Borówka – monitoring plantacji (19.06.2019 r. – Lubelszczyzna)  

Fot. 4. Odmiana ‘Aurora’ – 18.06.2019 r. – po trzech dodatkowych cyklach ASX CaTS + RSM

Wszystkie odmiany znajdują się w fazie intensywnego wzrostu zawiązków oraz pędów. Odmiany wczesne np. ‘Patriot’ znajdują się w fazie BBCH 81 (początek wybarwiania owoców). Odmiany średnio późne np. ‘Bluecrop’ znajdują w fazie BBCH 79 (wykształcenie się większości owoców). Odmiany późniejsze np. ‘Draper’ znajdują się w fazie BBCH 79 (wykształcenie się większości owoców).

Kondycja roślin

W dalszym ciągu na plantacjach można zaobserwować rośliny, które bardzo obficie zawiązały owoce i występuje na nich słaby lub praktycznie brak wzrostu młodych pędów. W przypadku tego typu kwater warto do programu żywienia wprowadzić zabiegi dolistne lub fertygacyjne mające działanie mocno stymulujące wzrost. Warto to zrobić ponieważ stan taki będzie się pogłębiał z każdym kolejnym sezonem. Do programów można wprowadzić np. zabiegi aminokwasowe. W sytuacjach krytycznych w praktyce sprawdzał się zabieg Aminosolem w dawce 3-5 l/ha plus Asahi SL w stężeniu 0,1%. Można również zintensyfikować program nawożenia stosując dodatkowe nawożenie fertygacyjne (np. nawozy Rosasol, Ultrasol) lub powtórzyć aplikację  ASX CaTS w dawce 10-15 l/ha + RSM 10 l/ha. Można również sięgnąć po łatwo przyswajalny nawóz Delta NHCa w dawce 5 L/ha stosowany dolistnie lub z nawadnianiem.

Jeśli brak równowagi pomiędzy fazą generatywną a wegetatywną występuje w bardzo dużym stopniu, a są to rośliny młode – 3-5 letnie (taką sytuację można określić stwierdzeniem młoda plantacja, ale stare rośliny), to na przyszły rok wiosną warto zaplanować bardzo silne cięcie odmładzające polegające na wycięciu przy podstawie wszystkich pędów. Stracimy wówczas rok owocowania, ale odzyskamy dobrze rosnącą plantację w kolejnych latach.

Choroby

W związku z pojawiającymi się lokalnie opadami oraz występującej podczas kwitnienia dużej presji ze strony grzyba powodującego szarą pleśń, należy pamiętać o kontynuowaniu ochrony przeciwko szarej pleśni oraz antraknozie w okresie przedzbiorczym. W zależności od odmiany oraz przewidywanego terminu zbioru można zaplanować co najmniej dwie strategie postępowania.

Strategia fungicydowa standardowa z zachowaniem okresu karencji – 1-2 zabiegi w okresie przed zbiorczym oraz w okresie zbiorów. Warto pamiętać, że niektórzy odbiorcy zwracają uwagę na liczbę substancji czynnych w owocach kierowanych do sprzedaży, która ma nie przekraczać 4-5.

W tym okresie do dyspozycji są fungicydy: Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha (szara pleśń, karencja 3 dni, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 3), Luna Sensation  500 SC w dawce 0,6-0,8 l/ha (szara pleśń, antraknoza, karencja 3 dni, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 2), Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha (szara pleśń, antraknoza, karencja 3 dni, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 3), Signum 33 WG w dawce 1,5 kg/ha (szara pleśń, karencja 3 dni, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 2).

Strategia standardowa uzupełniana zabiegami fungicydami biologicznymi w okresie przedzbiorczym oraz zbiorów – 2-4 zabiegi w tym okresie

Do dyspozycji są fungicydy: Serenade ASO w dawce 8 l/ha (szara pleśń, brak karencji, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 8), Polyversum WP w dawce 0,15 kg/ha (szara pleśń, antraknoza, brak karencji, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 4).

Szkodniki

W dalszym ciągu trwają loty przyszczarka borówkowca. Warto przypomnieć, że uszkodzonych wierzchołków przez szkodnika w pierwszej kolejności należy szukać blisko gruntu. Są to sinie zdeformowane i zasychające wierzchołki młodych pędów z żerującymi w nich larwami początkowo barwy mlecznobiałej, a potem kremowej do pomarańczowej. Do zwalczania zarejestrowany jest Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg/ha (karencja 14 dni, maksymalna liczba zabiegów w sezonie 2). Na plantacjach można również spotkać kolonie mszyc. Wykonane w tym czasie zabiegi przeciwko mszycom lub zwójkom preparatem Calypso 480 SC w dawce 0,2 l/ha (mszyce, karencja 21 dni) również będą zwalczały pryszczarka borówkowca.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex oraz Bayer

Autor: Dr Paweł Krawiec – Horti Team, www.hortiteam.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here