek Orlikowski z IO w Skierniewicach, jagoda kamczacka to roślina, na której już obserwuje się występowanie chorób, do najczęściej spotykanych są mączniak czy nerkozy dolnych liści zgnilizny podstawy pedu powodowane przez szarą pleśń. Dobre efekty w ograniczeniu występowania wielu z patogenów zagrażających uprawie tego gatunku można uzyskać stosując oferowany przez firmę DESIO Barbar Bill preparat o nazwie Huwa San TR 50.

Odmiany jagody kamczackiej

Jak informował Tadeusz Kusibab z Gospodarstwa Ogrodniczego Tadeusz Kusibab z Krakowa, w ofercie tego przedsiębiorstwa znajdują się zarówno odmiany wyhodowane na Uniwersytecie w Saskachatan w Kanadzie jak i odmiany z Bakczarskiego Ośrodka Sadownictwa w Tomskim obwodzie zlokalizowanego w południowo-zachodniej Syberii. Materiał wyjściowy rozmnażany jest w warunkach in-vitro. Firma może poszczycić się komplet odmian z tych dwóch regionów, z których część wyróżnia się plennością i jakością owoców, a co za tym idzie są preferowane do zakładania plantacji towarowych tego gatunku.

Jak informował Marcin Wyka z gospodarstwa Aleksandra Kusibab i Marcin Wyka, dzięki temu, że na konferencji byli hodowcy odmian jagody kamczackiej z różnych regionów świata można było po raz pierwszy usłyszeć opinie na temat wielu odmian jagody kamczackiej. Informacje te są także ważne dla szkółkarzy, którzy w ten sposób mogę właściwie wybierać odmiany do swojej oferty. W gospodarstwie tym, produkuje się wiele odmian jagody kamczackiej, które oferuje się w większości w donicach o większej pojemności.

Mirosław Popowicz z Gospodarstwa Ogrodniczego Waganowice, to kolejna szkółka ściśle współpracująca z Gospodarstwem Ogrodniczym Tadeusz Kusibab z Krakowa, która w swojej ofercie ma m.in. sadzonki jagody kamczackiej,a także borówki wysokiej, jeżyn, malin i oczywiście roślin ozdobnych. Ta stosunkowo nowa szkółka – bo założona 6 lat temu – produkuje materiał jagody kamczackiej w doniczkach P9.









Poprzedni artykułWesołych Świąt i Owocnego Nowego Roku!
Następny artykułIII Konferencja Truskawkowa już 13 stycznia na TSW 2016

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj