Groźne choroby borówki w tym sezonie

Borówka odmiana Chandler - porażona przez szarą pleśń



Przed nami kolejny sezon na plantacjach borówki i występujące jak zwykle zagrożenia ze strony chorób. Efektywny program ochrony borówki przed chorobami wymaga wykonania kilku zabiegów w ciągu sezonu. Zazwyczaj program buduje się w oparciu o różne fungicydy. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest wprowadzenie do programu zabiegów fungicydem Switch 62,5 WG.

Jest to fungicyd o działaniu zapobiegawczo-interwencyjnym. Służy do zwalczania szerokiego spektrum chorób występujących na plantacji borówek. Preparat jest odporny na zmywanie oraz działa równie dobrze w niskich temperaturach (ważne zwłaszcza podczas kwitnienia). Zawartość dwóch substancji czynnych (cyprodinil oraz fludioksonil) zapobiega powstawaniu odporności patogenów. Switch 62,5 WG stosuje się w dawce od 0,8 do 1,0 kg/ha z zachowaniem 7-u dni karencji od początku wegetacji do początku zbiorów. Preparat można zastosować do 3 razy podczas wegetacji. Nawet zastosowanie przed zbiorami powoduje, że zawartość pozostałości w owocach jest dużo niższa od najwyższych dopuszczalnych poziomów.

Skuteczność zabiegów zależy od właściwego i szybkiego rozpoznania pierwszych symptomów chorób. Poniżej opisano choroby, do zwalczania których został zarejestrowany Switch 62,5 WG.

Szara pleśń

Występujące ostatnio okresowe wiosenne spadki temperatury poniżej zera spowodują mniej lub bardziej widoczne uszkodzenia tkanek roślinnych. Mogą to być miejsca infekcji dla grzyba powodującego szarą pleśń (Botrytis cinerea (Pers.)). Pierwsze objawy, w postaci brunatnienia i zakrzywiania niezdrewniałych wierzchołków pędów obserwuje się wiosną. Grzyb przerasta następnie w dół pędu, powodując jego zamieranie. Później porażone pędy stają się srebrzystoszare. W czasie kwitnienia dochodzi do porażenia kwiatów lub całych kwiatostanów, które brunatnieją i zasychają. Najczęściej zmiany chorobowe obserwuje się na owocach dojrzałych. Owoce gniją, zwłaszcza w trakcie obrotu handlowego i przechowywania. Wszystkie porażone organy rośliny w warunkach wysokiej wilgotności powietrza pokrywają się charakterystycznym, szarym nalotem grzybni i zarodnikami konidialnymi B. cinerea. Oprócz zapobiegawczej ochrony, pędy z objawami choroby należy wycinać i usuwać z plantacji.

Antraknoza

Kolejna choroba decydująca o wysokości plonów borówki to antraknoza borówki (Colletotrichum gloeosporioides (Penz.) Sacc., Colletotrichum acutatum J. H. Simmonds).

Borówki z objawami antraknozy

Objawy występują na wszystkich nadziemnych organach roślin: pędach, kwiatach, liściach, szypułkach i owocach. Najbardziej groźne są infekcje owoców. W czasie dojrzewania jagody miękną, gniją i masowo opadają. Na ich powierzchni tworzą się różowo-łososiowe krople wydzieliny zawierającej zarodniki grzyba. Zakażeniu mogą ulegać także pędy i liście, na których rozwijają się plamy o różnym kształcie – od drobnych, brązowych do dużych, czarnych. Grzyb zimuje w porażonych pędach. Wiosną i latem, w warunkach wysokiej wilgotności powietrza zarodnikuje i dokonuje infekcji pierwotnych. Szkodliwość choroby wzrasta w sezonach z ciepłą i wilgotną pogodą w okresie kwitnienia roślin oraz tuż przed i w czasie zbioru owoców, kiedy dochodzi do masowego ich gnicia. Choroba może mieć utajony przebieg. Na niedojrzałych owocach objawy nie pojawiają się lub są bardzo nieznaczne, a ujawniają się na owocach dojrzałych, które masowo gniją w czasie transportu i przechowywania.

Zamieranie pędów

Zamieranie pędów

Natomiast Phomopsis vaccinii Shear (stadium doskonałe – Diaporthe vaccinii Shear) powoduje zamieranie pędów. Grzyb poraża pędy jednoroczne jak i 3-letnie. Do infekcji dochodzi w okresie od pękania pąków kwiatowych do końca kwitnienia. Pierwsze objawy choroby widoczne są w postaci brązowienia, z czasem zamierania pąków kwiatowych i kwiatów. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do pędu, powodując rozległe brązowe nekrozy. Na powierzchni nekroz obficie tworzą się małe, ciemne piknidia, w których tworzą się zarodniki konidialne grzyba stanowiące źródło infekcji pierwotnej i wtórnych. Grzyb może także rozwijać się w tkance pędu systemicznie w wyniku porażenia liści, z których przez ogonki liściowe przemieszcza się do pędu. Szczególnie gwałtowny rozwój nekroz obserwowany jest na młodych, niezdrewniałych pędach. Zamierający wierzchołek pędu wygina się w formie pastorału. Cechą diagnostyczną w przypadku porażenia tym patogenem są pojawiające się na martwej tkance piknidia. Ostatnia choroba to zgorzel pędów (Godronia cassandrae Peck). Objawy zgorzeli pędów powodowanej przez G. cassandrae mogą być czasami mylone z zamieraniem pędów powodowanym przez Phomopsis sp. W wątpliwych przypadkach porażone pędy należy poddać badaniom laboratoryjnym w celu zidentyfikowania grzyba. Objawy choroby występują najpierw w dolnej części jednorocznych i dwuletnich pędów. Najczęstszym miejscem infekcji są ślady poliściowe, wokół których tworzą się brązowo-czerwone, eliptyczne, nekrotyczne plamy. Po pewnym czasie kora w miejscu nekroz pęka i łuszczy się, a na jej powierzchni pojawiają się drobne, czarne owocniki stadium konidialnego grzyba (piknidia). Niekiedy nekrozy są rozległe, obejmujące także szyjkę korzeniową, co powoduje więdnięcie, zamieranie pędów lub całego krzewu. Szkodliwość choroby jest duża na młodych plantacjach, w ciągu 2-3 lat od posadzenia chorych roślin może dojść do ich masowego zamierania.

Jednym ze środków które można z sukcesem zastosować na szarą pleśń, antraknozę i na zamieranie pędów jest Switch 62,5 WG. Dawki i zastosowanie można zobaczyć po kliknięciu na poniższy baner:

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Materiał promocyjny









Poprzedni artykułTruskawki w tunelach: 1 kwietnia – początek kwitnienia
Następny artykułBranża AGRO w świecie „COVID 19”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj