Wiedza, kontakty i doświadczenie. To wszystko oferuje Międzynarodowa Konferencja Borówkowa. Ważnym jej punktem są pokazy plenerowe, które odbywają się na plantacji borówki. W ich trakcie odbywają się pokazy ciecia borówkowych krzewów. Jest to zabieg niezbędny do tego by uzyskiwać wysokie plony owoców borówki i to dobrej jakości. Jak podkreśla Paweł Korfanty, zaniedbania w zakresie cięcia będą wpływać na spadek plonowania w kolejnych latach a odbudowanie ich potencjału potrzebne będzie kilka lat.

Cięcie prześwietlające

Paweł Korfanty jest nie tylko szkółkarzem ale i pasjonatom roślin jagodowych w tym przede wszystkim borówki wysokiej i haskapu (jagody kamczackiej). Przybliżając zasady cięcia borówkowych krzewów przypomniał, że jednym z celów ciecia jest zapewnienie dostępu światła do całej powierzchni krzewów. Zapewnić to można przez odpowiednie cięcie. W przypadku starszych krzewów Paweł Korfanty zalecał usunięcie najstarszych pędów, po to by przerzedzić krzew i pozbyć się pędów, które i tak z reguły nie zapewniają dobrej jakości owoców. Prowadzenie borówkowych krzewów powinno polegać na systematycznej wymianie pędów, gdzie przez usunięcie starych pędów dajemy bodziec do wyrastania nowych młodych pędów – mówił Paweł Korfanty podkreślając że kluczem do wysokich plonów jest nie samo ciecie ale tez odżywianie roślin. Nowe pędy jednoroczne najlepiej jest ściąć na wysokości około 60- 80 cm, co pozwoli w kolejnym roku uzyskać w pełni produktywne pędy obłożone pakami kwiatowymi. Pędy jednoroczne które zbyt długo rosły i mają przemarznięte wierzchołki powinno się w zupełności usunąć.

Obudowa krzewów borówki

Paweł Korfanty podkreślał też, że na niektórych plantacjach, zwłaszcza takich, które nie były cięte przez kilka lat, konieczne jest dość drastyczne podejście i usuniecie wszystkich pędów w celu odmłodzenia krzewów. Wówczas pędy należy wyciąć jak najbliżej powierzchni gruntu. By całkowicie nie stracić plonu można w taki sposób potraktować co drugi rząd roślin. Generalnie plantacje zazwyczaj do 8 roku życia plonują dobrze i mamy stały przyrost plonu. Jeśli jednak zaniedba się cięcie krzewów, od 8 roku dochodzi do sytuacji gdy plon owoców spada, a ponadto drastycznie pogarsza się ich jakość – podkreślał P. Korfanty.

Prowadząc krzewy nie należy dopuszczać by owocowanie było na pędach starszych jak 6-letnie. Takie pędy powinno się regularnie usuwać, zastępując je młodymi pędami. Borówka wymaga bardzo intensywnego cięcia. Jeśli się to zaniedba trzeba później poświecić 4-5 lat na przebudowę planacji i odmłodzenie krzewów. Naszym celem powinno być utrzymanie owocowanie na młodych pędach i zapewnienie dynamicznego wzrostu krzewów. Wtedy nie ma problemów z wymianą krzewów a cięcie przebiega w sposób schematyczny – uważa Paweł Korfanty.

Przed nami kolejna VII Międzynarodowa Konferencja Borówkowa 2019 (7-8 marzec 2019). Podczas drugiego dnia spotkamy się w plenerze, na plantacji borówki. Pokazy cięcia borówkowych krzewów poprowadzą Paweł Korfanty oraz Leon Schrijnwerkers – holenderski szkółkarz i plantator borówki. Dodatkowym ciekawym punktem programu będą warsztaty z zakładania plantacji borówki i doboru krzewów do nasadzeń, poprowadzone przez Mariusz Padewskiego z Fall Creek Farm & Nursery oraz doradców z firmy Delphy. Wstęp na pokazy cięcia tylko dla uczestników Konferencji Borówkowej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Rejestracji.









Poprzedni artykułBorówki jako element polskiej kuchni na Fruit Logistica 2019
Następny artykułProgram Platforma Żywnościowa zaczyna nabierać kształtu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj