Szkodniki truskawek – czy jest sposób, żeby je powstrzymać?





Truskawki od lat pozostają uprawą o kluczowym znaczeniu wśród gatunków jagodowych. Dotyczy to wielkości areału nasadzeń jak i znaczenia ekonomicznego. Choć produkcja tych owoców jest popularna w wielu częściach Polski, to wcale nie jest łatwa. Jedno z wyzwań przed jakimi stoją plantatorzy to skuteczne zwalczenie szkodników.

Opuchlaki sieją spustoszenie na plantacjach

Sposób działania larw opuchlaków na truskawce przypomina nieco zniszczenia dokonywane w trakcie II wojny światowej przez okręty podwodne. Jedno i drugie zagrożenie czyha pod powierzchnią, oba śmiertelnie niebezpieczne. Tam, gdzie szkodniki te zdołały się rozprzestrzenić, plantacje są w opłakanym stanie. Rośliny masowo wypadają, a o przyzwoitej produktywności plantacji można zapomnieć. Na domiar złego, szkodnik ten jest niebywale płodny. Jedna samica składa do gleby nawet ok. 1000 jaj. Dorosłe osobniki żerują wieczorem i nocą na nadziemnych częściach roślin.

Zmieniki niezmiennie groźne

Zmienik lucernowiec to groźny pluskwiak, który czyni szkody o znaczeniu ekonomicznym. Jego niszczycielskie działanie polega na żerowaniu na pąkach kwiatowych, kwiatach oraz zawiązkach owoców truskawek. Przeważnie pierwsze osobniki można zaobserwować na roślinach już wczesną wiosną. Gatunek ten najniebezpieczniejszy jest jednak latem, gdy uaktywnia się drugie jego pokolenie. Szkodniki wysysają soki z owoców, co sprawia, że tracą one wartość handlową i konsumpcyjną. Te, które zostały porażone są spłaszczone i drobne. Truskawki mają twardy i zabarwiony na zielono wierzchołek. Owoce tracą nie tylko walory wizualne, ale i smakowe. Kwieciak malinowiec lubi też truskawki.

Wbrew temu co mogłaby sugerować nazwa tego szkodnika, kwieciak malinowiec wyrządza w niektóre lata bardzo poważne szkody także na plantacjach truskawek. Wiosenne przymrozki ograniczają jego populacje, jednak nie można polegać wyłącznie na pogodzie. Bardzo ważne jest systematyczne lustrowanie plantacji. Samice składają jaja do pąków kwiatowych, a następnie podcinają je. Szkodnik niezwalczony w porę może uszkodzić nawet 50% pąków przyczyniając się do kolosalnej utraty plonu.

Wiele problemów, jedno rozwiązanie

Na szczęście wszystkie te szkodniki można skutecznie zwalczyć. Co więcej, można to uczynić za pomocą jednego preparatu. Mowa tu o Mospilanie 20 SP. Produkt ten od lat znajduje się w ofercie firmy Sumi Agro Poland i w tym czasie zyskał dobrze zasłużoną reputację skutecznego preparatu na którym można zawsze polegać nie tylko w ochronie truskawek. To insektycyd nr. 1 w Polsce, który posiada bardzo szerokie zastosowanie. Opuchlaki w kwaterach truskawkowych można niszczyć poprzez opryskanie roślin po zakończonych już zbiorach oraz gleby pod nimi. Zabieg należy wykonać stosując dawkę 0,3 kg/ha, 500-900 l/ha wody oraz dysze średniokropliste.

Aby kontrolować populację kwieciaka malinowca i zmieników zabieg należy wykonać w fazie rozluźniania paków kwiatowych. W przypadku pierwszego z wymienionych szkodników po upływie 10-14 dni zabieg można powtórzyć. W obu przypadkach zalecana dawka preparatu to 0,2 kg/ha.







Poprzedni artykułJagodnik 3/2019 – już w sprzedaży
Następny artykułSzanse i wyzwania dla producentów borówki. XXV zjazd SPBA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj