Bezpieczne stanowiska do mycia opryskiwaczy




Czym są i czemu służą bezpieczne stanowiska bioremediacyjne? Jak uniknąć skażeń miejscowych powstałych podczas czynności związanych z myciem opryskiwaczy? Jak skłonić użytkowników środków ochrony roślin (ś.o.r.) do większego zwrócenia uwagi na unikanie skażeń miejscowych? Te właśnie zagadnienia omawiano podczas warsztatów zorganizowanych 16 kwietnia w Skierniewicach pod hasłem Bezpieczna neutralizacja pozostałości skażonych środkami ochrony roślin.

Jak przypomniał dr Grzegorz Doruchowski w Europie i na świecie

dr Grzegorz Doruchowski, główny prowadzący warsztatów dotyczących bezpiecznej neutralizacji pozostałości

od wielu już lat funkcjonuje wiele rozwiązań, które mają zapewnić bezpieczne przygotowanie opryskiwacza do zabiegu, jak też jego umycie bez ryzyka skażeń miejscowych gleby i środowiska. Pierwsze takie stanowiska bioremdiacyjne określone jako Biobedy, powstały w Szwecji w 1992 roku, i w kraju tym do tej pory powstało już około 1500 podobnych stanowisk. Obecnie istnieje kilka koncepcji związanych z bezpieczną neutralizacją pozostałości ś.o.r. w cieczy pozostającej po myciu opryskiwaczy polegających zarówno na biologicznej neutralizacji pestycydów w systemach bioremediacji (np. Biobed, Phytobac®, Biofilter, Biomassbed) czy też opartych na odparowaniu wody w systemach dehydratacji (np. Heliosec czy Osmofilm).

Uczestnicy kwietniowych warsztatów w Skierniewicach

Podczas spotkania omawiano możliwości wdrażania na szerszą skalę w polskich gospodarstwach tego typu systemów, przede wszystkim jednak koncepcji Biobed i Phytobac®, które są już w niektórych lokalizacjach wykorzystywane (mówili o tym dr Tomasz Stobiecki z IOR-PIB oddział Sośnicowice oraz dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer CropScience). Ciekawym rozwiązaniem dla małych gospodarstw gdzie często wykonywane są zabiegi i konieczne jest mycie opryskiwaczy, jest projekt Vertibaca opracowany w Zakładzie Agroinżynierii IO. Zrealizowano go w ramach programu wieloletniego „Rozwój zrównoważonych metod produkcji ogrodniczej w celu zapewnienia wysokiej jakości biologicznej i odżywczej produktów ogrodniczych oraz zachowania bioróżnorodności środowiska i ochrony jego zasobów” Zadanie nr 1.3 „Opracowanie metod neutralizacji pozostałości środków ochrony roślin w opakowaniach i w opryskiwaczach” finansowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kwietniowe warsztaty były okazją do prezentacji tej koncepcji zamkniętego a zarazem mogilnego i prostego w wykonaniu stanowiska bioremediacyjnego.

Stanowiska do mycia opryskiwacza w koncepcji Vertibac

Więcej informacji w najbliższym numerze czasopisma „Jagodnik”







Poprzedni artykułDobre zapylenie, dobry plon
Następny artykułKonferencja Sadownicza w Kraśniku – FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj