Firma Vivai Mazzoni mająca swą główną siedzibę w Tresigallo, w prowincji Ferrara znana jest z produkcji sadzonek truskawek. Z roku na rok zwiększa produkcję sadzonek doniczkowanych różnego typu. Wynika to przede wszystkim ze zmian w technologii produkcji owoców i coraz większego zapotrzebowania na wysokiej jakości sadzonki, przydatne do upraw sterowanych pod osłonami.

Jak informuje Antonio Ferraresi z firmy Mazzoni produkcja sadzonek doniczkowanych w tym roku wzrośnie o około 60% względem ubiegłego roku i przekroczy 20 mln sztuk. To powoduje, że w ostatnim czasie realizowane jest w firmie Mazzoni wiele inwestycji, związanych z rozwijaniem tego kierunku wytwarzania sadzonek. Budowane są nowe tunele, w których realizowana ta produkcja i przygotowuje się utwardzony teren. Produkowane są przy tym różne typu sadzonek doniczkowanych.

Ukorzenianie sadzonek w firmie Mazzoni
Ukorzenianie sadzonek w firmie Mazzoni
Tak przygotowywane są świeże sadzonki doniczkowane
Tak przygotowywane są świeże sadzonki doniczkowane

Najwcześniej bo już w połowie lipca przygotowywane są sadzonki doniczkowane świeże, które po około 20 dniach produkcji nadają się do sadzenia. Używa się ich do zakładania plantacji gruntowych w sierpniu. W kolejnym etapie od początku sierpnia zaczyna się produkcja sadzonek typu tray (przygotowywane są w tacach z 9 otworami) oraz mini tray. Takie sadzonki przygotowuje się zarówno z odmian tradycyjnych jak i powtarzających. Najpóźniej bo we wrześniu sadzonkuje się tzw. moduły, gdzie młode rozetki odcinane z rozłogów ukorzenia się w styropianowych tacach z 40 otworami. Takie sadzonki okazują się dobra alternatywą dla słabej jakości sadzonek frigo i mogą być używane do zakładania plantacji wczesną wiosną.

Sadzonki trafiają do tuneli gdzie są ukorzeniane
Sadzonki trafiają do tuneli gdzie są ukorzeniane
Antonio Ferraresi prezentuje jak wyglądają sadzonki doniczkowane
Antonio Ferraresi prezentuje jak wyglądają sadzonki doniczkowane

Tak dynamiczny wzrost produkcji sadzonek doniczkowanych pokazuje że firma Vivai Mazzoni, podąża za trendami w uprawie truskawek. Tak jak producenci owoców, którzy dążą do coraz lepszej jakości owoców, włoski dostawca sadzonek stara się oferować jak najlepszej jakości materiał szkółkarski, który pozwoli uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki producentom truskawek.

Więcej szczegółów już wkrótce w czasopiśmie Jagodnik.

Mazzoni_Vivai_jpg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here