Polska jest jednym z największych producentów owoców jagodowych, w tym truskawek. Dużym zagrożeniem dla uprawy tego gatunku w naszej strefie klimatycznej są choroby grzybowe. Patogeniczne grzyby rozwijają się zarówno na częściach nadziemnych, jak i podziemnych roślin.

Jedynym skutecznym sposobem ochrony roślin i owoców przed patogenami wywołującymi liczne choroby grzybowe są zabiegi chemiczne. Bez nich nie może być mowy o uzyskaniu wysokiego plonu dobrej jakości. W uzyskaniu dobrych efektów ochrony chemicznej niezbędne jest użycie skutecznych preparatów, do których bez wątpienia należy Switch (przeciwko szarej pleśni oraz antraknozie). Nieodzownym elementem dobrej ochrony jest odpowiednia technika opryskiwania (aby ciecz robocza docierała również pomiędzy liście) oraz właściwy termin oprysku. Niewykonanie w odpowiednim czasie zabiegów może powodować poważne straty w plonie. Dotyczy to szczególnie okresu wiosennego, kiedy występują korzystne warunki do infekcji i rozwoju patogenów na intensywnie rosnących roślinach. Jedną z najgroźniejszych chorób w tym czasie na plantacjach roślin jagodowych jest szara pleśń, powodowana przez grzyb Botrytis cinerea. Zarodniki konidialne tego patogenu infekują rozwijające się kwiaty. Grzyb przerasta do działek kielicha i dna kwiatowego, w konsekwencji porażone kwiaty szybko ciemnieją i zasychają. Patogen ten jest niebezpieczny również z tego powodu, że przy mniej sprzyjającej pogodzie dla jego rozwoju, pozostaje on w formie utajonej. Gdy tylko warunki pogodowe się zmienią (temp. powyżej 15oC i wysoka wilgotność) grzyb szybko rozwija się na częściach nadziemnych truskawek a w szczególności na zawiązkach i dojrzewających owocach. Na niechronionych plantacjach szara pleśń może zniszczyć nawet 70% plonu.

By uniknąc takich objawów szarej pleśni na owocach, warto wcześniej zastosować Switch 62,5 WG
By uniknąć takich objawów szarej pleśni na owocach, warto wcześniej zastosować Switch 62,5 WG

Switch 62,5 WG jest niezastąpionym preparatem do walki z tą chorobą w profesjonalnej produkcji truskawek. Zawiera dwie substancje aktywne: fludioksonil oraz cyprodynil i jest cenionym fungicydem także przez wielu producentów malin, borówki wysokiej, warzyw i owoców ziarnkowych. Wykazuje on bardzo dobre działanie zapobiegawcze oraz interwencyjne, polegające na hamowaniu wzrostu grzybni, gdy doszło już do infekcji w roślinach. Ponadto zawartość dwóch substancji aktywnych z różnych grup chemicznych obniża ryzyko powstawania odporności u patogenów. Pierwsze opryskiwanie wykonuje się, gdy na plantacji pojawią się pierwsze w pełni rozwinięte kwiaty. Ochronę przeciwko szarej pleśni należy kontynuować przez cały okres kwitnienia. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępie 5-7 dni z zachowaniem okresu karencji, który w przypadku Switch wynosi jedynie 3 dni. Odmiany truskawki różnią się podatnością na szarą pleśń, ale jak dotąd nie zarejestrowano odmiany odpornej na tę chorobę.

Zgodnie z nową etykietą Switch 62,5 WG można stosować między innymi  do zwalczania szarej pleśni, antraknozy oraz chorób powodujących zamieranie pędów w uprawie malin borówki wysokiej i porzeczek. Preparat Switch oprócz wysokiej skuteczności i szybkości działania na plantacji, pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co w przypadku owoców jagodowych ma szczególne znaczenie.

Wysokie plony truskawek to efekt m.in. dobrej ochrony
Wysokie plony truskawek to efekt m.in. dobrej ochrony

switch jagodowe_maj

scorpion-topas-truskawka_V2Materiał reklamowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here