Dahli – nowa odmiana truskawek




W ostatnich dniach maja gościliśmy w farmie Karls w Północnych Niemczech. Jest to największy niemiecki producent truskawek – co roku owoce tego gatunku uprawia się tutaj na ponad 400 ha. Co jednak zasługuje na szczególną uwagę to forma ich sprzedaży – zdecydowaną większość, sprzedaje się bowiem bezpośrednio w 400 punktach handlowych zlokalizowanych w Niemczech.

Taka forma sprzedaży wymaga uprawy odmian nie tylko atrakcyjnych wizualnie, ale również bardzo smacznych. Testowane są tutaj również nowe odmiany, które jeśli przejdą pozytywnie weryfikacje włączane są do uprawy towarowej. Tak ma się stać z jedną z najnowszych kreacji o nazwie Dahli, która pochodzi z programu hodowlanego realizowanego przez Flevo Berry. Nazwa 'Dahli’ upamiętnia Karla-Heinza Dahla, słynnego rolnika z Warnstorf, ojca Roberta Dahla, który obecnie prowadzi tą niezwykle nowoczesną i innowacyjną firmę zajmującą się produkcją, sprzedażą i promocją truskawek.

Oficjalna prezentacja odmiany Dahli na zdjęciu od prawej: Robert Dahl właściciel firmy Karls,  Jos Goossens właściciel firmy Flevo Berry oraz Marcel Suiker – hodowca truskawek w firmie Flevo Berry

’Dahli’ to wczesna odmiana, dojrzewa 3-4 dni po ‘Flair’. Ma duży udział owoców w klasie I, które mają jasnoczerwony kolor i błyszczącą skórkę. Owoce atrakcyjnie prezentują się w opakowaniach jednostkowych, również po przechowywaniu. Truskawki są jędrne i łatwe do zrywania. Nadaje się zarówno do sprzedaży bezpośredniej, jak i do supermarketów.

Odmiana ta ma silne, pionowo rosnące liście. Pędy kwiatostanowe rosną na wysokość liści. Dzięki czemu rośliny te nadają się do zabezpieczana kwiatów przed wiosennymi przymrozkami. Odmiana ta wymaga długiego okresu przechłodzenia (> 700 godzin <7°C). Pędy kwiatostanowe z owocami znajdują się pod liśćmi, co zabezpiecza owoce przed deszczem.

Plantacje z tej odmiany z sadzonek frigo powinny być zakładane od kwietnia do czerwca, na zbiory w kolejnym roku. Zalecana odległość sadzenia wynosi 35 cm.

Rośliny wykazują dodatkowe zapotrzebowanie do nawożenie fosforem, manganem i magnezem.

Więcej o tej odmianie można dowiedzieć się oglądając materiał firmowy:

Na szczegółową relację z oficjalnej prezentacji odmiany Dahli oraz informacje o gospodarstwie Karls, gdzie jest uprawiana zapraszamy do czasopisma „Jagodnik” 6/2019.









Poprzedni artykułCo robić z owocami jagody kamczackiej? Debata już 7 listopada 2019
Następny artykułNowe tunele do uprawy borówki wysokiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj