‚Dickens’ i ‚Crimson Treasure’ – nowe odmiany truskawek i malin

Kolejny rok jeszcze na dobre się nie zaczął a zza oceanu już napływają interesujące informacje. W 2019 roku w ręce plantatorów trafić mają nowe odmiany truskawek i malin. Są one dziełem hodowcy Courtney Webera, profesora nadzwyczajnego z Uniwersytetu Rolnictwa i Nauk Przyrodniczych z siedzibą w Cornell AgriTech w Genewie, w stanie Nowy Jork.

‘Dickens’ – nowa propozycja dla plantatorów truskawek

‘Dickens’ to odmiana owocująca w tradycyjnym terminie. Jest oceniana jako plenna na tle innych odmian uprawianych w stanie Nowy Jork. Truskawki są jasnoczerwone, a owocowanie rozciąga się w czasie. Są też bardziej soczyste niż te z odmian stworzonych z myślą o dalekim i długim transporcie. Wydaje się, że to dobra odmiana do uprawy w gospodarstwach nastawionych na samozbiór lub sprzedaż bezpośrednią. Zdaniem hodowcy, który pracę nad selekcją tej odmiany rozpoczął już w 2002 roku, owoce są po prostu smaczniejsze niż te, które do Nowego Jorku są sprowadzane z Kalifornii czy innych odległych miejsc. ‘Dickens’ przejawia też kilka cech istotnych z punktu widzenia ogrodnika. Jest odmianą zimotrwałą oraz stosunkowo tolerancyjną na choroby odglebowe. Truskawka ta była badana w rocznym i wieloletnim systemie uprawy w glebie, bez uprzedniej fumigacji, dając obiecujące rezultaty produkcyjne.

Nowa odmiana malin ‘Crimson Treasure’

W portfolio placówki w 2019 roku znajdzie się także nowa odmiana malin. Będzie nosić nazwę ‘Crimson Treasure’. Cechą odróżniającą ją od większości uprawianych w regionie malin jest wielkość owoców. Najbardziej popularna lokalnie ‘Heritage’ wydaje owoce o masie średnio 2,5 g, podczas gdy ‘Crimson Treasure’ 4-6 g. Mają dość długi okres trwałości pozbiorczej. To odmiana owocująca na pędach tegorocznych. Wpisuje się ona w serię odmian z oznaczeniem „Crimson” stworzonych przez hodowcę. Dwie poprzednie to ‘Crimson Giant’ i ‘Crimson Night’. Prace hodowlane nad trzecią z odmian trwały od 2012 roku. Odmiany uniwersytetu są uprawiane na całym świecie. ‘Crimson Treasure’ została poddana próbom w Nowym Jorku, Kalifornii, Meksyku i na terenie Unii Europejskiej. Twórcy odmiany współpracują z partnerami handlowymi w Ameryce Północnej, w Maroku, Hiszpanii i Portugalii. ‘Heritage’, najczęściej uprawiana odmiana malin w Chile, także została opracowana w Cornell. Dwie inne tamtejsze odmiany, takie jak ‘Crimson Night’ i ‘Double Gold’ są objęte licencją w Japonii.

Źródło: Fruit Growers News

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here