Nowe produkty w jubileuszowym roku

Spotkanie zorganizowane 5 kwietnia w Warszawie przez firmę Agrosimex, było związane z jubileuszem 25-lecia działalności tego podmiotu. Było zarazem okazją do przedstawienia nowości produktowych wprowadzanych na rynek w ostatnim czasie.

Doradztwo dla każdego  

Ważna dla nas jest nie tylko sprzedaż środków ochrony i nawozów ale również optymalne ich wykorzystanie – podkreślał Piotr Barański z firmy Agrosimex, omawiając zasady działania systemu Info-Karta, który funkcjonuje już 10 lat, a korzysta z niego już przeszło 3000 użytkowników. Jest to system komunikatów sadowniczych, które wysyłane są za pośrednictwem sms-a lub e-mail, w odniesieniu do wybranej grupy roślin (ziarnkowe, pestkowe i jagodowe). Tą droga do odbiorców trafiają informacje o nasileniu infekcji wybranych patogenów, pojawieniu się szkodników, zmyciu preparatów, zalecenia dotyczące stosowania ś.o.r. czy konkretnych produktów nawozowych. Zalecenia te są opracowywane w oparciu o dane meteorologiczne pozyskiwane ze 100  stacji meto (przy czym użytkownik może wybrać stację zlokalizowaną najbliżej jego gospodarstwa), ale również sportrapów, pułapek feromownowych pracujących w trybie automatycznym (I-trap), prognozy pogody i bezpośrednich lustracjach w sadach i na plantacji. Wszystkie te dane są przetwarzane przez 6 ekspertów i na tej podstawie przygotowują zalecenia dla użytkowników Info-Karty, wysyłane przez sms lub maile. Nowością w tym roku jest włączenie do systemu Info-Karty, monitoringu wobec Drosophila suzuki, szkodnika szczególnie groźnego dla owoców miękkich.

Piotr Barański przedstawił zasady systemu Info-Karta
Piotr Barański z frimy Agrosimex przedstawił zasady systemu Info-Karta

Nowy insektycyd

Janusz Miecznik dyrektor ds. marketingu, przedstawił nowości produktowe wprowadzane w tym sezonie. Jest nim m.in. Imidan – nowy insektycyd zarejestrowany do zwalczania  zwójek oraz owocówki jabłkóweczki. Imidan to przede wszystkim innowacyjna substancja aktywna fosmet (z grupy fosforoorganicznych)o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Szczególne cenne w działaniu tej substancji jest jej szerokie spektrum działania wobec jaj, larw i osobników dorosłych szkodników. W przypadku owoców jabłkóweczki optymalnym momentem na zastosowanie jest faza czarnej główki. Póki co Imidan posiada rejestrację do ochrony jabłoni i grusz, ale szeroki zakres działania wskazuje na dalsze możliwości jego wykorzystania wobec innych szkodników (np. we Włoszech środek jest zarejestrowany do zwalczania Drosophila suzukii).

Nawozy z ekstra działaniem

2 w 1 takie działanie mają nawozy z grupy Fosfiron, które oprócz funkcji odżywczej wykazują działanie fungistatyczne polegające na podnoszeniu tolerancji roślin na patogeny i hamowanie wzrostu szeregu grzybów – mówił Krzysztof Zachaj, dyrektor działu nawozów w firmie Agrosimex. Ponadto rośliny potraktowane tymi nawozami zaczynają produkować  metabolity stresu przez co nabierają odporności na działanie patogenów. Fosfiron Cu zawiera azot , fosfor i miedź może być stosowany jako nawóz dolistny lub w formie fertygacji. Drugi produkt to Fosfiron Mg, wzbogacony w magnez, którego na większości gleb brakuje, a ma on duży wpływ na syntezę chrolofilu roślin. Badania wskazują, że stosowanie Fosfironu nie tylko skutecznie likwidują niedobory fosforu, magnezu i miedzi ale również aktywizują mechanizmy obronne roślin w sytuacjach stresowych – podkreślał K. Zachaj.

Krzysztof Zachaj omówił specyfikę nawozów Fosfiron
Krzysztof Zachaj omówił specyfikę działania nawozów z serii Fosfiron

Skuteczna walka ze ślimakami

Marcin Dzieniakowski z firmy Agrosiemx, przekazał kilka ciekawych informacji dotyczących zwalczania ślimaków w uprawach rolniczych i ogrodniczych. Okazuje się, że szkodniki te mają coraz większe znaczenie w wielu uprawach, a problemy z nimi wynikają ze spóźnionego rozpoczęcia działań interwencyjnych. Metarex INOV to środek w postaci pelletu, który jest unikalny jeśli chodzi o zwalczanie ślimaków. Produkowany jest w technologii „na mokro” co sprawia że działa 2-3 tygodnie, a unikalna przynęta zachęca ślimaki do konsumpcji środka. Produkt może być aplikowany poprzez wysiew rzutowy na całym polu w dawce 5 kg/ha. Ten środek ślimakobójczy o działaniu żołądkowym i kontaktowym, przeznaczony jest do zwalczania ślimaków  w uprawach ziemniaka, roślin oleistych uprawianych na nasiona (rzepak, gorczyca, len, dynia słonecznik), pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, pszenżyta, kapusty głowiastej, kalafiora, brokuł, kapusty brukselskiej, brukwi, sałaty, szpinaku, selera liściowego.

Marcin Dzieniakowski przekazał informację o możliwościach zwalczania ślimaków
Marcin Dzieniakowski przekazał informację o możliwościach zwalczania ślimaków

Druga formulacja Metarex M 2,5 RB, jest przeznaczona do stosowania w uprawach amatorskich. Została ona dodatkowo wzbogacona w repelent, który odstrasza koty i psy co zapobiega spożyciu preparatu przez te zwierzęta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here