Budowa tunelu pod uprawę malin na MF




Na plantacji w Karczmiskach, trwają intensywne prace związane z przygotowaniami do projektu Malinowe Factory II. Nad przygotowanymi do sadzenia malin rzędami, budowany jest tunel, który na potrzeby projektu dostarczyła firma Haygrove Poland.

Sama konstrukcja wygląda już imponująco – tunel będzie miał 9 m szerokości i 180 m długości (w połowie przedzielony). Jest to konstrukcja z firmy Haygrove Poland – serii 5 do uprawy całorocznej. Jak informuje przedstawiciel tej firmy Marek Jamry, kształt wręgi to tzw. gothic czyli dwuspadowy umożliwiający swobodne osuwanie się śniegu. Rura, z której wykonane są wręgi ma 50 mm średnicy, ocynkowana po wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Tunele mają po 9 m szerokości co czyni je bardzo uniwersalnymi. Od momentu wprowadzenia tego rodzaju konstrukcji, sprzedaliśmy je praktycznie do każdego typu produkcji – od warzyw począwszy, poprzez szkółki a na owocach miękkich kończąc – mówi M. Jamry. Ich główne atuty to wysoka wytrzymałość na wiatr i duża kubatura wewnątrz tunelu. Daje to możliwość montowania wewnątrz dodatkowych konstrukcje np. do potrzymania roślin lub podwieszania owoców. Bramy stosowane w tych tunelach mogą być rolowane dwuskrzydłowe lub przesuwne.

Wietrzenie, jak zawsze w konstrukcjach Haygrove może odbywać się całą długością tunelu. Co ciekawe – w tej serii tuneli pojedynczych istnieje możliwość zamontowania wietrzenia bocznego z napędem mechanicznym lub elektrycznym.

Konstrukcja będzie pokryta oryginalną folią Luminance THB grubości 150 mu. Folia rozprasza światło i ma zdolność pochłaniania promieni UV, które bezpośrednio mają wpływ na temperaturę. Redukuje temperaturę wewnątrz tunelu o 5-7°C przy temp. na zewnątrz +28°C. Przy temp poniżej 20°C wpływ folii jest niewidoczny.









Poprzedni artykułMalinowe zalecenia z regionu Lubelszczyzny
Następny artykułŚwięto truskawek w Bielinach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj