Dlaczego warto stosować nawóz Perlka w uprawie malin (półfinał Malinowe Factory 2017)




Jednym z produktów z powodzeniem stosowanych na plantacjach w Karczmiskach w ramach projektu Malinowe Factory jest nawóz Perlka – cyjanamid wapnia popularnie znanym jako azotniak. Nawóz ten został wyprodukowany przed ponad 100 laty, a jego dzisiejsza ulepszona forma cieszy się coraz większą popularnością. 

Cechami wyróżniającymi ten produkt Perlka są:

  • spowolnione uwalnianie azotu przez dłuższy okres, co wpływa na zdrowotność i żyzność ziemi;

  • największa zawartość rozpuszczonego w wodzie wapnia wśród wszystkich nawozów azotowych, który staje się szybko dostępny dla roślin;

  • Perlka stymuluje i wspiera aktywność biologiczną w glebie, a to przeciwdziała problemom płodozmianowym spowodowanym przez szkodniki glebowe i choroby.

Tajemnica długotrwałego działania

Perlka czyli cyjanamid wapnia słynie ze swojego zrównoważonego działania (długotrwałe działanie azotu). Efekt ten występuje dlatego, że w przeciwieństwie do innych nawozów azotowych pozostaje w stabilnej formie amonowej, przez co najmniej 6-8 tygodni.

Rośliny mogą pobierać więcej azotu amonowego a mniej azotanów, a zalety są następujące:

  • zdrowy, zrównoważony wzrost;

  • silniejszy wzrost korzeni;

  • niższy poziom azotanów w roślinie;

  • zmniejszone ryzyko wypłukiwania.

Cyjanamid wapnia Perlka przeciwdziała zakwaszeniu gleby.

Większość nawozów azotowych ma tendencję do zakwaszania gleby, co powoduje konieczność stosowania dodatkowego wapnia. Dodaje się go w celu zrekompensowania negatywnych skutków zmian pH na żywe organizmy i strukturę gleby. Natomiast Perlka (cyjanamid wapnia) wprowadza więcej wapnia do gleby, przez co jest on łatwo dostępny dla zdrowego wzrostu roślin. Wapń jest ważnym składnikiem tkanki roślinnej, poprawia jej wytrzymałość i trwałość roślin.

Skutki uboczne stosowania nawozu Perlka są bardzo korzystne dla upraw.

Kiedy mówimy o skuteczności cyjanamidu wapnia Perlka, rozróżniamy jego pierwotne działanie, działanie nawozowe i jego działanie uboczne.

Nawóz Perlka jeżeli jest stosowany zgodnie z zaleceniami, wpływa korzystnie na ograniczenie ilości:

  • kiełkujących chwastów;

  • patogenicznych grzybów;

  • pasożytów, ślimaków i drutowców.

Perlka cyjanamid wapnia pozwala na zbudowanie dużej populacji pożytecznych bakterii glebowych, co z kolei powoduje wzrost aktywności biologicznej gleby.

Cyjanamid wapnia ulega przekształceniu się w glebie w kilku etapach, które mają zasadnicze znaczenie dla skuteczności działania nawozu. W pierwszym etapie pod wpływem wilgoci gleby nawóz Perlka zostaje rozłożony, tworząc wodorotlenek wapnia i cyjanamid. Następnie mikroorganizmy przystępują do pracy, aby przemienić cyjanamid, poprzez formę mocznikową do formy amonowej. Im cieplejsza gleba tym szybciej zachodzą przemiany. Niewielka część cyjanamidu poprzez dicyjanodiamid przekształca się w mocznik. Dicyjanodiamid powstrzymuje działanie bakterii glebowych, które rozkładają w glebie azot amonowy w azotan. Efektem stosowania cyjanamidu wapnia jest występowanie stabilnej fazy amonowej przez dłuższy czas, co zmniejsza straty azotu przez wymywanie. W zależności od ilości użytego nawozu, wilgotności gleby i temperatury, upłynie od jednego do dwóch tygodni, aż cyjanamid ulegnie całkowitej przemianie. Dla wielu upraw jest to „okres oczekiwania”, który musi być zachowany między stosowania nawozu Perlka i siewem lub sadzeniem roślin. Granulat nawozowy może być widoczny w glebie przez wiele tygodni po zastosowaniu.

„Cyjanamid wapnia Perlka jest czymś więcej niż tylko nawozem azotowym!”

Ze względu na unikalne właściwości Perlka, należy przestrzegać poniższych wskazówek, aby skorzystać z jego dodatkowych korzyści bez szkody dla upraw:

Po zastosowaniu Perlka przed siewem lub sadzeniem należy poczekać, aż cyjanamid w całości zostanie przekształcony do azotu amonowego. Przemiana ta może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy panują odpowiednie wilgotnościowe warunki glebowe. Warunki te mogą być poprawione poprzez płytkie wymieszanie nawozu z górną warstwą gleby.

Podstawową zasadą jest okres oczekiwania: 2-3 dni na każde 100 kg/ha Perlka. Na przykład, używając 400 kg/ha cyjanamidu wapnia Perlka powinno się odczekać 8-12 dni. Jeżeli nie jest się pewnym, to należy wykonać test z wykorzystaniem rzeżuchy!

Podczas aplikacji nawozu Perlka rośliny uprawne powinny być suche, ale gleba musi być wilgotna, tak żeby zapoczątkować działanie nawozu.

Przy rozsiewaniu nawozu: Perlka cyjanamid wapnia można stosować wszystkie typowe rozsiewacze. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu nawozu, upewniwszy się, że siew nie ma wpływu na rośliny już uprawiane. Rozsiewacze używane do nawożenia nawozem Perlka powinny być dokładnie skalibrowane, ponieważ Perlka jest nawozem o nieco większym ciężarze właściwym i o mniejszej granulacji niż zazwyczaj stosowane nawozy.

Dawka azotu zastosowana przy nawożeniu Perlka nie może przekraczać zaleceń nawozowych dla poszczególnych upraw. Cyjanamid wapnia Perlka może być stosowana jako komponent w mieszankach nawozowych. Konieczny jest jedynie odpowiedni dodatek potasu i fosforu.

Zalecenia stosowania nawozu Perlka w uprawie maliny:

  • 400 kg wysiać i wymieszać z glebą przed sadzeniem

  • 150-200 kg (max 300 kg) wysiać na wiosnę przed ruszeneim wegetacji

PERLKA® cyjanamid wapnia jest zatwierdzony jako nawóz UE i jest sklasyfikowany jako „cyjanamid wapnia azotowany”. Zawiera 19,8% azotu całkowitego w tym 1,8% azotu w formie azotanowej. Ponadto zawiera 50% CaO.

Więcej informacji na temat tego produktu można uzyskać kontaktując się z Jackiem Ceglarskim, e-mail: jacek.ceglarski@azelis.pl , tel: +48 601 626 949









Poprzedni artykułNiskie ceny malin przemysłowych
Następny artykułZIELEŃ TO ŻYCIE – JAKOŚĆ, WIEDZA, INNOWACJE OD 25 LAT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj