Intervitis Interfructa Hortitechnica 2018 z dronami i robotami

Drony będą m.in. monitorować stan zdrowotność roślin

Targi Intervitis Interfructa Hortitechnica 2018 w tym roku odbędą się w Stuttgarcie w dniach 4-6 listopada. Bardzo ważnym aspektem będzie digitalizacja upraw. Futurystyczne technologie zdaniem organizatorów targów przyczynią się do pomocy przy takich pracach na winnicach jak cięcie czy ochrona. Być może niektóre rozwiązania znajdą zastosowanie w uprawie borówek czy innych jeszcze jagodowych?

Powrót do przyszłości

Już na poprzedniej edycji Intervitis Interfructa Hortitechnica w 2016 roku wiele uwagi poświęcono tematyce robotyzacji prac w ogrodnictwie. W tym roku ten temat powraca. Dzięki współpracy Niemieckiego Stowarzyszenia Plantatorów Winorośli (DWV) i Niemieckiemu Federalnemu Ministerstwu Żywności i Rolnictwa (BMEL) zorganizowane zostaną pokazy dedykowane innowacjom technologicznym. Będą się one odbywać w każdy dzień targów o godzinie 10.00 i 15.00 w sali Paul Horn (Hala 10). W ich trakcie będzie można zobaczyć drony i roboty. Kierownikiem naukowym sekcji robotyki jest prof. dr Hans-Peter Schwarz z Uniwersytetu w Geisenheim (HGU). Pokaz specjalny obejmie m.in. roboty do przycinania winorośli i elektroniczne narzędzie do obcinania liści.

Drony zaraz po robotach

Kierownikiem naukowym sekcji dronów będzie Manuel Becker z Państwowego Instytutu Nauczania i Badań nad Uprawy Winorośli i Pomologii w Weinsberg (LVWO). Pokazy tych urządzeń odbywać będą się po każdej 30-minutowej demonstracji robota. Drony wyposażone w kamery będą używane podczas pokazów np. do teledetekcji. Jej wyniki mogą być następnie wykorzystane do zaplanowania strategii ochrony roślin lub nawadniania opartego na realnych potrzebach. Ponadto symulowane będzie użycie dronów na płaskim terenie i stromych zboczach. Temat zostanie zwieńczony końcową debatą na temat potencjalnych zastosowań dronów w uprawie winorośli podczas technicznego forum w połączeniu ze specjalnym show. Na forum technicznym znajdą się również wystawcy, którzy zaprezentują rozwiązania techniczne i odpowiedzą na pytania odwiedzających targi.

Robot zbudowany do pracy na plantacji

O Intervitis Interfructa Hortitechnica

Intervitis Interfructa Hortitechnica odbywa się co dwa lata wraz z Międzynarodowym Kongresem Niemieckich Winiarzy w Centrum Targowym w Stuttgarcie. Jako międzynarodowe targi technologiczne dla wina, soków owocowych i działu upraw specjalnych w rolnictwie obejmuje cały łańcuch procesów od technologii uprawy i zbioru, przetwarzania i kontroli, poprzez technologię napełniania i pakowania, aż po organizację i marketing. Niemieckie Stowarzyszenie Plantatorów Winorośli (DWV) działa jako profesjonalny organizator sekcji Intervitis Interfructwa i organizuje Międzynarodowy Kongres DWV. Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) odpowiada zaś za sekcję Hortitechnica.

Źródło: Materiały prasowe Messe Stuttgart

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here