ISFC w s’Hertogenbosch

uprawa truskawek, ISFC s'Hertegenbosch, Avoird Trayplant, BVB Substrates, truskawka, malina, borówka wysoka,



Tegoroczna edycja International Soft Fruit Conference zorganizowana w dniach 9-10 stycznia w ‘s Hertogenbosch w Holandii dotyczyła nowości w uprawie truskawek, maliny oraz borówek. Jej organizatorami były firma doradcza DLV Plant oraz firma sprzedająca podłoża do uprawy truskawek BVB Substrates. Nowością, była wyjazd studyjny do gospodarstw zajmujących się produkcją materiału szkółkarskiego oraz owoców. Konferencji towarzyszy również wystawa sprzętu, technologii oraz materiału szkółkarskiego – w tym roku swoją ofertę prezentowało ponad 60 firm.

uprawa truskawek, ISFC s'Hertegenbosch, Avoird Trayplant, BVB Substrates, truskawka, malina, borówka wysoka,
Eric Boot z firmy BVB Substrates

Konferencję otworzył Eric Boot z firmy BVB Substrates, która producentom truskawek oferuje kilka rodzajów podłoży torfowych, kokosowych lub ich mieszanin. Podłoża te są specjalnie przygotowywane do rodzaju prowadzonej uprawy oraz tego czy uprawa będzie w nich prowadzona przez jeden czy więcej sezonów, a nawet do rodzaju uprawianych odmiany: tradycyjnie owocujących czy powtarzających owocowanie.

Informacje na temat produkcji sadzonek malin przedstawił Peter van der Avoird z firmy Avoird Trayplant. Szkółka ta co roku zwiększa produkcję sadzonek long cane, które stają się pomału standardowym materiałem używanym przez zachodnioeuropejskich plantatorów do zakładania intensywnych plantacji maliny czy jeżyny. Ten intensywny rozwój dotyczy szczególnie malin, których uprawa bardzo intensywnie rozwija się od około 5–7 lat. Rozpoczęcie produkcji sadzonek doniczkowanych tego gatunku daje nowe możliwości jeśli chodzi o jakość zbieranych owoców, a także możliwości sterowania zbiorem tych owoców. Na rynku pojawiają się także coraz to nowe, lepsze odmiany.

Hans Konings, Naktuinbouw
Hans Konings z Naktuinbouw

Coraz większego znaczenie nabiera również oferowanie materiału kwalifikowanego truskawek oraz malin, za co w Holandii odpowiada Naktuinbouw. Kilka wystąpień dotyczyło właśnie działań prowadzonych przez Naktuindowuw jeśli chodzi o produkcję kwalifikowanego materiału używanego przez szkółkarzy oraz kwalifikacji materiału trafiającego do zakładania plantacji, które omówił Hans Konings z Naktuinbouw. Najnowsze wytyczne zostały także opracowane dla produkcji materiału szkółkarskiego borówki, które jak informował H. Konings, praktycznie w całość finansowane są przez szkółkarzy dostrzegających potrzebę jej wprowadzenia regulacji w produkcji tego coraz popularniejszego na całym świecie gatunku.

Kilka z wykładów dotyczyło fizjologii roślin, ochrony przez Drosophila suzukii, wciornastkami, biologicznej ochrony czy zagadnień związanych z określaniem potencjału plonotwórczego roślin już na etapie oferowanego materiału szkółkarskiego. Jak informował E.J.J. (Bert) Meurs z Plantalogica BV, dzięki mapowaniu kwiatów plantator kupując materiał szkółkarski czy to sadzonki log cane malin czy sadzonki truskawek będzie dokładnie wiedział jakiego plonu będzie mógł się spodziewać. Dodatkowo informacje te pozwolą mu precyzyjnie sterować całym procesem produkcji oraz pomóc w dokładnym określeniu terminu zbioru owoców.

Adam Whitehouse, East Malling
Adam Whitehouse z East Malling


W przypadku truskawek, wystąpienia dotyczące tego gatunku dotyczyły hodowli realizowanej w East Malling, które omówił Adam Whitehouse. W przypadku tego gatunku, cały czas najważniejszą pozycją zajmują działania dotyczące wprowadzenia na rynek nowych odmian tradycyjnie owocujących – główny nacisk kładziony jest tutaj na uzyskanie odmian o wczesnym terminie dojrzewania owoców. Cały czas realizowany jest także program hodowli odmian powtarzających owocowanie. Wartymi uwagi, stosunkowo nowymi odmianami są według prelegenta 'Vibrant’, 'Elegance’, 'Fenella’ i 'Finesse’ oraz ubiegłoroczna nowość Malling™ Centenary, która w prowadzonych badaniach okazała się pod wieloma względami lepsza od 'Elsanty’. Bardzo dobrej jakości owoce ma także 'Elegance’ (w Polsce jej rośliny oferowane są przez firmę Agronom Berries), u której ponad 90% zbieranych owoców było w klasie ekstra, podczas gdy u 'Elsanty’ ich odsetek sięgała zaledwie 50%.

 Johan Nooren, Avoird Trayplant
Johan Nooren z firmy Avroid Trayplant


O różnych systemach uprawy truskawek – powtarzających owocowanie oraz tradycyjnie owocujących – pozwalających na optymalne wykorzystanie szklarni czy tunelu informował Johan Nooren z firmy Avoird Trayplant. Okazuje się, że ważnym elementem wpływającym na termin owocowania np. odmian powtarzających owocowanie, który warto uwzględnić jeśli taka uprawa ma być łączona w danym sezonie wegetacyjnym z uprawą odmian tradycyjnie owocujących jest np. odległość sadzenia roślin w macie. Gęstością nasadzenia można także wpływać na długość owocowania lub wyrównanie owocowanie w sezonie.

Nowe odmiany borówki w ofercie firmy Planasa przedstawił Iván Leache, dyrektor handlowy w tej firmie. Ich sadzonki do Europy sprowadzane są z USA z firmy Fall Creek, a wśród nich oprócz dobrze znanych kreacji jak 'Duke’,’ Bluecrop’ czy 'Chendler’, znajdują się również nowości takie jak wcześnie dojrzewające 'Blue Ribbon’, 'Top Shelf’, 'Clockwork’ czy 'Huron’. O tym jak właściwie formować krzewy borówki wysokiej, tak aby uzyskać możliwie szybkie wejście roślin w pełnię owocowania i równocześnie zachować prawidłową równowagę we wzroście i owocowaniu informował Andrea Pergher z Aurorafruit z Włoch.

[Best_Wordpress_Gallery id=189]

Więcej informacji z tej konferencji oraz jej drugiego dnia poświęconego zwiedzaniu holenderskich plantacji oraz szkółek w kolejnych relacjach oraz w czasopiśmie „Jagodnik” 2/2014.







Poprzedni artykułISFC w Holandii
Następny artykułWPR na lata 2014-2020 przyjęty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj