Drugi dzień na TSW z konferencją o nowych gatunkach w sadownictwie




Już w przyszłym tygodniu (11–12 stycznia 2017 r.) w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbędzie się VII edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa. Na 16 000 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba wystawców, ponad 260 firm z kraju i zagranicy. Warto dodać, że poprzednią edycję targów odwiedziło blisko 12 000 osób. Osoby zainteresowane uprawą truskawek szczególnie zapraszamy pierwszego dnia na IV Konferencję Truskawkową, a producentów zainteresowanych nowymi, perspektywicznymi gatunkami na dzień drugi, kiedy odbędzie się konferencja pt. Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy.

FB_konferencje_1Istotną częścią TSW są konferencje branżowe, podczas których odbywają się wykłady polskich i zagranicznych specjalistów – zarówno naukowców, jak i praktyków. W środę 11 stycznia odbędą się: Sadownicze Forum Ekonomiczne, IV Konferencja Truskawkowa oraz konferencja na temat upraw pod osłonami. Drugiego dnia targów (12 stycznia) będą miały miejsce: konferencja sadownicza, konferencja na temat warzyw polowych, konferencja pt. „Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy” oraz VIII Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw.

konferencje6Drugiego dnia targów warto skorzystać z bogatego programu konferencji, z których my szczególnie rekomendujemy konferencję pt. „Nowe gatunki w sadownictwie – szanse i perspektywy”, podczas której przedstawione zostaną zalecenia dotyczące produkcji takich gatunków jak: jeżyna, minikiwi, rokitnik, dereń, oliwnik i róża.

W ostatnim czasie notuje się coraz większe zainteresowanie przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego owocami róży, będącymi bardzo cennym źródłem wielu związków bioaktywnych, dlatego w przekonaniu dr hab. Bożena Matysiak z IO w Skierniewicach warto zapoznać się z możliwościami uprawy tego gatunku w kraju. Stąd też z dużym zainteresowaniem warto wysłuchać wystąpienia pt. „Róże owocowe – atrakcyjna oferta dla sadownictwa i źródło związków prozdrowotnych”.

Gatunkiem, którego konsumpcja w ostatnich latach stale wzrasta, a jego uprawa dzięki nowym odmianom i technologiom uprawy staje się bardzo atrakcyjna jest jeżyna, której temat w wystąpieniu pt. „Nowe odmiany i technologie uprawy jeżyn” przybliży dr Agnieszka Orzeł z firmy Niwa Hodowla roślin jagodowych z Brzeznej.

Niszowym, ale cieszącym się coraz większym zainteresowaniem gatunkiem w uprawie w kraju jak i zagranicą jest minikiwi. Referat pt. „Towarowa uprawa minikiwi − szanse i zagrożenia” przedstawi dr hab. Piotr Latocha ze SGGW w Warszawie. Owoce minikiwi są obecnie bardzo dobrze odbierane przez rynek, jednak potrzebna jest skuteczna promocja, by trwale się na nim zadomowiły – informuje specjalista.

Dereń – odmiany, stan i perspektywy uprawy” to temat wystąpienia prof. Svitlana Klymenko z Narodowego Ogrodu Botanicznego im. N.N. Grishko NAN Ukrainy w Kijowie. Aktualnie plantatorzy dysponują coraz większą ilością nowych odmian dedykowanych do towarowej uprawy tego gatunku. Rozpatrując nasadzenia derenia na skalę przemysłową, możemy uwzględnić następujące dane: średnia liczba roślin na 1 ha – 400, 500, 625 szt., a średni plon z jednego krzewu to 30–80 kg. Ważny jest też wybór właściwego materiału szkółkarskiego.

Niezwykle ciekawie wyglądają najnowsze „Badania nad świdośliwą olcholistną prowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach”, które przedstawi dr hab. Stanisław Pluta z Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Dotychczasowe wyniki badań i obserwacji, dotyczące adaptacji, wytrzymałości roślin na mróz, plonowania, wielkości i jakości owoców świdośliwy olcholistnej, uzyskane w centralnej Polsce są bardzo obiecujące. Świdośliwa może więc być postrzegana jako uzupełniający gatunek w produkcji owoców, ze względu na zbliżoną technologię uprawy, zbioru i możliwość zagospodarowania.

„Rokitnik pospolity – dobór odmian i technologii uprawy” przedstawi Maryna Shalkevich z Instytut Sadownictwa Narodowej Akademii Nauk Białorusi. W kolekcji tego ośrodka w ostatnich 10 latach zbadano 20 odmian i hybryd, wyselekcjonowanych w Rosji i na Białorusi. W prowadzonych badaniach stwierdzono duże zróżnicowanie między odmianami a odpornością na choroby. Z tego powodu bardzo ważne staje się monitorowanie nasadzeń i dobór do uprawy właściwych odmian.

Prezentację pt. „Oliwnik wielokwiatowy – perspektywiczna roślina sadownicza”, przygotowała dr hab. inż. Anna Bieniek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W ostatnich latach rośliny z rodziny oliwnikowatych zyskują coraz większą popularność. Na Dalekim Wschodzie owoc oliwnika wielokwiatowego nazywany jest cud jagodą. Badania prowadzone z uprawą tego gatunku w Polsce wskazują, że jego uprawa jest możliwa i bezsprzecznie zasługuje na większą uwagę.

Pełny program wykładów dostępny jest na stronie www.tsw.com.pl.

Praktyczne informacje

Wygodne położenie centrum targowego przy trasie S8 i węźle drogowym A2/S7 pozwala na sprawny dojazd z całej Polski. Z terenu targów można w mniej niż 15 minut dotrzeć do centrum Warszawy czy lotniska, a w 30 minut do sadowniczego zagłębia w rejonie warecko-grójeckim. Odwiedzający mają do swojej dyspozycji parking na 10 000 pojazdów, zlokalizowany tuż przy hali wystawienniczej. Dużym udogodnieniem dla osób chcących odwiedzić targi jest specjalna, bezpłatna linia autobusowa z Dworca Zachodniego w Warszawie (przystanek od ul. Tunelowej) na teren targów, dzięki której można wygodnie podróżować w obie strony.

Organizator TSW 2017 – Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o. – przyznaje zorganizowanym grupom dofinansowanie – dopłatę do autobusu (minimalna liczba osób w autokarze – 25) oraz busa (minimalna liczba osób w busie – 8). Aby uzyskać dofinansowanie, należy zarejestrować grupę do 3 stycznia 2017 r., wypełniając formularz zgłoszeniowy na stronie ww.tsw.com.pl.

Wejście na targi i konferencje jest bezpłatne, na miejscu każdy otrzyma bezpłatny katalog oraz materiały z konferencji. Wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej TSW pozwala zaoszczędzić czas spędzony w kolejce do rejestracji w targowej recepcji.









Poprzedni artykułDo 300 tys. zł wsparcia dla rolników
Następny artykułGrudniowe nagrody II stopnia w Loterii dla prenumeratorów „Jagodnika”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj