Borówki i jagoda kamczacka zaprogramowane na wysoki plon

Tak w sierpniu prezentowała się jedna z kwater z produkcją krzewów borówki wysokiej



W Gospodarstwie Ogrodniczym Aleksandry Kusibab-Wyki i Marcin Wyki produkcja krzewów jagodowych w miejscowości Prandocin-Iły koło Słomnik prowadzona jest od 2007 roku. Ta kontenerowa szkółka zajmuje obszar blisko 10 hektarów. Z roślin owocowych, w ofercie tego gospodarstwa, dominującym gatunkiem jest borówka wysoka (około 70%), ważną pozycje zajmują także jagoda kamczacka (około 15%). W mniejszej ilości produkuje się krzewy żurawiny, borówki brusznicy czy aronii. Na znaczeniu w ostatnim czasie zyskuje produkcja malin oraz świdośliwy.

To co wyróżnia to gospodarstwo to produkcja roślin w przeważającej ilości w doniczkach o pojemności od 0,5 do 1,5 l i większych, które jak informuje Marcin Wyka po posadzeniu na miejsce stałe i zapewnieniu im optymalnych warunków szybko wchodzą w pełnię owocowania. To przy cenach jakie można uzyskać w ostatnich latach za niebieskie jagody, niezależnie od tego jaki jest to gatunek roślin jagodowych, gwarantuje szybki zwrot nakładów poniesionych na założenie uprawy. Aby jednak osiągną w miarę szybko po posadzeniu takich roślin na plantacji wysokie plony, ważną rolę odgrywa przygotowania stanowiska, zbudowanie systemu nawadniającego, a najlepiej fertygacyjnego oraz ogrodzenie plantacji, co często stanowi 70% poniesionych nakładów na założenie borówkowej plantacji – informuje M. Wyka.

Sortowanie sadzonek przed ich wysyłką do klientów
Sortowanie sadzonek przed ich wysyłką do klientów

Krzewy borówki wysokiej produkowane są w kilkunastu odmianach i od wielu lat trafiają na borówkowe plantacje w całej Europie. Szkółka wyspecjalizowała się w produkcji materiału szkółkarskiego oferowanego w doniczkach o pojemnościach: 0,5, 1, 1,5 i na zamówienie w doniczkach o pojemności 3 l. W sprzedaży dominującymi kreacjami są 'Duke’, 'Chandler’, 'Bluecrop’ i 'Bluejay’. Najlepiej sprzedającą się odmianą z grupy wcześnie dojrzewających jest 'Duke’. W ostatnim czasie klienci tego gospodarstwa chętnie sięgają również po inne wczesne odmiany jak np. 'Earliblue’ i 'Chanticleer’, których sprzedaż cały czas roślinie. W przypadku odmian licencyjnych takich jak 'Draper’, 'Liberty’ i 'Aurora’ do sprzedaży trafia wyłącznie materiał w doniczkach o pojemności 0,5 l, co warunkowane jest umową licencyjną – informuje M. Wyka. Krzewy tych odmian, mimo tego, że są czasami nawet dwukrotnie droższe od odmian nielicencyjnych, gwarantują bardzo dobrą jakość owoców, które w przypadku takich odmian jak 'Aurora’ czy 'Liberty’ można bardzo łatwo i długo przechowywać zwłaszcza w warunkach kontrolowanej atmosfery. Wszystko to sprawia, że chętnych na taki materiał cały czas przybywa, bo i ceny za przechowane w chłodni owoce są czasami niezwykle atrakcyjne.

Przygotowane do sprzedaży krzewy jagodowy kamczackiej
Przygotowane do sprzedaży krzewy jagodowy kamczackiej

W przypadku nabierającej znaczenia w produkcji jagody kamczackiej, w ofercie dominują odmiany kanadyjskie oraz rosyjskie, z których powstają już duże plantacje towarowe. Sprzedażowymi hitami są: 'Aurora’, 'Jugana’, 'Indigo Gen’, 'Honeybee’, 'Borealis’, 'Tundra’, 'Vostorg’ czy 'Bakczarski Velikan’. W przypadku oferowanych odmian jagody kamczackiej na plantacjach towarowych klienci tego gospodarstwa zazwyczaj kupują kilka odmian. Podobnie jak w przypadku krzewów borówki wysokiej do sprzedaży trafia materiał w doniczkach o pojemności od 1-1,5 litra do 3 litrów. Tego typu rośliny są oczywiście droższe od materiału oferowanego w standardowych p9, ale jeśli ktoś chce szybko zacząć zbierać owoce i dysponuje większym kapitałem na założenia plantacji jagody kamczackiej chętnie sięga po taki właśnie materiał – informuj M. Wyka.

Tunel, gdzie odbywa się ukorzenianie i aklimatyzacja krzewów
Tunel, gdzie odbywa się ukorzenianie i aklimatyzacja krzewów

Ważną części gospodarstwa stanowią szklarnie oraz zblokowane tunele foliowe, w których odbywa się ukorzeniania roślin oraz ich aklimatyzacja. Obiekty te w czasie zimy służą również czasami do zimowania roślin o mniejszej odporności na mróz.

Więcej zdjęć w galerii…

Kusibab_Wyka_356x100_v2







Poprzedni artykułKontenerowa szkółka krzewów jagodowych
Następny artykułBiologiczne rozwiązania do walki ze szkodnikami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj