Dni otwarte w Gospodarstwie Szkółkarskim Jan Ciepłucha

Anna Ciepłucha reprezentująca Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha



W dniach 4-5 grudnia w Konstantynowie Łódzkim odbywały się Dni Otwarte w Gospodarstwie Szkółkarskim Jan Ciepłucha. Jego domeną są różaneczniki, azalie, borówka amerykańska i inne rośliny ozdobne. Coraz ważniejszą pozycję w ofercie szkółki stanowią jednak także inne gatunki owocowe, a w szczególności jagoda kamczacka, świdośliwa i dereń jadalny. W ofercie znajdują się także sadzonki żurawiny, aronii i mini kiwi.

Dwa typy borówek

Nowa odmiana borwki wysokiej 'Alvar'
Nowa odmiana borwki wysokiej 'Alvar’


W tym roku standardową gamę odmian borówki wysokiej, liczącą około 20 odmian, uzupełniło pięć nowych propozycji. Pierwsze cztery to pochodzące z Finlandii licencjonowane odmiany borówki półwysokiej – dają słodkie, choć raczej nieduże owoce. Wyróżnia je bardzo wysoki potencjał plonotwórczy, który osiągają już w młodym wieku. Są wysoce mrozoodporne, co przekłada się na ich popularność w krajach skandynawskich i w Rosji. Krzewy są niewielkich rozmiarów, niezbyt rozłożyste. Odmiany te należą do średnio wczesnych, owocują przed odmianą ‘Bluecrop’. Jako pierwszy plon dojrzewa ‘Alvar”, potem ‘Jorma’, ‘Aino’ i jako ostatni ‘Arto’. Pierwsze trzy odmiany osiągają gotowość do zbioru w odstępach 3-4 dni po sobie. Początek zbiorów na krzewach odmiany ‘Arto’ jest późniejszy o tydzień w stosunku do ‘Jorma’. Spośród odmian borówki wysokiej o dużych owocach nowością w ofercie jest ‘Bonus’oraz 'Meader’. Jagody odmiany 'Bonus’ są większe niż u odmiany ‘Chandler’, którą także można zamówić w Gospodarstwie Szkółkarskim Ciepłucha.

Jagoda kamczacka

Interesującą metodą przygotowywania jagody kamczackiej w konstantynowskiej szkółce jest oferowanie do sprzedaży sadzonek tego gatunku w 1-litrowej doniczce, do której sadzone są dwie roślin, dzięki temu oferowany materiał jest dobrze rozrośnięty, co gwarantuje jego szybkie wejście w pełnię owocowania. Istnieje także możliwość nabycia pojedynczych sadzonek w doniczkach P9. Obecnie można składać zamówienia dopiero na wiosnę 2017 r. ze względu na duże zainteresowanie tym materiałem. Można wybierać w gamie 17 odmian, a wśród nich na szczególną uwagę ze względu na dobre owocowanie i dużą twardość owoców zasługują 'Czelabinka’, 'Rebeka’, 'T5′ i 'T3′. Najczęściej wybierane zapylacze to 'Morena’ oraz 'Nimfa’ a także 'Zojka’.W warunkach suszy panującej w 2015 roku dobrze poradziły sobie natomiast odmiany ‘Wojtek’, a także odmiana o numerze '1-17-59′. Oferta Gospodarstwa Szkółkarskiego Ciepłucha pozwala na obsadzenie plantacji odmianami zapewniającymi rozciągnięcie zbioru na okres 5-6 tygodni.

Szeroka kolekcja sadzonek jagody kamczackiej sadzonej w dniczkach po 2 sztuki lub pojedynczo
Szeroka kolekcja sadzonek jagody kamczackiej sadzonej w dniczkach po 2 sztuki lub pojedynczo

Świdośliwa

Zdaniem właścicieli szkółki ciekawym kierunkiem w przyszłości może być produkcja sadzonek świdośliwy. Obserwujemy to, co dzieje się obecnie w Kanadzie, czy ogólnie rzec biorąc w Ameryce Północnej. Borówka wysoka nie jest już hitem. Teraz wielkoobszarowe plantacje są obsadzane świdośliwą. Sadzonki tego gatunku są jednak o wiele bardziej wymagające w produkcji, więc naszym celem jest wypracowanie tańszych metod dostarczania ich na rynek. Myślę, że moda na tę uprawę dotrze także do nas – mówi Anna Ciepłucha. Już niebawem te najnowsze, kanadyjskie odmiany trafią do oferty handlowej. Obecnie w ofercie znajdują się obficie owocujące odmiany jak na przykład ‘Eskimo’, która preferuje stanowiska nasłonecznione do lekko zacienionych, glebę o odczynie lekko kwaśnym i w zależności od sposobu cięcia może być prowadzona zarówno jako małe drzewko jak i krzew. Daje owoce bordowofioletowe, czerwone przed dojrzeniem, które są bardzo smaczne. Najbardziej plenna jest jednak odmiana ‘Smoky’, gdzie w sprzyjających warunkach można uzyskać nawet 8 kg owoców z krzewu. Ta odmiana jest godna polecenia do uprawy na plantacjach towarowych.

W GS Ciepłucha można nabyć sadzonki świdośliwy
W GS Ciepłucha można nabyć sadzonki świdośliwy

Galanteria jagodowa

W gospodarstwie Szkółkarskim Ciepłucha można nabyć także sadzonki derenia jadalnego. Obecnie najważniejszą odmianą w ofercie jest ‘Golden Glory’, którą ma wiele zalet. Jest zupełnie mrozoodporna i odporna na choroby grzybowe. Owocuje wcześniej niż inne odmiany, ma duże i smaczne owoce. Prowadzone są starania o poszerzenie katalogu o wybrane propozycje z Ukrainy. Z odmian żurawiny wielkoowocowej w ofercie szkółki najbardziej polecana na plantacje jest 'Macro Hoves’. Żurawina wielkoowocowa sadzona na plantacjach jest w czasie zbiorów zalewana, a pływające owoce są zbierane z powierzchni specjalnymi kombajnami. Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha pomagało taką plantację zakładać także w Polsce. Już za kilka lat będzie można zobaczyć zbiory w tej technologii także w naszym kraju. Dużym zainteresowaniem cieszą się także odmiany ‘Ben Lear’ i ‘Pilgrim’. Pierwsza jest wcześniejsza, zbiory zaczynają się od końca września. Obie odmiany są jednak plenne i nadają się do uprawy towarowej.

Owocowa część wystawy podczas Dni Otwartych w GS Ciepłucha
Owocowa część wystawy podczas Dni Otwartych w GS Ciepłucha

Technologia produkcji

Materiał szkółkarski borówki amerykańskiej rozmnażany jest w specjalistycznej pracowni. Rośliny do pozyskiwania mikrosadzonek rosną w kuwetach z odpowiednio przygotowanym substratem. Pozyskane mikrosadzonki ukorzeniane są w kuwetach po 500 szt. w specjalnym pomieszczeniu z kontrolowanymi warunkami (temperatura, wilgotność, oświetlenie). Dzięki sterowaniu światłem i zdejmowaniu ochronnych kapturów w dalszej fazie produkcji możliwe staje się lekkie zdrewnienie sadzonek co pozytywnie wpływa na ich jakość. W jednym z pomieszczeń zainstalowano nowy zestaw lamp ledowych o różnej długości fal świetlnych w celu określenia przydatności tej nowej technologii w procesie ukorzeniania i wzrostu sadzonek. Wiosną mikrosadzonki borówki przesadzane są do multiplatów w których w warunkach szklarniowych rosną aż do osiągną gotowość do przesadzenia w doniczki.

Sadzonki prawie gotowe do przesadzenia w multiplaty
Sadzonki prawie gotowe do przesadzenia w multiplaty

Jagodę kamczacką rozmnaża się przez ukorzenianie sadzonek półzdrewniałych. Proces odbywa się w szklarni, gdzie fragmenty roślin ukorzenia się w multiplatach o drobnych oczkach. Większe sadzonki są dostępne po złożeniu wcześniejszego zamówienia. Większość roślin trafia do odbiorców w pojemnikach C1 lub C2. – Rośliny jagody kamczackiej są bardzo odporne na choroby i wcześnie owocują, ich owoce mają także wspaniałe właściwości dietetyczne, dlatego staje się coraz bardziej pożądana wśród plantatorów. Myślę, że w ciągu 2-3 lat gatunek ten stanie się jednym z naszych głównych produktów sprzedażowych – informował Maciej Prządka, reprezentujący Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha.

Właściciele tego gospodarstwa informują również, że już niebawem w centralnej części kraju, w Konstantynowie Łódzkim do użytku oddane zostanie centrum ogrodnicze w którym będzie można zapoznać się z roślinami produkowanymi na areale ponad 60 ha.









Poprzedni artykułNowy jagodnik.pl
Następny artykułDni otwarte w gospodarstwie Ciepłuchów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj