Berrisys – nowe rozwiązanie do wydłużenia shelf-life borówki

Rozwiązanie Berrisys w Polsce będzie dostępne za pośrednictwem firmy Toropak



Berrisys to laminowany arkusz z tworzywa sztucznego, wytwarzający dwutlenek siarki, zaprojektowany i wyprodukowany na tych samych zasadach, co Uvasys. Jego zadaniem jest ochrona jagód, które są transportowane i przechowywane po zbiorach, szczególnie przed zniszczeniem spowodowanym przez grzyb Botrytis cinerea (szara pleśń). Produkt znajduje się w portfolio marki Tessara.

Jak zbudowany jest Berisys

Przedstawiciele firmy Tessara obecni na ISFC w Hertegebosh (pierwszy z lewej John de Jong z Holandii)

BERRISYS składa się z kilku laminowanych plastikowych membran, z których każda jest połączona z kolejną warstwą wosku zawierającą precyzyjnie skomponowane stężenia pirosiarczynu sodu: Na2S2O5. Górna i środkowa membrana z tworzywa sztucznego przylega do warstwy Slow Release. Pomiędzy środkową i dolną membrana znajduje się z kolei warstwa Fast Release. Ta sterylizuje powierzchnię jagód, uwalniając wystarczająco dużą dawkę dwutlenku siarki w ciągu 24 do 48 godzin, aby zabić i wyeliminować wszelkie aktywnie rosnące zarodniki grzyba Botrytis cinerea. Warstwa o powolnym uwalnianiu (Slow Release) pozostaje aktywna do 40 dni. Emituje niską, ciągłą dawkę gazowego dwutlenku siarki, wystarczająco skoncentrowaną, aby zahamować rozwój wszelkich zarodników Botrytis cinerea. Poziom emisji jest jednak na tyle niski, by zapewnić pozostawienie resztek siarczynów w jagodach bezpiecznie poniżej ustawowego limitu 10 ppm. Zakażenie grzybowe, które nastąpiło podczas kwitnienia, może nadal się rozwijać, ale zostanie ograniczone wyłącznie do porażonej nim jagody. Ilość emitowanego SO2 ma kluczowe znaczenie dla skuteczności produktu. Nadmierne uwalnianie SO2 może powodować wybielanie, natomiast niewystarczające uwalnianie może nie zapobiegać rozwojowi Botrytis.

Jak stosować to rozwiązanie

Arkusze zostały zaprojektowane z myślą o ich użytku w opakowaniach zbiorczych takich jak kartony czy skrzynki o różnych pojemnościach. Kartony o jak najpełniejszych bocznych ścianach i dnie sprawdzają się jednak lepiej, gdyż zapewniają lepsze warunki dla odpowiedniej koncentracji gazu. Najpierw wkłada się w nie punetki z owocami a następnie na te opakowania nakłada się arkusz Berrisys. Produkt ten występuje w zróżnicowanym rozmiarze, który można dostosować do wykorzystywanej skrzynki lub kartonu. Rozmiar arkuszy, ich przeznaczenie oraz sposób pakowania prezentuje poniższa tabela:

Rozmiar opakowania zbiorczego

Rozmiar arkusza Berrisys

Masa maksymalna owoców w opakowaniu zbiorczym

Ilość arkuszy Berrisys w opakowaniu

400 x 300

356 x 260

4.5 kg

1000

500 x 400

460 x 350

8.0 kg

500

600 x 400

530 x 350

9.0 kg

500

Kilka praktycznych rad z firmy Tessara

Berrisys to rozwiązanie proste w stosowaniu i zapewniające wysoką skuteczność. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach. Arkusz wkładamy na owoce, na wierzch skrzynki, połyskliwą stroną ku górze. Uwalnianie SO2 rozpocznie się, gdy wilgotność osiągnie poziomo 70%. W praktyce już po upływie doby – dwóch wszelkie zagrożenia grzybowe zostaną zlikwidowane. Warstwa uwalniająca SO2 działa znacznie dłużej, prawie 6 tygodni, więc przez taki okres bezpiecznie można przechowywać jagody. – mówi John de Jong z Tessary. Wskazuje też na dość powszechny błąd w użyciu Berrisys. Niektórzy plantatorzy starają się zawijać szczelnie folią opakowania z jagodami licząc, że dzięki temu cały gaz pozostanie w środku. W rzeczywistości musi on jednak krążyć. Pozostawienie owoców w skrzynkach bez zawijania ich stretch-em sprawia, że nie dochodzi także do kumulacji wilgoci – mówi doradca.

W Polsce, dystrybutorem Berrisys jest firma Toropak S.C.
TOROPAK S.C.
Mail: toropak@toropak.pl
tel. +48 694 276 874
+48 788 065 920
www.toropak.pl







Poprzedni artykułWspólne standardy, wysoka jakość i sukcesy na międzynarodowej senie. PBC świętuje 5 lat działalności!
Następny artykułZapasy truskawek przemysłowych- czy nadciągają czarne chmury ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj