Choroby na plantacjach jagody kamczackiej

Niepokojące objawy na krzewach jagdoy kamczackiej obserwowane latem



Wraz z rozwojem nasadzeń jagody kamczackiej z różnych regionów Polski napływają do nas informacje o coraz to nowych problemach zdrowotnych na plantacjach tego gatunku.

Chore rośliny nie podejmują wzrostu

Okazuje się, że za tego typu odpowiadają grzyby zlokalizowane w glebie. W takich przypadkach należy podjąć działania, które ograniczą presję ze strony patogenów glebowych. W celu przedstawienia przyczyn tych objawów oraz możliwości radzenia sobie z nimi na III Międzynarodową Konferencję Kamczacką, która będzie odbywać się 7 listopada, zaprosiliśmy dr Monikę Kałużny z IO w Skierniewicach, która przedstawi temat „Choroby dają się we znaki”. Informacje i zalecenia przedstawione przez prelegentkę będą niezbędne w zabezpieczeniu roślin przed pojawiającymi się chorobami na plantacjach jagody kamczackiej.  

Zarejestruj swój udział – REJESTRACJA

Najbardziej niebezpieczne są informacje od plantatorów, gdzie dochodzi do zamierania krzewów tego gatunku. Takie objawy obserwowane są na niektórych plantacjach wczesną wiosną po ruszeniu wegetacji. Dochodzi wówczas do więdnięcia pędów, a następnie ich zasychania. Rośliny takie z reguły nie podejmują wzrostu lub jest on silnie ograniczony.

O tym, że na roślinach z rodzaju Lonicera, w tym na jagodzie kamczackiej, stwierdzono występowanie ponad 20 chorobotwórczych gatunków grzybów, powodujących zgniliznę korzeni i podstawy pędu oraz plamistości liści i kwiatów informował prof. Leszek Orlikowski podczas na II Międzynarodowej Konferencji Kamczackiej, były to równocześnie pierwsze tak obszerne informacje o zagrożeniach oraz możliwościach ich przeciwdziałaniu jakie zagrażają uprawie jagody kamczackiej. Obok nich na plantacjach może dochodzić do oparzeń słonecznych występujące na większości nasadzeń, które stanowią jedno z poważniejszych zagrożeń w uzyskaniu zadowalającego plonu owoców. Do uszkodzenia słonecznego dochodzi również w przypadku, gdy na liściach pojawi się mączniak prawdziwy i wówczas ich brzegi zaginają się ku górze, odkrywając blaszki na działanie promieni słonecznych. Bardzo niebezpieczna jest również zaraza liści jagody kamczackiej, która może wystąpić nie tylko na starszych roślinach, lecz także w szkółce na sadzonkach rosnących w bardzo dużym zagęszczeniu. Rośliny jagody kamczackiej mogą być również atakowane przez szarą pleśń, która występuje na roślinach niezależnie od wieku roślin i fazy rozwojowej.









Poprzedni artykułNowe zagrożenia i wyzwania w uprawie malin na Warsztatach Malinowych 2019
Następny artykułPolskie superowoce to te z najwyższej półki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj