Agrowłóknina chroni uprawy przed mrozem

Plantacja truskawek okryta agrowłókniną polipropylenową w celu ochrony przed niskimi temperaturami



Choć wydaje się, że okresy największych spadków temperatur już minęły, to jednak nie oznacza, że na plantacjach truskawek czy malin nie mogą wystąpić kolejne szkody mrozowe.  Aby przeciwdziałać temu warto okryć plantacje agrowłókniną. Okrycie nią upraw nie tylko zabezpieczy upraw, ale stworzy też roślinom lepsze warunki wzrostu. Ma to znaczenie także na tych plantacjach, które już zostały uszkodzone przez niskie temperatury. Okrycie ich zapewni lepsze warunki do regeneracji krzewów.

Jakie zalety ma zastosowanie agrowłókniny?

Jest wiele powodów dla których warto stosować agrowłókninę. Agrowłóknina zapewnia dużą przepuszczalność zarówno powietrza jak i wody. Jednocześnie chroni uprawy przed wychładzającymi, mogącymi powodować uszkodzenia silnymi podmuchami wiatru, jak i ulewnym deszczem. Temperatura pod agrowłókniną zmienia się w znacznie mniejszym stopniu niż w otwartym gruncie co jest źródłem polepszenia warunków wegetacji. Znacząca poprawa warunków cieplnych i podniesienie wilgotność skutkuje tym, że uprawiane krzewy rosną szybciej niż te bez osłony. Możliwe staje się pozyskanie plonów zarówno w terminie oferującym bardziej atrakcyjne stawki jak i produktu lepszej jakości. W warunkach wysoce już rozwiniętego rynku i silnej konkurencji druga z wymienionych zalet także nabiera dużego znaczenia.

Ochrona krzewów truskawek

Uszkodzenie mrozowe

Właściwie co roku wiosną z różnych stron kraju napływają doniesienia o wystąpieniu szkód mrozowych na truskawkach.  Choć w tym roku sytuacja nie jest bardzo zła, to już w poprzednim sezonie na północy Polski niektóre kwatery był tak silnie zniszczone, że nadawały się wyłącznie do likwidacji. Część roślin, która przetrwała duże mrozy, miała uszkodzone szyjki korzeniowe i pąki kwiatowe. W efekcie trzeba było przeznaczyć większe niż zwykle nakłady środków i pracy na regenerację roślin. Uszkodzenia sprawiły, że osiągnięcie pełnej zdolności plonowania przez te rośliny i tak w efekcie nie było możliwe.  Ostatnie lata dobitnie pokazały, że nie zawsze można liczyć na naturalną ochronę krzewów w postaci grubej warstwy śniegu.  Dlatego warto jeszcze przed nastaniem mrozów zaopatrzyć się w agrowłókninę, którą te naturalną izolację będzie można zastąpić. Ma to znaczenie zwłaszcza przy uprawie odmian, które są wrażliwe na znaczne spadki temperatur, albo w przypadku upraw prowadzonych na ściółkowanych czarnymi materiałami zagonach. Te ciemne okrycia ściółkujące absorbują energię słoneczną w dzień i podnosi temperaturę gleby. W bezchmurne noce występują z kolei znaczne spadki temperatur, co prowadzi do dużych dobowych wahań i w efekcie do uszkodzeń pąków kwiatowych. Zastosowanie agrowłókniny będzie zmniejszało w takich sytuacji transpirację zgromadzonego w ciągu dni ciepła.

Stymulacja regeneracji malin po zimowych wymarznięciach

Dobre efekty daje okrycie rzędów malin jesiennych pasami agrowłókniny. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy w okresie rozpoczęcia wegetacji pędy znajdujące się płytko pod ziemią lub już nieco ponad jej powierzchnią zostały uszkodzone przez niespodziewany nawrót mrozu w warunkach braku śniegu. Doświadczenie prowadzone w Polsce z odmianą ‘Polana’ wykazały, że krzewy nie tylko regenerowały się szybciej, ale i pędy rozwijały się harmonijnie pomimo niesprzyjającej aury. Ich rozwój był o wiele szybszy niż w przypadku plantacji nie okrywanych. Zimowe uszkodzenia malin owocujących na tegorocznych pędach objawiają się nierównymi wschodami pędów. Aby wspomóc regenerację roślin plantację należy przykryć w połowie kwietnia i pozostawić osłonę przez jakieś 5-6 tygodni do ostatnich przymrozków, czyli do 15-20 maja. Po tym czasie agrowłókninę należy zdjąć.

Po jaką agrowłókninę sięgnąć?

Odpowiednio wysoka jakość agrowłókniny sprzyja jej trwałości i zapewnia pożądany efekt w uprawie krzewów owocowych. Choć powinna być mocna, to nie może jednocześnie być zbyt ciężka, by nie uszkadzać roślin które ma chronić. Firma Geocover oferuje plantatorom dwa interesujące rozwiązania:

Agrowłóknina Geocover P20 zapewnia optymalną ochronę roślin przy występowaniu przymrozków i kilkustopniowych mrozów. Jej działanie jest spotęgowane przez zamarzającą wodę kumulującą się w szczelinach produktu, tworząc powłokę chroniącą rośliny przed spadkiem temperatury. Stosowana jest również w celu przyspieszenia plonowania krzewów. Wyższa temperatura powietrza oraz gleby pod okrywą z materiału, zapewnia roślinom  korzystne warunki wzrostu. Rośliny znajdujące się pod okryciem, chronione są  przed oparzeniem liści (światło słoneczne zostaje rozproszone), mają zapewnioną prawidłową wentylację powietrza, a także są chronione przed szkodliwym działaniem ulewnego deszczu i gradu. Agrowłóknina ta zawiera silny koncentrat UV, a jej brzegi przy szerokościach powyżej 3,2 m są wzmacniane. Wykorzystywany jest w takich przypadkach innowacyjny sposób łączenia. Agrowłókniny są szyte bądź zgrzewane, a nie klejone. Zapewnia to dużą wytrzymałość. To sprawia, że okrycie może być stosowane 2-3-krotnie.

Agrowłóknina Geocover P23 to jeden z najbardziej wytrzymałych produktów spośród agrowłóknin stosowanych w porze wiosennej, jesiennej oraz zimowej. Jest to agrowłóknina najczęściej wybierana wśród plantatorów truskawek chcących ochronić swoje rośliny przed mrozem. Dobrze jest ją stosować zwłaszcza tam, gdzie panują gorsze warunki wietrzne, przez co materiał jest w większym stopniu narażony na uszkodzenie mechaniczne. Ten model, podobnie jak P20 zawiera koncentrat UV. Produkt ten stanowi zabezpieczenie dla roślin podczas występowania niskich temperatur, wysuszających wiatrów zwłaszcza podczas bezśnieżnych dni, kiedy brakuje naturalnej ochrony jaką jest pokrywa śnieżna. Dodatkowo zapewnia roślinom bardzo korzystne warunki wzrostu, dzięki podwyższonej temperaturze powietrza oraz gleby. Doprowadza to do pobudzenia wegetacji, a co za tym idzie – wcześniejszych i bardziej obfitych zbiorów owoców lepszej jakości.

Materiał reklamowy









Poprzedni artykułMalinowe manewry na Lubelszczyźnie
Następny artykułKompleksowe nawożenie w każdej dziedzinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj