100 lat uprawy borówki i rozpoczęcie sezonu




Borówka w Polsce ma swoje święto – 1 lipca został oficjalnie Dniem Polskiej Borówki.Plantatorzy z całej Polski zaprezentowali pierwsze w tym roku plony. Uroczyste rozpoczęcie sezonu odbyło się na plantacji w Błoniu koło Grójca, niedaleko Pola Doświadczalnego SGGW, miejsca, w którym narodziła się uprawa borówek w Polsce.

100 lat temu

Wszystko zaczęło się 100 lat temu w New Jersey. Po latach prac motywowanych chęcią udomowienia dziko rosnących jagód pierwsze udane zbiory zaprezentowała Elizabeth White i botanik dr Frederick Coville. Określili zasady uprawy, wymagania glebowe i wyselekcjonowali najbardziej wartościowe odmiany. Zdjęcia pierwszych plonów opublikował National Geographic w połowie 1916 r. W ciągu 100 lat borówka podbiła serca konsumentów i rankingi najzdrowszych owoców, a Polska stała się jej wiodącym producentem. Nazywana amerykańską – borówka jest dziś rzeczywiście coraz bardziej polska.

Z okazji rozpoczęcia zbiorów plantatorzy ze wszystkich regionów kraju spotkali się na plantacji w Błoniu. Niedaleko Pola Doświadczalnego SGGW – miejsca w którym narodziła się uprawa borówek w Polsce. W gronie osób, które w nadzwyczajny sposób przyczyniły się do zbudowania pozycji borówki w katalogu gatunków. Wśród gości m.in. doc. Kazimierz Smolarz i dr inż. Kazimierz Ścibisz.

  • Europa wstrzymuje dziś oddech. To jest sukces zasłużony, sukces pracy u podstaw, zaangażowania wielu ludzi i wielu instytucji, między innymi SGGW. No i obok sami plantatorzy. Dzisiaj jesteśmy na tym święcie i możemy zaobserwować ich pasje do samej produkcji, do swoich plantacji, mówią o tym z wielkim zaangażowaniem, powiem nawet z miłością do borówki” – mówił Jarosław Sierszchulski, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  • Jesteśmy pasjonatami. Mamy wiedzę, doświadczenie, taką rolniczą intuicje i dziedziczony szacunek dla natury. Produkujemy wysokiej jakości borówkę o wybitnych walorach smakowych. To przyciąga do naszego kraju i wzmacnia znakomitą opinie o polskiej żywności. Polacy naprawdę mogą być z nas dumni – potwierdził Ireneusz Komorowski, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.
  • Naszą wielką siłą jest zaufanie i otwartość. Umiejętność współpracy i wymiany doświadczeń. Często bardzo interdyscyplinarne podejście. Razem, w rok, dwa, robimy to, co indywidualnie zajęłoby dziesięć. Kiedy jesteśmy razem – świat stoi przed nami otworem – puentuje jeden z inicjatorów ustanowienia Dnia Polskiej Borówki, Marcin Parafiniuk, plantator z gminy Rossosz, w województwie lubelskim.

1 lipca – Dzień Polskiej Borówki

Inicjatywa powstała podczas marcowej Konferencji Borówkowej. Plantatorzy z całej Polski postanowili wspólnie promować 1 lipca jako datę rozpoczęcia sezonu. Wykorzystać fakt oczekiwania na zbiory. Dziś wrażenie robi skala integracji. W działania zaangażowali się indywidualni plantatorzy z całej Polski. Na dziesiątkach stron trwało odliczanie przy pomocy specjalnych LICZNIKÓW. Ich instalacja była bardzo prosta – www.konferencjaborowkowa.pl/dzien-polskiej-borowki/. Pobierano też okolicznościowe grafiki, banery i stopki mailowe  www.jagodnik.pl/2016/04/11/grafiki-dnia-polskiej-borowki/. W tak prosty sposób plantatorzy skupili na sobie uwagę i zainteresowanie mediów. Promowali swój sukces, standardy produkcyjne, walory zdrowotne owoców oraz wspólnotę celów, jaką udało im się zbudować. Powołanie do życia branżowego święta – Dnia Polskiej Borówki – jest świetnym tego przykładem.

Dzień Polskiej Borówki zdobył sympatię i olbrzymie poparcie. Dawały je gminy, w których są plantacje. Banki, które wspierają sektor – od spółdzielczych, po BGZ BNP Paribas. Akcję poparło Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Patronatem objęła Prof. Małgorzata Korbin, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa, wiodącego europejskiego centrum badań ogrodniczych. Wsparł Prof. Alojzy Szymański, Rektor obchodzącej w tym roku 200 lat Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. SGGW to nasz najstarszy i największy uniwersytet przyrodniczy. Według dzisiejszych rankingów najbardziej kreatywna uczelnia w tworzeniu perspektyw zawodowych w Polsce. Finalnie patronat nad branżowym świętem objął Pan Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłem, konsekwencją i znakomitym współdziałaniem, w trzy miesiące, plantatorzy borówki stworzyli święto na miarę jubileuszu 100 lat. Pełna dokumentacja przygotowań dostępna jest na www.facebook.com/dzienpolskiejborowki

Dzień Polskiej Borówki to też okazja, by celebrować sukces. Jak mówią plantatorzy, osiągnięty dzięki połączeniu umiejętność współpracy z naturą i ze sobą. Sukces polskich plantatorów jest olbrzymi. Nasza borówka zbierana jest ręcznie (w Ameryce w większości maszynowo). To jeszcze bardziej podnosi jej jakość i pozwala eksportować na 4 kontynenty. Zbierana w Polsce borówka ma znakomitą opinię na świecie. Wiele wskazuje na to, że możemy być z dumni z pracy polskich plantatorów borówki. Świat przyjeżdża dziś do nas by uczyć się uprawy, standardów jakości i podziwiać wyjątkowe walory smakowe polskich borówek.

 Oto filmowa relacja z Dnia Polskiej Borówki – https://youtu.be/KTyus_BMlUc

Zdjęcia dostępne są na https://drive.google.com/open?id=0Bwn39geCsTnnem5zRzQzenJyc0E









Poprzedni artykułTruskawki zadbane do końca
Następny artykułUprawa malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj