Borówka wysoka (monitoring plantacji, 30.04.2019 r. – Lubelszczyzna)

Fot. 4. Zamieranie kwiatostanów po infekcji grzyba powodującego szarą pleśń

S

Występujące ostatnio wysokie temperatury przyśpieszyły rozwój borówki. Zwłaszcza odmian wczesnych, które (np. Patriot) znajdują się w fazie od początku kwitnienia do pełni kwitnienia.

Odmiany średnio późne np. Bluecrop znajdują w fazie różowy/biały pąk/pierwsze otwarte kwiaty.

Kondycja zdrowotna plantacji borówki wysokiej

Po ostatnich przymrozkach warto przeprowadzić kolejną lustrację plantacji. Zainteresować nas powinny objawy zamierających młodych wierzchołków lub kwiatostanów. Mogą to być efekty porażenia przez grzyby po niewidocznych wcześniej uszkodzeniach mrozowych. W związku ze zmiennymi warunkami pogodowymi warto zastosować produkty algowe o działaniu biostymulującym np. Maral w dawce 0,75-1,5 l/ha.

Niepokojąca jest również niewielka populacja dzikich gatunków owadów zapylających. Warto się zastanowić nad wprowadzaniem hodowlanych owadów zapylających na plantacje. Pszczoły miodne należy wprowadzać, gdy 10% kwiatów borówki jest rozwiniętych, natomiast trzmiele ziemne lub murarki ogrodowe wprowadza się przed rozpoczęciem kwitnienia. W przypadku korzystania z rodzin pszczelich należy skosić wszystkie rośliny konkurencyjne (szczególnie kwiaty mniszka lekarskiego), które są chętniej odwiedzane przez ten gatunek niż kwiaty borówki. Początek kwitnienia to również moment, kiedy warto zastosować atraktanty przywabiające owady zapylające. Na rynku są dostępne: Biopolin oraz Pollinus

Choroby i szkodniki borówki

Początek kwitnienia to początek ochrony przeciwko grzybom powodującym zamieranie pędów borówki oraz przeciwko szarej pleśni i antraknozie. Po ostatnich opadach deszczu warto wykonać zabieg preparatami o działaniu interwencyjnym np.: Luna Sensation 500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha (przeciwko antraknozie oraz szarej pleśni).

Obecnie nie obserwuje się na plantacjach mszyc, zwójek oraz przyszczarka borówkowca. Należy przeprowadzać lustracje i po stwierdzeniu obecności szkodników wykonać zabiegi zarejestrowanymi preparatami np. Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (mszyce, zwójka różóweczka), Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (mszyce). Zabiegi te będą również zwalczały pryszczarka borówkowca.

Tabela. Ochrona borówki w czasie kwitnienia przeciwko chorobom i szkodnikom – zobacz PDF

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here