Szara pleśń, antraknoza i mączniak prawdziwy to trzy najważniejsze choroby truskawki, których zwalczanie jest konieczne praktycznie co roku. Lepiej im zapobiegać, niż zwalczać dopiero wtedy gdy wystąpią już objawy. Jak i kiedy zacząć ochronę, jakie wybrać preparaty? Zapraszamy na Filmy.

1 – Szara pleśń

Powszechnie występujący grzyb Botrytis cinerea, sprawca szarej pleśni, może rozwijać się na żywych i martwych fragmentach roślin i w praktycznie jest obecny na każdej plantacji. Jego rozwojowi sprzyja umiarkowana temperatura (15-24°C) i długi okres zwilżenia roślin lub wysoka wilgotność powietrza (80-90%). W temperaturze 18-20°C potrzebne jest 14-18 godzin zwilżenia, by doszło po porażenia liści, a o połowę mniej (7-8 godz. zwilżenia) aby doszło do infekcji owoców. Objawy szarej pleśni pochodzące z infekcji w okresie kwitnienia, zazwyczaj nie są od razu widoczne i ujawniają się dopiero w trakcie wzrostu owoców lub ich dojrzewania. Dodatkowo, przedłużające się opady tuż przed i w czasie zbioru owoców mogą potęgować nasilenie choroby. Dlatego w przypadku szarej pleśni najważniejsza jest ochrona zapobiegawcza wykonywana w okresie kwitnienia.

Brak ochrony przed szarą pleśnią może przyczynić się do dużych strat w uprawie truskawek

Szara pleśń jest chorobą która co roku występuje na plantacjach w mniejszym lub większym nasileniu. Brak ochrony może skutkować dużymi stratami w plonie – informuje dr Kamil Jeziorek z Syngenta, dodając – Zabiegi przeciwko szarej pleśni w okresie kwitnienia powinny być realizowane co 5-7 dni, wraz z rozwojem kwiatów i wzrostem zawiązków. Sprawdzonym i skutecznym preparatem do zwalczania szarej pleśni w truskawkach jest Switch 62,5 WG. Fungicyd zawiera dwie substancje aktywne pochodzące z odmiennych grup chemicznych, nawzajem uzupełniające się w działaniu. Pierwsza – fludioksonil (fenylopirole) – jest substancją kontaktową, z kolei cyprodynil (anilinopirymidyny) działa systemicznie – szybko wnika do wnętrza rośliny, także w niższych temperaturach. To podwójne działanie zapewnia bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze przed chorobami, jak również interwencyjne. Okres karencji dla tego fungicydu to zaledwie 3 dni.

 

2 – Antraknoza truskawek

Antraknoza truskawki, to choroba, która jeśli jest niezwalczana, może przysporzyć wielu problemów i zredukować znacząco plony. Formy przetrwalnikowe grzyba Coletotrichum acutatum nawet po zlikwidowania plantacji pozostają w glebie nawet kilka lat – przypomina dr Kamil Jeziorek. Grzyby z rodzaju Colletotrichum są polifagami ale Coletotrichum acutatum jest typowym patogenem truskawek. Jego aktywności sprzyja ciepła pogoda (20-25°C) z wysoką wilgotnością powietrza oraz opady deszczu. Objawy mogą występować na wszystkich organach truskawek: kwiatach, młodych zawiązkach, dojrzałych owocach, szypułkach, liściach i rozłogach. W przypadku owoców charakterystyczne dla antraknozy są suche, zagłębione plamy mogące z czasem pokrywać się łososiowymi zarodnikami konidialnymi.

Objawy antraknozy na owocach

W korzystnych dla rozwoju grzyba warunkach starty spowodowane przez tę chorobę (szczególnie na odmianach podatnych) mogą sięgać nawet 80%. Nadmierne zagęszczenie roślin i wysoka wilgotność utrzymująca się w łanie roślin mogą sprzyjać występowaniu choroby. Może ona trafić na plantację także z zainfekowanymi sadzonkami. Często patogen bytuje w roślinach w formie utajonej i rozwija się dopiero w sprzyjających warunkach. W przypadku odmian wrażliwych wskazane są działania zapobiegawcze polegające na opryskiwaniu plantacji preparatami zwalczającymi antraknozę w trakcie kwitnienia i początkowego wzrostu owoców. Dobrym preparatem do tego celu jest Scorpion 325 SC – fungicyd o działaniu zapobiegawczym i interwencyjnym, z krótkim okresem karencji wynoszącym tylko 3 dni.

3 – Mączniak prawdziwy  

Mączniak prawdziwy truskawki (Sphaerotheca macularis) to patogen zimujący na resztkach roślin. Infekcji od wczesnej wiosny dokonują zarodniki konidialne, zasiedlające młode rozwijające się liście. Sprzyja temu ciepła pogoda (temp. optymalna 15-27°C) i wysoka wilgotność powietrza utrzymująca się wokół roślin truskawki (szczególnie narażone są rośliny rosnące w dużym zagęszczeniu). W przypadku odmian podatnych na mączniaka konieczna jest ochrona profilaktyczna od wczesnej wiosny. Bardzo istotne w walce z tą chorobą są też zbiegi wykonywane po zbiorach owoców – zwalczenie choroby w tym okresie, ogranicza presję patogenu w kolejnym sezonie. Rośliny powinno się opryskiwać w pełni i pod koniec kwitnienia, po pojawieniu się pierwszych objawów mączniaka. Do ochrony truskawki przed mączniakiem warto zastosować fungicyd Topas 100 EC, który działa zapobiegawczo i interwencyjnie a jego substancja aktywna penkonazol ma w roślinie działanie układowe. Okres karencji dla tego preparatu wynosi tylko 3 dni.

Charakterystyczny mączysty nalot na liściach to objawy mącznika prawdziwego

 

 







Poprzedni artykułW przededniu zbiorów w zagłębiu truskawkowym – fotogaleria
Następny artykułSpotkanie w ramach Klubu Jagodowego już 29 maja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj