Borówka po cięciu – zdjęcia z plantacji

Wiosna w pełni, na plantacjach borówki dobiegają końca prace związane z cięciem borówkowych krzewów. Jest to niezbędny zabieg, zapewniający dobre i stabilne plonowanie krzewów w kolejnych latach oraz utrzymanie właściwej równowagi we wzroście. Prezentujemy zdjęcia z niektórych plantacji jakie udało mi się odwiedzić wiosną tego roku, gdzie widać jak wyglądają krzewy po prawidłowo wykonanym cięciu.

Sztandarowy ‘Bluecrop’

W przypadku ‘Bluecropa’ nie ma zazwyczaj problemów z wybijaniem nowych pędów. Dużo ich wyrasta zazwyczaj u podstawy krzewów, i większość z nich należy co roku usuwać. Dobrym sposobem w przypadku tej odmiany jest też wyprowadzanie nowych pędów z pędów kilkuletnich, które się skraca na wysokości 50-60 cm nad ziemią. Wówczas młode pędy są sztywne i nie wykładają się tak pod obciążaniem owoców. Wydaje się, że ‘Bluecrop’ nie zawiedzie w plonowaniu także w tym roku, gdyż ma dużo pąków kwiatowych, a tylko sporadycznie są one przemarznięte.

‘Chandler’

Nie jest to łatwa odmiana w prowadzeniu, gdyż, przy nieumiejętnym prowadzeniu pojawia się na starszych krzewach problem z wybijaniem młodych pędów. Można na to wpływać przez odpowiednie cięcie krzewów. W tym roku, choć ‘Chandler’ ma bardzo dużo pąków kwiatowych, częste są sytuacje że uległy one przemarznięciu. Część z nich może się jeszcze zregenerować, ale na to będzie wpływać przebieg pogody wiosną i umiejętne nawożenie roślin.

‘Liberty’

Ta odmiana ma tendencję do intensywnego wzrostu i zagęszczenia wnętrza krzewów. Poprzez cięcie należy usuwać nadmiar pędów, zwłaszcza ze środka krzewów, dbając przy o tym o to by krzew był zbudowany z 8-12 pędów, które będą owocować. Istotne jest by pędy z pąkami kwiatowymi były przede wszystkim rozmieszczone w górnych partiach krzewów – tam będą dobrze naświetlone, a także łatwo dostępne dla zbieraczy. Warto pamiętać, że owoce, które znajdują się w środkowych partiach krzewów, zawsze dojrzewają późno, a rosnąc w zacienianiu – są mało smaczne. W efekcie bardzo często i tak nie zostają zebrane.

Pozostałe odmiany

Prezentujemy tez kilka zdjęć krzewów innych odmian. Niektóre zasady cięcia pozostają niezmienne – zawsze trzeba dbać o to by owocowanie było kupione na młodych pędach, a to można zapewnić przez coroczne cięcie i regularną wymianę pędów.