Komunikat jagodowy z dnia 1 kwietnia 2016 roku

Witam wszystkich w nowym sezonie wegetacyjnym. Od dzisiaj rozpoczynamy cykliczne publikowanie komunikatów ”jagodowych”. Komunikaty będą zamieszczane na naszej nowej stronie internetowej www.agro.bayer.com.pl oraz w serwisie Vademecum pod linkiem: http://vademecum.cropscience.bayer.com.pl/komunikaty-sadownicze

ozdobnikSystem Wspomagania Decyzji Vademecum jest ogólnodostępną częścią projektu Vademecum i w przyszłości będzie sukcesywnie rozszerzany. W sezonie 2016 obejmie sieć ponad stu stacji pogodowych z danymi na temat poziomu zagrożenia ze strony najważniejszych patogenów jabłoni, gruszy, drzew pestkowych i upraw jagodowych. Specjalnie przygotowane mapy pozwalają wybrać najbliższą, dogodną dla Państwa stację pogodową. Na powyżej stronie internetowej bezpłatnie udostępniamy dostęp do stacji pogodowych i określonych modeli chorobowych. Dane uaktualniane są
co 1 godzinę. Każda z korzystających osób ma podgląd do danych meteorologicznych
i modeli chorobowych do 48 godzin wstecz. W większości przypadków temperatura mierzona jest na wysokości 2 metrów.

TRUSKAWKI:

W uprawie truskawek bardzo wczesną wiosną można zastosować podstawowe nawożenie NPK. Należy jednak pamiętać o dostarczeniu truskawkom odpowiedniej ilości azotu, która bardzo często jest niewystarczająca w nawozach wieloskładnikowych. W tym celu można zastosować saletrę amonową. Zaleca się stosowanie azotu w dwóch podzielonych dawkach, gdyż truskawki są bardzo wrażliwe na zasolenie.

Początek wegetacji to odpowiedni moment na sprawdzenie stanu przezimowania roślin po bardzo nietypowej zimie. Obserwujemy wiele uszkodzonych roślin, zwłaszcza w tych rejonach, gdzie w dniu 10 października 2015 roku odnotowano spadki temperatury
do -7oC (rejon Czerwińska, Serocka, Kozietuł). Było to o tyle niekorzystne, gdyż rośliny nie były jeszcze przygotowane do spoczynku. Dodatkowo, w styczniu odnotowywaliśmy znaczące spadki temperatur, którym nie towarzyszyła okrywa śnieżna. Najchłodniej było w pierwszym tygodniu stycznia. W dniu 5 stycznia 2016 w rejonie Czerwińska temperatura spadła do -14 oC, a w rejonie Warki i Serocka do -17 oC. Dla sprawdzenia roślin, wskazane jest zatem zrobić cięcie przekroju podłużnego samej rośliny (fot. 1).

Sprawdzanie stanu uszkodzeń roślin na młodych roślinach
Fot. 1. Sprawdzanie stanu uszkodzeń roślin na młodych roślinach

Na starszych roślinach widać dodatkowo uszkodzenia mrozowe z poprzedniego sezonu (fot. 2). Uszkodzone przez mróz plantacje, należy zatem „delikatnie” nawozić azotem. Wskazane jest wówczas stosowanie azotu częściej, ale za to w mniejszych dawkach.

Fot. 2. Uszkodzenia rośliny matecznej po kolejnych dwóch zimach
Fot. 2. Uszkodzenia rośliny matecznej po kolejnych dwóch zimach

Pamiętać proszę, że już wczesną wiosną należy zadbać o prawidłowy stan fitosanitarny roślin. Pod agrowłókniną panują inne warunki pogodowe niż na plantacji odkrytej, dobrze przewietrzonej. W niedalekiej przyszłości porażone zarówno zielone, jaki martwe części roślin stanowić będą źródło infekcji do porażenia kwiatów i owoców truskawki.

Fot. 3. Szara pleśń na roślinach pod agrowłókniną
Fot. 3. Szara pleśń na roślinach pod agrowłókniną

W celu wzbogacenia gleby, poprawy jej aktywności biologicznej już wczesną wiosną warto zastosować jeden z dostępnych preparatów zawierającymi związki humusowe. Najkorzystniej jest je stosować na wilgotną glebę.

PORZECZKI CZARNE:

Wielkopąkowiec porzeczkowy występuje powszechnie w Polsce i nadal jest najgroźniejszym szkodnikiem porzeczki. Jest szpecielem, który zimuje w pąkach porzeczki czarnej (fot. 4). Jego migracja rozpoczyna się zwykle w kwietniu, gdy temperatura osiąga już 10oC. W zaistniałej sytuacji, przy bezśnieżnej i stosunkowo „ciepłej” zimie, aktywność szpecieli będzie nieco wcześniejsza niż to zwykle bywało. W ciągu roku w warunkach polski rozwija się zwykle 3-5 pokoleń. Proszę pamiętać, że wielkopąkowiec jest wektorem wirusa powodującego rewersję porzeczki czarnej.

Zwykle wczesną wiosną, lecz nie później niż na 2-3 tygodnie przed kwitnieniem porzeczki czarnej zaleca się stosowanie między innymi siarki.

Fot. 4. Pąki porzeczki czarnej zasiedlone przez wielkopąkowca
Fot. 4. Pąki porzeczki czarnej zasiedlone przez wielkopąkowca

Informujemy, iż przygotowywane przez nas komunikaty mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią konkretnych zaleceń. W przypadku stosowania środków ochrony roślin proszę przestrzegać okresów prewencji, które zawsze podawane są na etykiecie. Zabiegi owadobójczymi środkami ochrony roślin należy wykonać zawsze po oblocie pszczół !!!

fot. 1, 2, 4 T. Gasparski

fot. 3 A. Zwierzyński

fot. 5 logo_Grunt_to_bezpieczeństwo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

Tomasz Gasparski, Bayer

Zato_356x200_2

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.