Grupa truskawkowa – pierwsze zalecenia (cz. I)

Podczas Konferencji Sadowniczej ziemi Chynowskiej która odbyła się 13 lutego ( więcej czytaj cz. I i cz. II ) dr Zbigniew Jarosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie omawiał nawożenie truskawek w intensywnej technologii. Producencie truskawek z regionu Warki i Chynowa po tej konferencji zwróciła się do dr. Z. Jarosza z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji jak uzyskać większy plon lepszej jakości owoców. W ten sposób zrodził się pomysł utworzenia grupy truskawkowej, dla której członków będą przygotowywane dedykowane zalecenia produkcyjne.

Utworzona grupa truskawkowa liczy 12 plantatorów uprawiających truskawki na powierzchni od 1 ha do 7 ha. Koordynatorem przedsięwzięcia jest autor materiału. Doradztwem z zakresu uprawy i nawożenia plantacji truskawek, zajmuje się dr Zbigniew Jarosz z UP w Lublinie. W dniach 17 i 18 kwietnia zostały przeprowadzone lustracje wszystkich pól na których rosną truskawki. Głównie uprawia się w nich odmianę ‚Marmolada’ w systemie dwurzędowym (rozstawa sadzenia 90 x 60 x 30 cm). Plantacje zakładane z sadzonek w większości z sadzonek doniczkowanych sadzonych w połowie sierpnia. Nawożenie prowadzane jest z reguły wiosną doglebowe – bezpośrednio pod rośliny lub na całej plantacji. W czasie całego okresu wegetacyjnego rośliny dokarmiane są dolistnie. Plantacje są deszczowane oraz odchwaszczane mechanicznie.

 

Z obserwacji przeprowadzonych przez dr. Jarosza wynika iż wegetacja roślin w takcie spotkań już się rozpoczęła, świadczy o tym fakt iż około 50% roślin rozpoczęło rozwijanie nowych listków. Truskawki nie zostały uszkodzone w skutek niskiej temperatury, tak jak to miało miejsce w roku 2012. Mino to nie należy dać się zwieść iż wszystko na plantacjach jest w najlepszym porządku i nie wymaga naszej interwencji. Na początek dr Jarosz radził wykonać analizę składu chemicznego gleby, którą trzeba pobrać z warstwy od 0 do 20 cm. Analiza pobranej próbki (próbek) powinna być wykonana w specjalistycznym laboratorium lub Stacji Chemiczno-Rolniczej metodą ogrodniczą (uniwersalną). Na tej podstawie można zdiagnozować, które pierwiastki należy wprowadzić do gleby lub jakie należało by w glebie zrównoważyć ich zawartość tak aby nie powodowały wzajemnego blokowania pobierania innych składników odżywczych. Na tej podstawie można opracować szczegółowe zalecenia nawożenia plantacji, oczywiście konieczne jest w nich uwzględnienie potrzeb pokarmowych poszczególnych odmian. Plantatorzy z grupy truskawkowej do otrzymanych wyników analizy składu chemicznego gleby otrzymają indywidualne zalecenia precyzyjnego nawożenia truskawek w tym sezonie.


Na czas poboru i analiz prób gleby, dr. Jarosz zalecił nawożenie startowe na początek sezonu. Do tego celu należy wykorzystać nawóz wieloskładnikowy z dodatkiem nawozu azotowego (np. Yara Mila Complex w dawce 100–150 kg/ha plus saletra amonowa 100 kg/ha). Uzupełnienie azotu po zimie jest bardzo ważne gdyż został on w większości wypłukany, a rośliny go potrzebują by zbudować odpowiednią masę liściową.

 Na wielu plantacja wykonuje się deszczowanie roślin lub fertygację wprowadzając często duże liści wody. Dlatego warto również wiedzieć jaki jest skład chemiczny wody. W tym celu należy przeprowadzić jej szczegółową analizę. Zdaniem dr. Z. Jarosza niebezpieczne dla roślin w wodzie są związki żelaza oraz manganu które mogą zatykać elementy nawodnieniowe oraz negatywnie wpływać na wzrost i plonowanie roślin.

Dokarmianie pozakorzeniowe jest istotnym elementem, mimo obecności na plantacjach ubiegłorocznych liści i braku uszkodzeń wynikających z oddziaływania niskich temperatur. Dr Z. Jarosz w pierwszej kolejności rekomenduje dostarczenie roślinom poprzez zabieg dokarmiania dolistnego fosfor oraz potas wraz z nawozem aminokwasowym np. Krista MKP 3 kg/ha (monofosforan potasu) plus Terra-Sorb Complex 1 l/ha (koncentrat aminokwasowy z mikroelementami). Po upływie około 10 dni w zależności od pogody koniecznie trzeba powtórzyć zabieg dokarmiania dolistnego używając do tego celu nawozu zawierającego fosfor wraz z borem i cynkiem, koniecznie z dodatkiem nawozu aminokwasowego np. Krista Leaf FruitController (3 kg/ha) plus Terra-Sorb Complex (1 l/ha). Dodatek preparatu aminokwasowego jest niezbędny jak przekonuje dr. Jarosz gdyż dzięki niemu składniki zawarte w nawozie (szczególnie aniony) są lepiej pobierane przez blaszkę liściową, co przyczynia się do szybszego i efektywniejszego wykorzystania dostarczanych nawozów.

Bardzo ważne jest również aby rośliny zbudowały prawidłowy system korzeniowy co przyczyni się do lepszego wykorzystania składników pokarmowych. W tym celu rekomendujemy wykorzystanie stymulatora wzrostu korzeni np. BlackJak 2 l/ha z dodatkiem nawozu aminokwasowego i opryskanie plantacji tą mieszanianą wczesną wiosną. Liście roślina zawsze zdąży zbudować, a my w tym celu możemy ją stymulować odpowiednim nawożeniem.

[Best_Wordpress_Gallery id=150]

Wkrótce kolejne spotkanie w grupie truskawkowej i kolejne zalecenia na portalu jagodnik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here