W ostatnich dniach kwietnia w okolicach Przemyśla firma Agrimpex zorganizowała pokaz rozkładania agrowłókniny z użyciem maszyny włoskiej firmy Ortiflor. Firma Agrimpex swoim klientom użycza obecnie tej maszyny do rozkładania agrowłókniny, oferując w ten sposób producentom dodatkowe wsparcie agrotechniczne.

Pokaz miał miejsce na 10 ha polu należącym do Mariana Szeligi, gdzie założona ma być plantacja jagody kamczackiej. W tym przypadku niecelowe było formowanie wysokich zagonów, więc ich wysokość ustalona na minimalnym poziomie. Do ściółkowania użyto agrowłókniny Pegas Agro o szerokości 1,2 m. W trakcie rozkładania maszyna formuje zagon z wykorzystaniem aktywnej glebogryzarki i aktywnego wału dogniatającego, rozkłada agrowłókninę, obsypuje jej brzegi oraz wycina otwory tam gdzie mają być sadzone rośliny. Opcjonalnie przy użyciu tej maszyny istnieje również możliwość rozkładania przewodów nawadniających.

Pokaz pracy maszyny do formowania i ściółkowania zagonów

 

Wykonano otwory po sadzenie roślin

Stosując podczas prezentacji agrowłókninę Pegas Agro o szerokości 1,2 m, uzyskano zagon o szerokości 80 cm. Odległość otworów do sadzenia roślin ustalono tu na 65 cm.  W przypadku używanej maszyny możliwe jest oczywiście regulowanie zarówno szerokości zagonów (w odniesieniu do szerokości stosowanej agrowłókniny), jak tez ich wysokości. Jak informował Tomasz Poliszak z firmy Agrimpex, dla truskawek mogą być to wyższe zagony (20-25 cm), przy nasadzeniach jagody kamczackiej czy borówki praktykowane są zagony o wysokości 10-15 cm.

Obecnie kupując agrowłókniny lub agrotkaniny w firmie Agrimpex możliwe jest wypożyczenie maszyny do ich rozkładania i formowania zagonów. W ten sposób firma pomaga producentom owoców jagodowych, oferując im możliwość wykonania usługi a dzięki temu nie muszą oni inwestować w drogi i specjalistyczne maszyny do formowania zagonów i rozkładnia materiałów ściółkujących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here