Grupa truskawkowa – podsumowanie sezonu 2014 – nawożenie

grupa truskawkowa, uprawa truskawek, nawożenie truskawek

Szkolenie odbywające się 12 lipca w Piasecznie koło Warki miało na celu podsumowanie m.in. działań doradczych realizowanych w ramach Grupy Truskawkowej. W pierwszej części informacje związane z doradztwem nawozowym realizowanym w ramach tej grupy.

Organizatorami szkolenia odbywającego się 12 lipca w Piasecznie były firmy Osadkowski SA i Hortus Media oraz partnerzy w firmach Bayer CropScience, BioAgris, Agripmex, Flevoplant, Haygrove Poland, AgroTimh oraz FHU Agro Paweł Kaliński.


Więcej zdjęć w galerii

W ramach Grupy Truskawkowej

Albert Zwierzyński, Osadkowski, nawożenie truskawek, grupa truskawkowa
Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA

Jak informował Albert Zwierzyński z firmy Osadkowski SA, w ramach Grupy Truskawkowej zalecenia agrotechniczne przygotowywane były dla ponad 120 osób z całej Polski. Osoby, które zdecydowały się przystąpić do tego programu otrzymywały komunikaty z informacjami o ważnych do przeprowadzenia na plantacjach truskawek zabiegach nawożenia (opracowywane przez dr Zbigniewa Jarosza z UP w Lublinie), o zwalczaniu szkodników (przygotowywane przez prof. Remigiusza Olszaka z IPSAD w Tarczynie) oraz o zwalczaniu chorób (przygotowywane przez dr hab. Anne Bielenin z IPSAD w Tarczynie).

Z treścią części z przygotowanych komunikatów, mogli się również Państwo zapoznać na portalu jagodnik.pl, gdzie za zgodą firmy Osadkowski SA mogliśmy takie informacje zamieszczać. Część z plantatorów mogło również skorzystać z odpłatnych lustracji plantacji oraz skorzystać z możliwości pobrania próbek gleby do analiz na zawartość składników pokarmowych.

Pierwsze komunikaty do uczestników Grupy Truskawkowej były wysyłane już 20 marca (za początek wegetacji uznano 18 marca 2014 r.), a do połowy lipca wysłano 19 komunikatów.

A. Zwierzyński przedstawił także wyniki związane ze stosowaniem takich preparatów jak BlackJak oraz TerraSorb Complex, które zastosowano podczas sadzenia sadzonek doniczkowanych odmiany ‚Onebor’ (Marmolada) i bardzo pozytywnie wpłynęły nie tylko na wielkość systemu korzeniowego, ale również na średnice szyjki korzeniowej, co ma bezpośrednie przełożenie na wielkość możliwego do uzyskania plonu. Po trudnej zimie 2012/13 można było również zauważyć pozytywny wpływ preparatów BackJak i Terra Sorb Complex na wielkość systemu korzeniowego i grubość szyjki korzeniowej.

Coraz więcej plantatorów decyduje się również na zabezpieczanie plantacji na zimę, czy to okrywając uprawy folią perforowaną czy agrowłóknią, co pozytywnie wpływa na przezimowanie roślin oraz na wczesność i jakość plonu. Tegoroczna wiosna rozpoczęła się bardzo szybko, jednak po kwietniowych wysokich temperaturach wystąpiły majowe przymrozki, które wymagały podjęcia odpowiednich działań, w celu regeneracji roślin i tutaj dobre efekty dało dokarmianie dolistne wspomagane produktami na bazie aminokwasów jak np. Terra SorbComplex. Ważne było również zbudowanie odpowiednio dużej masy liściowej i tutaj A. Zwierzyński rekomendował stosowanie dwóch mieszanin: Terra Sorb Complex (1 l/ha) + mocznik (3 kg/ha) + mikrokomplex (2 kg/ha) lub AminoQuelant Mg (2l/ha) + mocznik (4 kg/ha) i opryskiwanie nią roślin co 7–10 dni, od początku wegetacji do fazy białego pąka. Z kolei przed spodziewanymi przymrozkami rekomendowano zastosowanie dolistne mieszaniny produktów: OSD bor (2 kg/ha) + OSD cynk (1 l/ha), a bezpośrednio przed wystąpieniem przymrozków produktów biostymulujących jak Terra Sorb Complex (1,5 l/ha) + Phos 60 (1,5 l/ha). Po minięciu okresu z przymrozkami, w celu regeneracji rośłin rekomendowane jest wykonanie zabiegu mieszanią Terra Sorb Complex (1 l/ha) + mocznik (3 kg/ha).

Z kolei w okresie kwitnienia A. Zwierzyński mówił o konieczności ograniczania nawożenia poza korzeniowego aby ich nie uszkodzić. W tym okresie należy również unikać stosowania nawozów zawierających siarkę. Należy również uważać na stosowane w tym okresie mieszaniny różnego rodzaju nawozów dolistnych wraz ze środkami ochrony roślin, które mogą okazać się niebezpieczne dla kwiatów lub owadów zapylających. W przypadku nawozów rekomendowanych na początku kwitnienia, prelegent polecał zastosowanie takich produktów jak BioCal (1 l/ha), a pod koniec kwitnienia AminoQualant Ca (2 l/ha) + Bormax (0,75 l/ha) + OSD cynk (1 l/ha) lub AminoQuelant Mg (2 l/ha) + mocznik (1 kgha). Między tymi zabiegami należy zachować minimum 7 dni odstępu.

Jednym z ważniejszych pierwiastków jeśli chodzi o jakość owoców, a także ich zdrowotność jest wapń i ten składnik może dostarczać dolistnie już od końca kwitnienia i początku wzrostu owoców, stosując np. AminoQuelant Ca (2 l/ha), przemiennie z nawozem AminoQuelant K low pH w celu uzupełnienia potasu w owocach. Odstępy między tymi zabiegami powinny wynosić około 7-10 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here